Персонал страхової компанії

 

Кожна страхова компанiя формує штат працiвникiв на свiй розсуд i в залежностi вiд цiлей та рекомендацiй керiвництва або власникiв компанiї. Традиційно персонал страхової компанiї розподiляється таким чином:

 

менеджмент (топ-менеджмент), керiвники середньоi ланки, керiвники нижньої ланки, старшi спецiалiсти, молодшi спецiалiсти та обслуговуючий персонал (табл. 5.1).

 

        Таблиця 5.1
Класифiкацiя персоналу страховоi компанi
         
Групи   Посади    
       
Менеджмент (топ- голова правлiння, заступники голови  
менеджмент)   правлiння, головний бухгалтер  
       
Керiвники середньої начальники управлiнь, керiвники фiлiй,  
ланки   керiвники проектiв, заступники  
    головного бухгалтера, андерайтер,  
    менеджер з реалiзації, ризик-менеджер,  
    актуарiй      
           
Керiвники нижньої начальники вiддiлiв, начальники  
ланки   секторiв, керiвники представництв,  
    вiдповiдальний за фiнансовий монi-  
    торинг      
     
Старшi спецiалiсти головнi спецiалiсти, провiднi спецiалiсти  
         
Молодшi спецiалiсти спецiалiсти      
       
Обслуговуючий секретар, водiї та iн.    
персонал          
           

 

Набiр типових пiдроздiлiв, їх функції та система пiдпорядкування визначається особливостями фiнансового циклу компанії. Типовими функцiямив дiяльностiстрахової компанiї є маркетинг;розробка власногопакету стандартних страхових продуктiв; проведения переговорiв з потенцiйними клiєнтами щодо реалiзацiї договорiв страхування; андерайтинг; оформлення та супровiд договорiв страхування; актуарнi розрахунки;


 

урегулювання збиткiв; фiнансово-iнвестицiйна дiялънiсть; загальногосподарсъкi функції тощо.

 

Найбiлъше поширеною є лiнiйно-функцiональна система управлiння страхової компанії. Ця система передбачас пряме пiдпорядкування президенту страхово компанії усiх iнших структурних пiдроздiлiв.

 

Дивiзiйна система, орiєнтована на бiльшу автономнiстъ структур страхової компанii. В деякiй мiрi дивiзiйна система управлiння передбачас вiдмову вiд директивного управлiння компанiєю.

 

Безпосереднє керiвництво страховою компанiєю здiйснює голова правлiннякомпанiї який призначається або обирається вiдповiдно до статутукомпанiї. У деяких випадках його посада може називатися ,,президент”, «генералъний директор» або «головний менеджер компанiї». В роботi головi правлiння компанії допомагають заступники голови правлiння або вiце-президенти, якi безпосередньо пiдконтрольнi головi правлiння i в разi його вiдсутностi тимчасово виконують функцiї голови правлiння. Крiм того, до найвищих посадових осiб вiдноситься i головний бухгалтер компанiї.

 

Трапляються поодинокi випадки, коли в рамках однiєї компанiї є посади президента та голови правлiння. У деяких випадках голова наглядової ради (ради директорiв) може iменуватися президентом. Разом з тим, iнодi президент компанiї виконує представницькi функцiї i не здiйснює поточне управлiння.

 

Основнi функцiї президента полягають в органiзацiї представницьких контактiв i координацi взаємодiї компанiї з органами влади. Як правило, президент не має права пiдписувати фiнансовi документи та оперативно розпоряджатися коштами компанiї.

