РУЧНИЙ ПРОТИТАНКОВИЙ ГРАНАТОМЕТ РПГ-7

Ручний протитанковий гранатомет РПГ-7 (РПГ-7В) і РПГ-7Д (рис. 6.1) призначений для боротьби з танками, самохідно-артилерійськими установками (САУ) та іншими броньовими засобами, він також може використовуватися для знищення живої сили ворога, що знаходиться в легких укріпленнях та спорудах міського типу (дод. 2.5).

Рис. 6.1. Загальний вигляд ручного протитанкового гранатомета:

а – РПГ-7В; б – РПГ-7Д (десантний варіант у розібраному стані)

Гранатомет та постріл до нього складають динамореактивну систему, принцип дії якої заснований на використанні енергії порохових газів стартового порохового заряду, що призначений для викидання гранати із каналу ствола з наступним увімкненням у польоті реактивного двигуна з метою збільшення швидкості польоту гранати до максимальної. При влученні гранати у ціль спрацьовує п’єзоелектричний підривач бойового заряду у головній частині, і на основі кумулятивного ефекту утворюється високоенергетичний спрямований струмінь газів, що пробиває броню.

Стрільба з гранатомета може вестись пострілами: ПГ-7В, ПГ-7ВМ,
ПГ-7ВС, ПГ-7ВЛ та ПГ-7ВР із надкаліберною протитанковою гранатою кумулятивної дії, ТБГ-7В (рис. 6.2) із надкаліберною гранатою з бойовою частиною в термобаричному спорядженні та ОГ-7В із каліберною гранатою з осколковою бойовою частиною. Постріл ПГ-7ВМ є модернізацією штатного пострілу ПГ-7В, але дещо легший і перевершує його по бронепробивній дії, купчастості та вітростійкості (дод. 2.7).

Рис. 6.2. Постріл (граната) у польоті

По цілях висотою 2 м і більше найбільш ефективним є вогонь на відстані прямого пострілу для ПГ-7В – 330 м, а для ПГ-7ВМ – 310 м.

Прицільна дальність стрільби з гранатомета – до 500 м.

Бойова швидкострільність – 4–6 пострілів за хвилину.

Вага гранатомета з оптичним прицілом: РПГ-7 – 6,3 кг, РПГ-7Д – 6,7 кг.

Вага пострілу (гранати з зарядом): ПГ-7В – 2,2 кг, ПГ-7ВМ – 2,0 кг.

Гранатомет має такі основні частини та механізми (рис. 6.3), це:

– ствол з механічним (відкритим) прицілом;

– ударно-спусковий механізм із запобіжником;

– бойковий механізм;

– оптичний приціл.

Рис. 6.3.Основні частини та механізми гранатомета:

1 – ствол; 2 – ударно-спусковий механізм; 3 – бойковий механізм; 4 – оптичний приціл

У гранатомета РПГ-7Д, крім того, є механізм блокування, а у гранатомета з нічним прицілом – основа механізму світлоблокування.

До комплекту РПГ-7 входять: запасні частини, інструмент та приладдя.

Постріл до гранатомета складається з протитанкової гранати та порохового заряду.

Протитанкова граната (рис. 6.4) складається з:

– головної частини з підривачем;

– підривача;

– реактивного двигуна;

– порохового заряду зі стабілізатором.

Рис. 6.4. Основні частини пострілу до гранатомета:

1 – пороховий заряд; 2 – реактивний двигун; 3 – донна частина підривача;

4 – головна частина; 5 – головна частина підривача

При пострілі з гранатомета від удару бойка по капсулю-запальнику гранати запалюється пороховий заряд. Гази, що утворюються від згорання порохового заряду, викидають гранату з каналу ствола зі швидкістю при стрільбі пострілом: ПГ-7В – 120 м/с, ПГ-7ВМ – 140 м/с і надають їй обертального руху (за допомогою турбінки).

