Між променями двох різних джерел світла не може виникнути явище інтерференції.
Інтерференція спостерігається тільки тоді, коли світлові промені одного джерела якимось чином (відбиванням, заломленням) були «роздвоєні» і потім знову зведені. Проте навіть у цьому разі можуть виникнути некогерентні коливання. Джерела світла, які випромінюють когерентні хвилі, називають когерентними.
Розглянемо приклад додавання двох когерентних хвиль, які поширюються від джерел S1 і S2, що знаходяться на відстані у1 і y2 відповідно від точки спостереження О
(рис. 5.1). Коливання від джерел S1 і S2 приходять у точку О з деякою різницею фаз, яка залежить від різниці відстаней у1 і у2.
Запишемо рівняння коливальних рухів, що приходять у точку О:
Рис. 5.1 Рис. 5.2
(5.1)
де E1 і E2 — амплітуди коливань; ω – циклічна частота коливань; φ1 і φ2 – початкові фази відповідних коливань у точці спостереження; τ1 і τ2 – час поширення коливань від джерел S1 і S2 до точки спостереження.
Якщо швидкість поширення світла с, то і .
Підставивши ці значення у формулу (5.1), дістанемо
(5.2)
Звідси випливає, що
Нас цікавитимуть фаза та амплітуда результуючого коливання, спробуємо їх знайти графічно. На рис. 5.2 зображено векторну діаграму додавання двох коливань з амплітудами відповідно Ε1 і Е2 та початковими фазами φі φ2. Із цієї діаграми неважко дістати формулу для визначення фази результуючого коливання:
(5.3)
Значення амплітуди результуючого коливання дістанемо з діаграми як для сторони трикутника, що лежить проти тупого кута:
(5.4)
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 551;