 

Згiдно iз Професiйними вимогами до керiвникiв та головних бухгалтерiв фiнансових установ (затверджено розпорядженням Держфiнпослуг №1590 вiд 13 липня 2004 року), керiвником та головним бухгалтером страхової компанiї може бути лише особа, яка має повну вищу економiчну або юридичну освiту (спецiалiст, магiстр), пройшла пiдвищення квалiфiкацiї за вiдповiдною спецiалiзацiєю згiдно з програмами, погодженими iз Нацкомфiнпослуг, має загальний стаж трудової дiяльностi не менше, нiж п’ять рокiв, у тому числi стаж керiвної роботи не менше, нiж два роки, з яких не менше одного року на ринку фiнансових послуг, а також протягом останнiх п’яти рокiв не була керiвником, фiнансовим директором або головним бухгалтером фiнансової установи, визнаної банкрутом, пiдданоi процедурi примусової лiквiдації, або до якої було застосовано захiд впливу вiдповiдним органом, який здiйснює регулювання ринкiв фiнансових послуг, зокрема Нацкомфiнпослуг, у виглядi вiдсторонення керiвництва вiд управлiння фiнансовою установою та призначення тимчасової адмiнiстрації й не мати непогашеної судимості за умисні злочини у сфері господарської та службової дiяльностi, а також не бути позбавленим права обiймати певнi посади та займатися певною дiяльнiстю.


 

Типовi функцiї голови правлiння страхової компанії:

 

- забезпечення виконання рiшень зборiв акцiонерiв та спостережної (наглядової ради (ради директорiв);

 

- керiвництво роботою правлiння компанії;

- персональна вiдповiдальнiсть за результати роботи компанiї;

- представлення компанії в державних контролюючих органах;

- внесення пропозицiй та проектiв на розгляд правлiння та наглядової ради;

 

- координацiя роботи пiдроздiлiв компанії;

оперативне керiвництво та контроль поточної дiяльностi компанiї;

 

- координацiя договiрного процесу;

 

- пiдписання договорiв та iнших цивiльно-правових документiв вiд іменi компанії без доручення;

 

- розпорядження коштами компанiї;

 

- контроль за поточним фiнансовим станом компанiї;

- контроль за якiстю надання страхових послуг;

- проведення кадрової полiтики;

- вирiшення конфлiктiв серед працiвникiв компанiї;

 

- забезпечення функцiонування системи стимулювання роботи працiвникiв компанії;

 

- вирiшення iнших питань, якi безпосередньо пов’язанi з поточною роботою компанiї.

 

Голова правлiння страхової компанії несе персональну вiдповiдальнiсть за її дiяльнiсть як перед власниками компанії, так i перед державними органами, якi мають право здiйснювати контроль господарської дiяльностi страхової компанії. Ця вiдповiдальнiсть трансформується в право голови правлiння без доручення пiдписувати договори та iншi цивiльно-правовi документи та здiйснювати iншi дії вiд iменi компанії.

 

В залежностi вiд конкретних обставин, голова правлiння компанії може надати право пiдписувати фiнансовi документи своїм заступникам. Заступники голови правлiння мають право пiдписувати документи страхової компанії лише в рамках доручень, якi їм видає голова правлiння, якщо iнше не обумовлене статутом компанії. Виходячи iз цiлей i завдань страхової компанії, голова правлiння, в межах статуту компанії, може значно обмежити права своїх заступникiв у питаннях пiдписання тих чи iнших документiв, особливо, якщо цi документи мають нетиповий характер i потребують додаткового узгодження чи уточнения. Але навiть у цьому випадку голова правлiння несе особисту вiдповiдалънiсть за результати господарсъкої дiяльностi компанiї i як посадова особа вiдповiдає за порушення чинного законодавства, в тому числi несе адмiнiстративну та кримiнальну вiдповiдальнiсть за роботу компанії.