Після вильоту гранати з каналу ствола відкриваються крила стабілізатора, здійснюється зведення підривача і на відстані, яка забезпечує безпеку для того, хто стріляє (15–20 м), запалюється пороховий заряд реактивного двигуна. При його горінні внаслідок протікання порохових газів через соплові отвори утворюється реактивна сила, що збільшує швидкість польоту гранати в кінці повного згорання заряду до 300 м/с. Далі граната летить за інерцією. За рахунок перерозподілу стартової (початкової) і маршової (від реактивного двигуна) швидкостей при стрільбі пострілом ПГ-7ВМ досягнуто покращання зовнішніх балістичних характеристик гранати.

При зустрічі гранати з перешкодою (ціллю) п’єзоелемент підривача стискається, в результаті чого виникає електричний струм, під дією якого вибухає електродетонатор підривача, а потім розривний заряд гранати. Під час вибуху гранати утворюється кумулятивний цілеспрямований струмінь, який пробиває броню (перешкоду), уражає живу силу, руйнує озброєння та обладнання.

При пострілі гранатомет віддачі не має. Це забезпечується витіканням порохових газів назад через сопло і розтруб патрубка ствола. Створена внаслідок цього реактивна сила спрямована вперед і врівноважує силу відбою, а дія порохових газів на передні стінки розширення труби (зарядної камори) викликає незначний рух гранатомета вперед.

6.1.1. Призначення та будова частин і механізмів гранатомета

Ствол(рис. 6.5) призначений для спрямування польоту гранати і відведення порохових газів при пострілі. Канал ствола гладкий, відкритий з обох кінців. Діаметр каналу ствола називається калібром, він дорівнює 40 мм.

Ствол гранатомета складається з труби та патрубка, які з’єднані між собою за допомогою різьби. Для запобігання самовідгвинчуванню патрубок приварений до труби.

У гранатомета РПГ-7Д труба і патрубок з’єднані за допомогою секторних виступів і у зібраному вигляді фіксуються застібкою. Для запобігання прориву порохових газів у кільцевій проточині труби розташований обтюратор. На трубі є виступи з пазами, а на патрубку – стояк з фіксатором і пружиною для кріплення патрубка до труби (у розібраному стані) та вушка для кріплення корпусу механізму блокування.

Труба в казенній частині має розширення, яке утворює зарядну камору.

Патрубок має в передній частині сопло, а в задній – розтруб, що закінчується таріллю, яка оберігає казенну частину ствола від забруднення при випадковому утиканні гранатомета у грунт.

На стволі занаходяться: на дуловій частині – виріз для фіксатора гранати; зверху – виступи для кріплення мушки та прицільної планки; знизу – вушка для приєднання ударно-спускового механізму, основа бойкового механізму з гніздом для бойкового механізму та виступом для кріплення ударно-спускового механізму, тонкостінний виступ для кріплення рукоятки ствола, який полегшує утримання гранатомета при стрільбі; з лівого боку – планка з виступами для кріплення оптичного (нічного) прицілу; з правого боку – дві антабки для кріплення ременя з чохлами та плечового ременя.

Для запобігання опікам гранатометника при стрільбі на стволі гранатомета хомутиками, що стягуються гвинтами, закріплені накладки.

Рис. 6.5. Ствол: а–труба; бпатрубок;

1 – виріз для фіксатора гранати; 2 – основа мушки; 3 – основа прицільної планки;

4 – розширення; 5 – хомутики; 6 – антабка; 7 – розтруб; 8 – таріль; 9 – виступ для рукоятки ствола; 10 – планка для кріплення оптичного (нічного) прицілу; 11 – основа бойкового механізму; 12 – вушка; 13 – щічки ручки ствола; 14 – пластмасові або дерев’яні накладки

Ударно-спусковий механізм(рис. 6.6, а) призначений для спуску з бойового зводу, нанесення удару по бойку та постановки гранатомета на запобіжник. Він складається з корпусу, курка, запобіжника, спускового гачка, шептала та стрижня з бойовою пружиною.

