ВИЗНАЧЕННЯ ГУСТИНИ ТІЛ ПРАВИЛЬНОЇ ГЕОМЕТРИЧНОЇ ФОРМИ

 

Завдання: ознайомитися з будовою штангенциркуля і мікрометра та правилами вимірювання лінійних розмірів тіл. Виміряти масу і лінійні розміри тіла правильної геометричної форми та визначити його густину. Провести опрацювання результатів експерименту, розрахувати похибки прямих і непрямих вимірювань.

Приладдя: штангенциркуль, мікрометр, технічні терези з набором різноважок, тіло правильної геометричної форми (паралелепіпед, циліндр).

Теоретичний матеріал, який потрібно засвоїти під час підготовки до роботи: маса та густина тіл; правила вимірювання лінійних розмірів тіл за допомогою штангенциркуля та мікрометра, будова ноніуса, абсолютна та відносна похибки прямих і непрямих вимірювань.

Опис приладдя. Штангенциркуль (рис.1) - це інструмент для вимірювання лінійних розмірів тіл з точністю 0,1 мм. Він складається зі стальної лінійки 5 з міліметровими поділками, відносно якої переміщується рамка 4 з ноніусом, і двох пар губок (нерухомої 1 і рухомої 2). При зімкнутих губках відлік за ноніусом дорівнює нулю.

Коли губки розсунути, то відстань між ними, вірогідно, дорівнюватиме довжині, на яку нуль ноніуса перемістився вздовж лінійки від її нуля. За допомогою штангенциркуля можна також вимірювати внутрішні діаметри отворів та їхню глибину. Для цього використовують губки 7 та шток 8. Стопорний гвинт 3 призначений для фіксації положення ноніуса під час вимірювання.

Мікрометр (рис. 2) – це інструмент для вимірювання лінійних розмірів з точністю 0,01 мм. Він складається зі стальної скоби 8, що має нерухому опорну п’яту 1, стебла 3, мікрометричного гвинта 2 і стопорного гвинта 7. Мікрометричний гвинт переміщується всередині спеціальної гільзи з різьбою, закріпленою в стеблі 3. Крок гвинта звичайно становить 0,5 мм. На зовнішній поверхні стебла нанесені дві поздовжні шкали з ціною поділки 0,5 мм.

Ззовні стебло охоплює барабан 4, з’єднаний з мікрометричним гвинтом 2. Отже, під час обертання барабана гвинт також обертається і одночасно переміщується його вимірювальна поверхня. Шкала барабана поділена на 50 однакових поділок з ціною 0,01 мм. Основне джерело похибок під час вимірювання мікрометром виникає внаслідок неоднакового натиску мікрометричного гвинта на вимірюваний предмет. Щоб уникнути цього, в кінці барабана є спеціальний пристрій – тріскачка 5, яка забезпечує рівномірний натиск мікрометричного гвинта на досліджуване тіло.








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1898;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.