Геометрична інтерпретація задачі
Розглянемо основну задачу ЛП: при умовах , .
Розглянемо вектора , складені з коефіцієнтів при змінних у системі обмежень
, , …, и.
План називається опорним планом основної ЗЛП, якщо система векторів лінійно незалежна.
Нагадаємо, що система векторів лінійно незалежна, якщо визначник, складений з координат цієї системи векторів відмінний від 0, тобто
.
Тому що розмірність векторів дорівнює , та максимальна кількість лінійно незалежних векторів дорівнює .
Опорний план називається невирожденим, якщо він містить рівно позитивних компонентів . У противному випадку він є вирожденим.
Уведемо ряд допоміжних визначень, які мають наочну геометричну характеристику, коли число невідомих дорівнює 2: і .
Множина називається опуклим, якщо разом з будь-якими двома своїми крапками й воно містить і їхню лінійну комбінацію , де , .
Сформулюємо теорему: Множина планів ЗЛП є опуклим (якщо воно не густо).
Непуста множина планів основний ЗЛП називається багатогранником рішень, а кутова крапка багатогранника рішень називається його вершиною.
Теорема: Якщо ОЗЛП має оптимальний план, то max значення цільова функція задачі приймає в одній з вершин багатогранника рішень. Якщо max значення цільова функція задачі приймає більш, ніж в одній вершині, то вона приймає max у всякій крапці, є лінійною комбінацією цих вершин вид , де , , , і – вершини.
Виходячи із цієї теореми, робимо висновок, що непуста множина планів ОЗЛП утворять опуклий багатогранник. Кожна вершина цього багатогранника утворять опорний план. В одній з вершин багатогранника значення цільової функції є максимальним (за умови, що функція обмежена зверху на множині планів).
Якщо max цільова функція приймає більш, ніж в одній вершині, то це значення вона приймає й на границі багатогранника, що з'єднує ці вершини.
1. Знайдемо рішення задачі у випадку, коли :
(1)
(2)
Кожному з нерівностей (2) відповідає напівплощина, границею якої є пряма .
Якщо система нерівностей сумісна, то вона утворить опуклий багатогранник, що у плоскому випадку називається багатокутником рішень.
Сторони багатокутника лежать на зазначених прямих. Таким чином, необхідно знайти вершину багатокутника, у якій цільова функція .
Для визначення даної вершини побудуємо пряму ( – лінія рівня), що проходить через багатокутник рішень. Будемо пересувати її в напрямку вектора доти, поки вона не пройде через останню її загальну крапку з багатокутником рішень. Координати цієї крапки й визначають оптимальний план задачі.
Відзначимо, що для знаходження лінію рівня необхідно пересувати убік вектора .
Общий алгоритм:
1. Будують прямі, рівняння яких одержують із нерівностей системи обмежень заміною знаків нерівностей на знаки рівностей.
2. Знаходять напівплощини, обумовлені кожним з обмежень.
3. Знаходять багатокутник рішень.
4. Будують вектор .
5. Будують пряму , що проходить через багатокутник рішень.
6. Пересувають пряму в напрямку вектора . У результаті знаходять крапку (крапки), у якій цільова функція приймає max значення.
7. Визначаємо координати т. max і обчислюємо значення цільової функції в цій т. .
Приклад.
А й В - види виробу, на виробництво яких потрібне сировина трьох видів I, II, III. У таблиці наведені норми витрати сировини кожного виду на виготовлення одиниці продукції даного виду й прибуток від реалізації кожного з виробів А, В. Потрібно скласти такий план їхнього випуску, що прибуток підприємства від їхньої реалізації була максимальна.
– кількість випущеного виробу А.
– кількість випущеного виробу В.
Види сировини | Норми витрати на один виріб | Загальна кількість сировини | |
А | В | ||
I II III | |||
Прибуток від реалізації |
Постановка задачі.
– (лінія рівня) – будь-яка крапка цій прямій визначає такий план, при якому прибуток дорівнює 480 грн.
4)
5)
6) Рухаючи пряму рівня паралельно прямій уздовж вектора одержуємо крапку А, координати цієї крапки й визначають оптимальний план. А знаходимо вирішуючи систему рівнянь, які визначають прямі - сторони багатокутника.
7)
– max прибуток, 12 виробів А, 18 виробів В.
Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 880;