Транс-сплайсинг
Для еукаріотичних генів також досить характерним є явище транс-сплайсингу: об’єднання у складі мРНК екзонів різних генів. Основою для транс-сплайсингу є та обставина, що для багатьох генів існує не одна, а кілька альтернативних стартових точок транскрипції, у тому числі такі, що розташовані досить далеко від гена й водночас є стартовими точками інших генів (рис. 14). У результаті транскрипція іноді здійснюється через кілька генів (така ситуація дещо нагадує прокаріотичні оперони), і сплайсинг відбувається на рівні таких об’єднаних первинних транскриптів.
Рис. 14. Зона еукаріотичного геному: показано чотири гени та відповідні екзони (прямокутники) у складі змістовних ланцюгів. Прямокутники білого кольору важко віднести до конкретного гена. Унизу: кінцеві транскрипти, синтезовані у цій зоні, стрілки вказують напрямок транскрипції.
Крім того, описано також випадки транс-сплайсингу між премРНК, які є продуктами різних одиниць транскрипції, іноді такими, що розташовані на різних хромосомах. У цьому випадку на 5′- і 3′-кінцях двох премРНК міститься ніби розірваний інтрон – об’єднання двох кінців у сплайсосомі приводить до видалення цього інтрона та зшивання кінцевих екзонів. Найкраще це явище вивчено для нематод, але, імовірно, воно є досить поширеним для еукаріотів узагалі.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 632;