Рис. 6.6. Ударно-спусковий механізм:

а–УСМ(у зібраному вигляді); бкорпус УСМ (у розібраному вигляді);

1 – корпус; 2 – шептало; 3 – стрижень; 4 – курок; 5 – бойова пружина; 6 – запобіжник;
7 – спусковий гачок; 8 – чека; 9 – отвір для чеки; 10 – нарізні отвори для гвинтів кришки;
11 – вісь спускового гачка; 12 – отвір для осі спускового гачка; 13 – вісь курка;
14 – гвинти кришки; 15 – кришка; 16 – щічки; 17 – з’єднувальний гвинт;

18 – паз для вибивача; 19 – гніздо для бойової пружини; 20 – виріз для курка;

21 – пластина; 22 – отвір для запобіжника; 23 – запобіжна скоба

У гранатомета РПГ-7Д з тросовим механізмом блокування в ударно-спусковий механізм додатково введений перевідник з важелем і пружиною, вкладиш і штифт, а також змінена конструкція запобіжника. На перевіднику є скіс, який при повороті важеля назад діє на скіс запобіжника і автоматично ставить гранатомет на запобіжник у разі неповного з’єднання труби з патрубком. У корпусі ударно-спускового механізму гранатомета зі стрижневим механізмом блокування є паз для передньої частини заслонки.

У гранатомета з нічним прицілом є основа механізму світлоблокування.

Корпус (рис. 6.6, б) має кришку, запобіжну скобу, вікно для спускового гачка, паз для шептала, гніздо для бойової пружини з пазом для вибивача, гніздо для стопора запобіжника та його пружини, виріз для курка та виріз для з’єднання корпусу ударно-спускового механізму зі стволом. Крім того, в корпусі є отвір для чеки, отвір для осі спускового гачка, нарізний отвір для осі курка, отвір для запобіжника, чотири не наскрізних нарізних отвори для гвинтів кришки і нарізний отвір для гвинта шептала. Корпус закінчується пластинкою, яка з прикріпленими до неї з обох боків двома пластмасовими (дерев’яними) щічками утворює ручку.

Курок (рис. 6.7) призначений для нанесення удару по бойку. Він має спицю з насічкою для постановки курка на бойовий звід, два виступи – бойовий і запобіжний, які призначені для зчеплення з шепталом, і отвір для осі курка.

Спусковий гачок(рис. 6.8) призначений для спуску курка з бойового зводу. Він має верхній зуб для виведення шептала зі зчеплення з бойовим виступом курка, отвір для осі, хвіст для натискання пальцем при здійсненні пострілу і нижній зуб для упору в буртик запобіжника при постановці гранатомета на запобіжник.

Запобіжник(рис. 6.9) призначений для замикання спускового гачка. Він має буртик і два гнізда, в які у залежності від положення запобіжника входить стопор, який підтискується пружиною. Щоб поставити гранатомет на запобіжник, необхідно натиснути на запобіжник з лівого боку так, щоб червона кільцева смужка була заглиблена урівень з кришкою корпусу, а щоб зняти із запобіжника слід натиснути на запобіжник з правого боку та заглибити його.

Стрижень з бойовою пружиною(рис. 6.10) призначений для передачі курку обертального руху, необхідного для нанесення удару по бойку. Він має головку з напрямними плечиками і двома виступами (великим і малим) та отвір для вибивача.

Шептало(рис. 6.11) призначене для утримання курка на бойовому зводі. Воно являє собою пластинчату пружину, на передньому кінці якої є зуб, для зчеплення з бойовим (запобіжним) виступом курка, а у хвостовій частині отвір – для кріплення його гвинтом до корпусу ударно-спускового механізму.

Бойковий механізм(рис. 6.12) призначений для розбивання капсуля-запальника гранати. Він розташовується в гнізді основи бойкового механізму і складається з бойка, пружини бойка опорної втулки та ніпеля.

Механізм блокуваннягранатомета РПГ-7Д разом з ударно-спусковим механізмом виключає можливість здійснення пострілу при недокрученому патрубку. У гранатометів раннього випуску механізм блокування тросовий. Він складається з корпусу, движка, засувки, важеля, осей засувки та движка, трубки і троса. У гранатометів останнього випуску механізм блокування стрижневий. Він складається з корпусу, стрижня з заслінкою, пружини, важеля та осі.

