Сорти рослин, породи тварин
Відносини, що виникають у зв'язку з виведенням, використанням захистом відчуженням нових сортів рослин, регулюється Законом України "Про охорону прав на сорти рослин" від 21.04.1993 р. У свою чергу, відносини, що виникли у зв'язку з виведенням, використанням, захистом, відчуженням нових порід тварин, регулюється Законом України "Про племінне тваринництво" у редакції від 21.12.1999 р.
У той же час, згідно ст 485 (Види прав інтелектуальної власності на сортрослин, породу тварин) ЦК:
1. Право інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин становлять:
1) особисті немайнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, засвідчені державною реєстрацією;
2) майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, засвідчені патентом;
3) майнове право інтелектуальної власності на поширення сорту рослин, породи тварин, засвідчене державною реєстрацією.
При цьому, сорт рослини - це штучно відібрана сукупність рослин у межах одного і того ж ботанічного таксону з притаманними біологічними ознаками і властивостями, які характеризують їх спадковість, що має хоча б одну відмінність від відомих сукупностей рослин того ж ботанічного таксону і може вважатися єдиною з точки зору придатності для відтворення сорту.
Суб'єктом правовідносин, що виникають у процесі створення й використання сорту рослин, може бути будь-яка фізична або юридична особа. При цьому іноземні громадяни і юридичні особи можуть бути суб'єктами права на сорти рослині в Україні за принципом взаємності.
Сорт рослини буде патентоспроможним і на нього може видаватися патент, якщо він є новим і відповідає умовам відмінності, однорідності й стабільності.
Аналогічний підхід здійснюється й до суб'єктів правовідносин пов'язаних з породами тварин.
Так племінною твариною — є чистопородна або одержана за затвердженою програмою породного вдосконалення тварина, що має племінну (генетичну) цінність і може використовуватися в селекційному процесі відповідно до діючих загальнодержавних програм селекції.
Так, згідно ст. 486 (Суб'єкти права інтелектуальної власності насорт рослин, породу тварин) ЦК:
1. Суб'єктами права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин є:
1) автор сорту рослин, породи тварин;
2) інші особи, які набули майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин за договором чи законом.
Майновими правами інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, підтверджених патентом, є:
1) право на використання сорту рослин, породи тварин, придатних для поширення в Україні;
2) виключне право дозволяти використання сорту рослин, породи тварин;
3) виключне право перешкоджати неправомірному використанню сорту рослин, породи тварин, у тому числі забороняти таке використання;
4) інші майнові права інтелектуальної власності, установлені законом.
Майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин належать власникові патенту, якщо інше не встановлене договором або законом. Вони є діючими з дати, що наступає за датою їхньої державної реєстрації. Строк дії виняткових майнових прав на сорт рослин, породу тварин закінчується через тридцять років, а щодо дерев і винограду - через тридцять п'ять років, які відлічуються з 1 січня року, що тягнеться за роком державної реєстрації цих прав.
Права здобуваються на сорт, що відповідає критеріям охраноздатності і якому привласнене ім'я відповідно до закону. Про особисте немайнове право авторства на сорт свідчать Реєстр сортів, Реєстр патентів, Свідоцтво про авторство на сорт рослин, патент. Про майнове право власника сорту свідчить Реєстр патентів, патент.
Обсяг правової охорони сорту, на який виданий патент, визначається сукупністю ознак, зазначених в описі сорту в Реєстрі патентів.
Критерії охраноздатності сорту - сорт уважається охраноздатним, якщо за проявими ознак, породженим певним генотипом або певною комбінацією генотипів, він є новим, відмітним, однорідним і стабільним.
Сорт є новим, якщо на дату подачі заявки заявник або інша особа з його дозволу не продавали або іншим способом не відчужували матеріал сорту для комерційного використання на території України за рік до цієї дати, а на території іншої держави для деревних і чагарникових культур і винограду за шість років, і для інших рослин - за чотири роки до цієї дати.
Сорт відповідає умовам відмітності, якщо за проявом його ознак він чітко відрізняється від будь-якого іншого сорту, загальновідомого до дати, на яку заявка вважається поданою.
Сорт уважається загальновідомим, якщо він розповсюджений на певній території в будь-якій державі; відомості про прояви його ознак стали загальнодоступними у світі, зокрема шляхом їхнього опису в будь-якій оприлюдненій публікації; він представлений зразком у загальнодоступній колекції; йому надана правова охорона і/або він внесений до офіційного реєстру сортів у будь-якій державі, при цьому він уважається загальновідомим від дати подачі заявки на одержання права або внесення до реєстру.
Сорт уважається однорідним, якщо з урахуванням особливостей його розмноження рослини цього сорту залишаються досить схожими за своїми основними ознаками, зазначеними в описі сорту.
Сорт уважається стабільним, якщо його основні ознаки, зазначені в описі сорти, залишаються незмінними після кількаразового розмноження або, у випадку особливого циклу розмноження, наприкінці кожного такого циклу.
Назва сорту повина його однозначно ідентифікувати й відрізнятися від будь-якої іншої назви існуючого в Україні й державах-учасниках сорту того ж або родинного виду. Назва сорту включає його родове або видове позначення й власну назву. Власна назва може бути представлено будь-яким словом, комбінацією слів, комбінацією слів і цифр або комбінацією літер і цифр.
Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 907;