 

Типовi проблеми в органiзацiї роботи керiвника страхової компанiї:

 

- власники компанiї вважають, що компанiя приносить мало доходу, а працiвники компанiї мають претензiї щодо розмiру заробiтної плати;


 

- заздалегiдъ неможливо передбачити змiни у нормативних документах, що регламентують страхову дiяльнiсть, а отже, своєчасно внести змiни до стратегiчних та тактичних завдань;

 

- левова частка робочого часу приходиться на пiдписання рiзних документiв, при якому вiдсутня детальна перевiрка останнiх, а також на вирiшення другорядних питань та конфлiктiв серед працiвникiв компанії;

 

- важко знайти квалiфiкованого працiвника, але iще важче звiльнити нiкчемного;

 

- ситуацiя на ринку змiнюється так швидко, що методи, якi спрацьовували ранiше, не приносять бажаних результатiв;

 

- не вистачає часу, щоб розiбратися у процесах, якi вiдбуваються на ринку;

 

- успiхи дуже швидко забуваються, а спогади про невдачi переслiдують щоденно.

 

Голова правлiння може виконувати водночас функцiї голови ради директорiв. У країнах 3ахiдної Європи оперативне керiвництво компанiєю, як правило, здiйснює головний менеджер. На вiдмiну вiд голови правлiння страхової компанії, його функцiональнi обов’язки мають координацiйний характер.

 

Основним завданням головного менеджерає координацiя роботиiншихтоп-менеджерiв (менеджерiв з реалiзацiї, ризик-менеджера, андерайтера i т. iн.) згiдно з цiлями тактичного та стратегiчного планiв. Головний менеджер, який позбавлений необхiдностi повсякденно опiкуватися пiдлеглими, має достатньо часу, щоб квалiфiковано оцiнити проект стратегiчного та тактичного плану, розглянути модель нової страхової послуги та визначити найбiльш суттєвi ланки, якi гальмують дiяльнiсть компанiї. На сьогоднi в Украiнi посада головного менеджера iснує, як правило, у компанiях з iноземним капiталом. У зарубiжнiй практицi головний менеджер має широкi права у сферi управлiння компанiєю. Водночас iншi топ-менеджери мають повноваження щодо самостiйного прийняття оперативних господарських рiшень без додаткового узгодження та документообiгу.

 

Кiлькiсть заступникiв голови правлiння та iхнi функцiональнi обов’язки встановлюються власниками компанiї або головою правлiння на власний розсуд. У рiзних страхових компанiях функції заступникiв голови правлiння рiзняться. В деяких iз них заступник голови правлiння вiдiграє важливу роль в управлiннi i навiть може повнiстю контролювати частину дiяльностi компанiї. В iнших роль заступника може зводитися до виконання окремих доручень голови правлiння. Заслуговує на увагу механiзм органiзацiї роботи, при якому на заступникiв голови правлiння покладаються обов’язки iз всебiчного управлiння певним напрямком страхування або окремою структурною ланкою (наприклад, керiвництво фронт-офiсом або бек-офiсом).

 

Головний бухгалтерстрахової компанiї контролює складання фiнансовоїзвiтностi компанії. Функцiональнi обов’язки головного бухгалтера страхової компанiї охоплюють усi аспекти фiнансової дiяльностi компанії. Головний бухгалтер, як посадова особа, несе адмiнiстративну та кримiнальну


 

вiдповiдальнiсть за виконання страховою компанiєю податкових зобов’язань. Це вимагає вiд головного бухгалтера високої квалiфiкації та всебiчного розумiння процесу страхової дiяльностi. В залежностi вiд структури страхової компанiї на головного бухгалтера можуть бути покладенi функції з організацiї пiдготовки звiтностi перед Нацкомфiнпослуг. В окремих випадках головний бухгалтер здiйснює фiнансовий аналiз роботи компанiї. Разом з тим, як показує досвiд, така дiяльнiсть має умовний характер i не здiйснюється на високому професiйному рiвнi.

 

Повноваження керiвникiв фiлiй (представництв)визначаютьсякерiвництвом страхової компанії з урахуванням специфiки дiяльностi. Професiйнi вимоги, якi м Нацфiнпослуг до керiвникiв вiдокремлених пiдроздiлiв, аналогiчнi вимогам до керiвника страхової компанiї.