Основа механізму світлоблокування(рис. 6.13) призначена для приведення в дію механізму захисту нічного прицілу. Вона має кронштейн, важіль і фіксатор.

Для стрільби з гранатомета з нічним прицілом необхідно:

– відгвинтити два верхніх гвинти кришки ударно-спускового механізму і прикрутити ними основу механізму світлоблокування;

– приєднати нічний приціл до гранатомета;

– з’єднати механізм світлоблокування (захисту) нічного прицілу з основою механізму світлоблокування. Для цього необхідно взяти корпус перемикача, натиснути ним на фіксатор і поступальним рухом угору ввести корпус у пази основи механізму світлоблокування до упору; при цьому фіксатор повинен зафіксувати корпус перемикача, а кінець важеля ввійти у паз регулювальної гайки перемикача. Для зняття нічного прицілу з гранатомета необхідно натиснути пальцем на кінець фіксатора і вивести корпус перемикача зі зчеплення з основою механізму світлоблокування, після чого повернути ручку затискного гвинта у бік наочника і зсунути назад нічний приціл з планки гранатомета.

Прицільні пристроїпризначені для наведення гранатомета при стрільбі по цілях на різні відстані. Вони складаються з оптичного прицілу ПГО-7 (ПГО-7В або ПГО-7В3) і механічного (відкритого) прицілу.

Оптичний приціл (рис. 6.14, а) є основним прицілом гранатомета, його збільшення 2,7×, поле зору – 13º. Він складається з корпусу з кронштейном, оптичної системи, механізму вивірення прицілу, пристрою освітлення сітки при стрільбі в нічних умовах, наочника і налобника.

Оптичний приціл ПГО-7 і механічний приціл забезпечують наведення гранатомета в ціль як при стрільбі пострілами ПГ-7В, так і ПГ-7ВМ.

Оптичні приціли останніх років випуску з відкоректованими кутами прицілювання випускаються з найменуваннями ПГО-7В та ПГО-7В3.

Оптичний приціл ПГО-7В забезпечує наведення гранатомета в ціль як при стрільбі пострілами ПГ-7В, ПГ-7ВМ, так і пострілами ПГ-7ВЛ та ОГ-7В.

Оптичний приціл ПГО-7В3 забезпечує наведення гранатомета в ціль як при стрільбі пострілами ПГ-7В, ПГ-7ВМ, ПГ-7ВЛ, ОГ-7В, так і пострілами ПГ-7ВС, ПГ-7ВР та ТБГ-7В.

Корпус з’єднує всі частини прицілу. Він має кронштейн для кріплення прицілу на гранатометі, на якому є затискний гвинт, ручка зі стопором для повороту затискного гвинта і защіпка для кріплення ручки на гвинті.

Оптична система(рис. 6.14, б) складається з об’єктива для отримання зображення, призми для повного обертання зображення, сітки прицілу, окуляра для розглядання зображення об’єкта, захисних стекол об’єктива і сітки для оберігання прицілу від вологи і пилу.

На оправі окуляра за допомогою хомутика закріплений гумовий наочник, а для захисту від забруднення і ушкодження захисного скла об’єктива на виступ об’єктива надягається ковпачок, який прикріплений до корпусу прицілу за допомогою ременя.

 
 


Рис. 6.14. Оптичний приціл та оптична система:

а – вид прицілу з лівого боку; б – оптична призмова система;

1 – виступ об’єктива, закритий гумовим ковпачком; 2 – корпус прицілу; 3 – налобник;

4 – наочник; 5 – електролампочка; 6 – тумблер; 7 – ручка стопора; 8 – затискний гвинт;
9 – кронштейн; 10 – ковпачок корпусу освітлення сітки; 11 – корпус освітлення сітки;
12 – маховичок введення температурних поправок; 13 – вивірочний гвинт по висоті;
14 – вивірочний гвинт по боковому напрямку; 15, 18 – захисне скло;

16 – об’єктив; 17 – призма; 19 – сітка прицілу; 20 – окуляр

На сітці прицілу ПГ-7 (рис. 6.15, а) нанесена шкала кутів прицілювання (горизонтальні лінії), шкала бокових поправок (вертикальні лінії) і далекомірна шкала (суцільна горизонтальна і крива пунктирна лінії).

 
Поділки шкали прицілу ПГ-7В (рис. 6.15, б), що позначені ліворуч цифрами 2, 3, 4, 5, відповідають відстаням стрільби на 200, 300, 400, 500 метрів при стрільбі пострілом ПГ-7В, а праворуч із маркою „Л” та цифрами 1; 1,5; 2, 3 – відстаням стрільби на 100, 150, 200, 300 м пострілом ПГ-7ВЛ.

Поділки шкали бокових поправок нанесені знизу (зліва і справа від центральної лінії) цифрами 1, 2, 3, 4, 5. Відстань між двома вертикальними лініями відповідає десяти тисячним (0–10). Шкала бокових поправок дозволяє вводити бокові поправки праворуч або ліворуч до 0–50.

Лінія шкали прицілу, що відповідає 300 м при стрільбі пострілами ПГ-7В та 150 м при стрільбі пострілами ПГ-7ВЛ, і центральна лінія шкали бокових поправок зроблені подвійними для полегшення вибору необхідних поділок при прицілюванні. Крім того, центральна лінія продовжена нижче шкали прицілу для виявлення бокового нахилу гранатомета.

Далекомірна шкала розрахована на висоту цілі 2,7 м. Це значення висоти цілі вказано під горизонтальною лінією. Над верхньою пунктирною лінією нанесена шкала з поділками, відстань між якими відповідає зміні відстані до цілі на 100 м. Цифри шкали 2, 4, 6, 8, 10 відповідають відстаням 200, 400, 600, 800, 1000 м. Над шкалою прицілу нанесено знак “+”, який призначений для вивірення прицілу.

На сітці прицілу ПГ-7В3 (рис. 6.15, в) ліворуч нанесена марка „М” для стрільби пострілами ПГ-7ВМ і ПГ-7ВС. Цифри 2, 3, 4 та 5 відповідають відстаням стрільби на 200, 300, 400 та 500 м. Праворуч нанесена марка „Л” для стрільби пострілами ПГ-7ВЛ. Цифри 1; 1,5; 2 та 3 відповідають відстаням 100, 150, 200 та 300 м. У нижній частині нанесена марка „Р” для стрільби пострілами ПГ-7ВР та ТБГ-7В. Цифри 1; 1,5 і 2 відповідають відстаням 100, 150 і 200 м. Далекомірною шкалою є горизонтальна „Р” – 1,5 та пунктирна лінія, які розташовані в нижній правій частині сітки. Цифри 2, 4, 6, 8 та 10 відповідають відстаням до цілі відповідно 200, 400, 600, 800 та 1000 м.

Механізм вивірення прицілу призначений для забезпечення паралельності нульової лінії прицілювання та осі каналу ствола гранатомета, а також введення поправки на температуру. Він складається з: каретки, в яку вгвинчений об’єктив в оправі; вивірочного гвинта у боковому напрямку, закритого кришкою; вивірочного гвинта по висоті і маховичка введення температурної поправки. На маховичку збоку нанесені знаки “+” і ““, які встановлюються проти риски на корпусі прицілу в залежності від температури повітря.

Пристрій освітлення сіткипризначений для освітлення сітки прицілу при стрільбі у сутінках і вночі. Він складається з: корпусу з контактом і гвинтом; батарейки, яка є джерелом струму; ковпачка з упором і пружиною для притискання батарейки до гвинта; дротів, які з’єднують гвинт з електролампочкою через тумблер; тумблера для вмикання і вимикання електролампочки. Для освітлення сітки при температурі плюс 2 ºС і нижче необхідно користуватись зимовим пристроєм освітлення сітки.

Налобниктанаочник призначені для зручності прицілювання при стрільбі. Вони кріпляться на оптичному прицілі.