 

Функцiональнi обов’язки керiвникiв структурних пiдроздiлiв залежать вiд органiзацiйної структури страхової компанії (табл. 5.2). При жорсткiй регламентації дiяльностi компанії з боку керiвництва, функцiональнi обов’язки керiвникiв структурних пiдроздiлiв фактично зводяться лише до своєчасного виконання отриманих вказiвок. За умови децентралiзації управлiння страховою компанiєю керiвники структурних пiдроздiлiв можуть мати повноваження на прийняття самостiйних рiшень, якi, як правило, стосуються укладання договорiв страхування.

 

                  Таблиця 5.2
  Права та обов’язки керiвникiв структурних пiдроздiлiв  
                   
Керiвники     Права         Обов’язки  
      За умови лIнIйно-функціонального управлIння      
Керiвники Давати писъмовi та уснi вказiвки керiвникам Виконувати вказiвки керiвникiв компанiї.
управлiнь вiддiлiв.           Звiтувати перед керiвництвом компанii про
              виконання вказівок    
              Контролювати поточну дiяльнiсть вiддiлiв.
Керiвники Давати уснi вказiвки спецiалiстам вiддiлу.   Виконувати вказiвки керiвника управлiння.
вiдділів Звертатися до керiвника управлiння з Звiтувати перед керiвником управлiння про
  пропозицiями та проханнями, що стосуються виконання доручення.    
  дiяльностi вiддiлу.       Контролювати поточну роботу спецiалiстiв
              вiддiлу.      
      За умови дивIзIйного управлIння      
Керiвники Надавати письмовi та уснi вказiвки Виконувати вказiвки керiвникiв компаній.
управлiнь керiвникам вiддiлiв.       Звiтувати перед керiвництвом компанiї про
  Приймати самостiйнi рiшення, що виконання вказівок.    
  стосуються   укладання   договорiв Контролювати поточну дiяльнiсть вiддiлiв.
  страхування.         Виконувати плановi завдання щодо обсягiв
  Вносити керiвництву компанiї пропозицiї страхування.      
  щодо дiяльностi управлiнь.              
Керiвники Давати уснi вказiвки спецiалiстам вiддiлу.   Виконувати вказiвки керiвника управлiння
вiдділів Звертатися до керiвника управлiння з Звiтувати перед керiвником управлiння про
  пропозпцiями та проханнями, що стосуються виконання доручень.    
  дiялъностi вiддiлу.       Контролювати поточну роботу спецiалiстiв
              вiддiлу.      
Андерайтер Оцiнювати ризик по об’єкту страхування Виконувати вказiвки керiвника компанiї.
  Рекомендувати укладання договорiв Звiтувати перед керiвником компанiї про
  страхування   керівникам структурних результати роботи.    
  пiдроздiлiв.                  
  Коригувати страховi тарифи.              

                 
       
Актуарiй Аналiзувати рiвенъ ризику в процесi Виконувати вказiвки керiвника компанії.  
  страхування.       Контролювати поточний рiвень ризику в  
  Розробляти та узгоджувати страховi тарифи. цiлому по компанiї та за окремими напрямками  
  Вносити керiвництву компанiї пропозицiї страхування.        
  щодо регламентацiї рiвня страхових тарифiв Не допускати збiльшення рiвня ризику в  
  в процесi страхування.     процесi страхування вище обумовленого рівня.  
Менеджер із Виконувати роботу iз залучення нових Виконувати вказiвки керiвника компанiї.  
продажiв клієнтів.       Забезпечувати зростання кiлькостi  
  Впроваджувати новi страховi продукти.   страхувальникiв.      
  Координувати роботу структурних Звiтувати перед керiвником компанiї про  
  пiдроздiлiв компанiї зi збiльшення страхових результати роботи.      
  платежiв.       Забезпечувати виконання планових завдань  
          щодо обсягiв страхування.      
Аварiйний Здiйснювати первинний огляд мiсця Виконувати вказiвки керiвництва компанiї.  
комiсар страхової подiї.       Своєчасно оглядати мiсце страхових подiй.  
  Складати опис мiсця страхової події.    
             
  Аналiзувати iнформацiю про страховий Квалiфiковано оцiнювати iнформацiю про  
  випадок.       страховий випадок.      
  Складати документи щодо страхової подiї.          

 

 

Одна iз важливих функцiй керiвникiв структурних пiдроздiлiв - це контроль за виконанням вимог трудової дисциплiни працiвниками. Керiвники пiдроздiлiв розподiляють роботу мiж пiдлеглими та здiйснюють контроль за своєчасним виконанням вказiвок та доручень.

 

Функцiональнi обов’язки андерайтера, актуарiя, менеджера iз продажiв, менеджера із врегулювання збиткiвтощо випливаютьiз їхньої ролiу

 

структурi страхової компанiї. Якщо управлiння страховою компанiсю базується на принципах централiзацiї влади, то андерайтери, актуарiї та iншi працiвники такого рiвня входять на правах спецiалiстiв до структурних пiдроздiлiв компанiї. Фактично їх дiяльнiсть зводиться до виконання вимог керiвникiв структурних пiдроздiлiв. Їхнi самостiйнi повноваження або взагалi вiдсутнi, або суттєво обмеженi. Якщо управлiння страхової компанiї базується на принципах розмежування вiдповiдалъностi, то права i обов’язки андерайтера, актуарiя та менеджера iз продажiв фактично мають автономний характер.

 

Андерайтермає право самостiйно оцiнювати ризики та коригуватистраховi тарифи по конкретному об’єкту страхування. При оцiнцi ризику андерайтер керується типовою методикою оцiнки ризику по об’єкту страхування, аналiзом iснуючої iнформацiї та власним досвiдом. Якiсть роботи андерайтера значною мiрою залежить вiд його рiвня квалiфiкації. Маючи суттєвi повноваження щодо коригування розмiру страхових тарифiв, андерайтер несе вiдповiдальнiсть за правильнiсть та достовiрнiсть оцiнки ризику по об’єкту страхування. Це забезнечує узгодження iнтересiв андерайтера i компанії в цiлому.

 

Актуарiйсамостiйно розробляє та узгоджує страховiтарифи.Длязабезпечення своєї дiяльностi актуарiй аналiзує звiтнiсть страхової компанії, а також офiцiйну звiтнiсть iнших страхових компанiй. На основi теорії ймовiрностi та елементiв математичного аналiзу вiн розраховує страховi тарифи по всiх групах страхування. Якщо андерайтер оцiнює ризик по конкретному об’єкту страхування, то актуарiю необхiдно оцiнити ступiнь


 

ризику в цiлому за окремим напрямком страхування. Згiдно з вимогами Нацкомфiнпослуг, актуарiй та спецiалiст iз перестрахування мають пройти спецiалъне навчання в закладах. визначених Нацкомфiнпослуг, та скласти квалiфiкацiйний iспит. Актуарiй має право виконувати свої обов’язки лише за наявностi свiдоцтва, яке видається за результатами iспиту.

 

Менеджер iз продажiвсамостiйно визначає прiоритетнiсть напрямiвспiвпрацi з тими чи iншими клiєнтами, проводить вiд iменi страхової компанії переговори i узгоджує основнi параметри договору або умов страхування. Головне завдання менеджера iз продажiв - сприяти збiльшенню кiлькостi клiєнтiв страхової компанiї, використовуючи при цьому усi методи маркетингу та продажу страхових продуктiв. Менеджер iз продажiв несе вiдповiдальнiсть за обсяги фактично отриманих страхових платежiв. В залежностi вiд органiзацiйної структури страхової компанії за кожен вид страхування може вiдповiдати окремий менеджер iз продажiв.