Чохол(рис. 6.16) призначений для перенесення оптичного прицілу та ЗІП до нього, а також для захисту прицілу від дощу. Він має: зовнішні кишені для серветки та зимового пристрою освітлення сітки; внутрішні кишені для електролампочок і батарейок, в які також вкладаються ключ-викрутка та два світлофільтри (жовтогарячий і нейтральний), що одягаються на виступ об’єктиву: жовтогарячий при появі димки у повітрі та пониженні освітленості, нейтральний – при яскравому сонці та сліпучому снігу.

Рис. 6.16. Чохол для перенесення оптичного прицілу:

1 – чохол; 2 – кишеня для зимового пристрою освітлення сітки; 3 – шнурок;

4 – кишеня для серветки; 5 – зимовий пристрій освітлення сітки; 6 – батарейки;

7 – світофільтри; 8 – лампочки; 9 – ключ-викрутка; 10 – серветка

Механічний (відкритий) приціл(рис. 6.17) використовується у випадку пошкодження (виходу з ладу) оптичного прицілу. Він складається з прицільної планки з хомутиком, основної та додаткової мушки, що розташовані у кожухах. Гранатомети ранніх випусків мають лише одну – основну мушку.

Рис. 6.17. Механічний (відкритій) приціл:

1 – запобіжник мушки; 2 – основна мушка; 3 – кожух мушки; 4 – пружина основної
мушки; 5 – кожух прицільної планки; 6 – защіпка; 7 – проріз; 8 – вікно прицільної планки;

9 – прицільна планка; 10 – хомутик; 11 – вікно хомутика; 12 – пружина додаткової мушки;
13 – вісь додаткової мушки; 14 – додаткова мушка

Прицільна планка віссю з’єднана з кожухом і утримується пружиною у двох положеннях: вертикальному і горизонтальному. Вона має вікно і шкалу з поділками, позначеними цифрами 2, 3, 4, 5. Цифри шкали позначають відстані стрільби в сотнях метрів (200, 300, 400, 500 м).

Хомутик надітий на прицільну планку та утримується у необхідному положенні защіпкою. Защіпка має зуб, яким під дією пружини заскакує у виріз прицільної планки. Хомутик має проріз для прицілювання і вікно, нижній зріз якого є показником установки прицілу.

Основна мушка використовується для стрільби при мінусовій температурі повітря. Вона віссю з’єднана з кожухом і утримується пружиною у двох положеннях: вертикальному та горизонтальному.

Додаткова мушказастосовується (встановлюється у вертикальне положення) для стрільби при плюсовій температурі повітря. Вона обертається на осі та фіксується пружиною у горизонтальному і вертикальному положенні. У вертикальному положенні додаткова мушка вище основної.

Сошка використовується як упор при стрільбі з гранатомета з нічним прицілом. Вона складається з основи з хомутом, двох ніг із полозками та виступами для фіксації ніг і пружини для розведення ніг. На лівій нозі сошки є пружинна защіпка для кріплення ніг у складеному положенні.

Запасні частини, інструмент і приладдя

До гранатомета надаються запасні частини, інструмент і приладдя.

Запасні частини– це бойок, опорна втулка, пружина бойка та ніпель. У РПГ-7Д, крім того, обтюратор, важіль механізму блокування та вісь движка.

Рис. 6.18. Інструмент та приладдя:

1 – ключ-викрутка; 2 – вибивач; 3 – пристосування для УСМ з пазом для вибивача (4) та пазом для ключа-викрутки (5); 6 – шомпол; 7 – стебло; 8 – шайба; 9 – сумка

Інструмент (рис. 6.18):ключ-викрутка, вибивач, пристосування для розбирання та збирання УСМ із каналом для стрижня з бойовою пружиною, повздовжнім пазом для вибивача та пазом для ключа-викрутки.

Приладдя – це шомпол, стебло з шайбою, ремінь з чохлами, наплічний ремінь та сумка.

Пристрій для перевірки прицільних пристосувань складається з труби та дна. На передньому торці труби є чотири прорізи для натягування ниток. На зовнішній поверхні труби є виступ, призначений для установлення пристрою в стволі гранатомета. Труба закрита дном, в центрі якого є чотири прорізи.








Дата добавления: 2015-07-04; просмотров: 2684;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.035 сек.