 

Вiдмiннiсть функцiональних обов’язкiв старших спецiалiстiв та спецiалiстiвполягає у складностiроботи.Старшi спецiалiстивiдносяться докатегорії працiвникiв, якi мають досвiд роботи за фахом i можуть самостiйно виконувати доручення керiвникiв структурних пiдроздiлiв. Функцiональнi обов’язки усiх спецiалiстiв страхової компанiї визначаються їхнiми керiвниками, виходячи iз цiлей та завдань конкретного структурного пiдроздiлу. Спецiалiст страхової компанiї - це перш за все працiвник, який має вищу економiчну або юридичну освiту, знає специфiку ринку страхування, має навички складання договорiв страхування та оформлення документiв, пов’язаних iз виплатою страхового вiдшкодування.

 

Визначення прав та функцiональних обов’язкiв спецiалiста, що вiдповiдає за фiнансовий монiторингу сферiзапобiгання та протидiї введенню в легальний обiг доходiв, отриманих злочинним шляхом, (спецiалiст iз фiнмонiторингу) не входить до компетенції керiвництва страхової компанії, а регламентується законодавством. Функцiональнi обов’язки цього спецiалiста визначенi нормативними документами щодо боротьби iз легалiзацiею «брудних» грошей, зокрема Законом України «Про запобiгання та протидiю легалiзації (вiдмиванню) доходiв, отриманих злочинним шляхом» (№249-IУ вiд 28.11.2002 р.) та «Вимогами до квалiфiкації працiвника суб’єкта первинного фiнансового монiторингу, вiдповiдалъного за проведения фiвансового монiторингу у сферi за побiгання та протидiї запровадженню в легальний обiг доходiв, одержаних злочинним шляхом, та фiнансуванню тероризму» (наказ Мiнiстерства фiнансiв Украiни № 46 вiд 12.05.2003 р.) та «Положенням про здiйснення фiнансового монiторингу фiнансовими установами» (наказ Держфiнпослуг №25 вiд 5.08.2003 р.). Згiдно з цими вимогами, спецiалiст iз фiнмонiторингу повинен бути прямо пiдпорядкований керiвнику компанiї. До його функцiональних обов’язкiв вiдноситься:

 

- розробка та постiйне вдосконалення правил обов’язкового i внутрiшнього фiнансового монiторингу страхової компанії та програм його здiйснення;


 

- забезпечення дотримання всiма працiвниками страхової компанiї вiдповiдних правил фiнансового монiторингу та програм його здiйснення;

 

- забезпечення пiдготовки та навчання персоналу страхової компанiї;

 

- надання консультацiй працiвникам компанії щодо виявлених ними пiдозрiлих операцiй або незаконних дiй;

 

- прийняття вiдповiдно до законодавства рiшень щодо того, про якi операцiї має бути повiдомлено Держкомфiнмонiторинг та правоохоровнi органи, та здiйснення вiдповiдних повiдомлень;

 

- забезпечення надання iнформацiї з питань фiнансового монiторингу на запити Держкомфiнмонiторингу;

 

- сприяння представникам Нацкомфiнпослуг та Держкомфiнмонiторингу в питаннях проведення аналiзу фiнансових операцiй, якi пiдлягають фiнансовому моніторингу;

 

- iнформування керiвника про виявленi пiдозрiлi фiнансовi операцiї та заходи, якi були вжитi, не рiдше одного разу на мiсяць.

 

Цей спецiалiст має право перевiряти усi платежi страхової компанiї, здiйснювати внутрiшнiй та обов’язковий монiторинг, а також зобов’язаний негайно повiдомляти Держкомфiнмонiторинг про пiдозрiлi операцiї. За невиконання або неналежне виконання своїх обов’язкiв спецiалiст iз фiнмонiторингу несе адмiнiстративну та кримiнальну вiдповiдальнiсть. Керiвник страхової компанiї не має права втручатися в дiяльнiсть спецiалiста iз фiнмонiторингу або будь-яким чином перешкоджати його дiяльностi.

 

 








Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 3407;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.045 сек.