Коливання елементів

7.3.1 При розрахунку згинальних елементів за граничними станами експлуатаційної придатності необхідно перевірити, що впливу, яким можуть піддаватися елементи, а також їх складові частини або споруда в цілому, не викликають коливань, які негативно впливають на роботу споруди і не створюють дискомфорту у людей.

7.3.2 Дискомфорт може бути обумовлений наступним:

– коливаннями, що виникають від працюючої машини (механізму);

– коливаннями, що виникають при ходьбі;

– коливаннями, що виникають через близькість знаходження джерела коливань.

7.3.3 Відповідно до вимог ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1, що стосуються розрахунку дерев'яних перекриттів, необхідно гарантувати, що їх поведінка при даному навантаженні, що викликає коливання конструкції, залишається в рамках допустимих меж по SLS.

7.3.4 Допустимі рівні безперервних коливань у конструкції по відношенню до впливу на людину, що виникають внаслідок роботи механізмів, можуть прийматися на підставі ISO 2631:2. Якщо коливання від механізму перевищують допустимий рівень, то найбільш поширеним способом вирішення проблеми, є пристрій окремих від конструкції фундаментів під механізм, або установка віброізоляторів між механізмом і конструкцією. Дані рішення повинні враховуватися при розрахунку конструкцій.

7.3.5 При розрахунку перекриттів житлових будинків повинні враховуватися коливання, що виникають при ходьбі. У ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1 розрахункові вимоги поширюються виключно на конструкції перекриттів житлових будівель, що мають частоту власних коливань більш 8Гц. Для перекриттів з частотою власних коливань менше 8 Гц, вказано на проведення додаткових досліджень.

7.3.6 У житлових будинках для прямокутних у плані перекриттів, з власною частотою понад 8 Гц і розмірами l×b, вільно опертих по чотирьох сторонах, виконаним по дерев'яних балках прольотом l, значення частоти власних коливань f1 може бути визначено з виразу (7.2):

, (7.2)

де l – розрахунковий проліт балки перекриття, м; (EI)l – еквівалентна згинна жорсткість конструкції, підтримуючої перекриття, щодо осі, перпендикулярної напрямку прольоту балки, Н м2/м; m – маса на одиницю площі, кг/м2, яка визначається від постійних навантажень.

Якщо настил перекриття не розрахований на спільну роботу з балками перекриття, то (EI)l повинна залежати тільки від згинальної жорсткості балок перекриття. Врахування настилу при визначенні (EI)l можливий у випадках, коли він жорстко з'єднаний з дерев'яними балками перекриття, тобто з'єднаний на клею і розраховувався як обшивка плит перекриття у відповідності з 9.1.2 ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1;

7.3.7 У житлових будинках основним типом перекриттів, виконаних з дерев'яних конструкцій, є балочні перекриття. При розрахунку таких перекриттів повинні розглядатися:

– низькочастотні ефекти (ефект від частоти кроку при ходьбі);

– високочастотні ефекти (ударний ефект від п'яти при ходьбі).

7.3.8 Вимушені коливання перекриття від дії частоти кроку будуть менше 8 Гц, що еквівалентно статичному навантаженню. Прогин у центрі перекриття від дії статичного навантаження в 1 кН і прикладеного в даній точці, що моделює ефект від сили, з якою тисне нога людини на перекриття, повинен бути не більше:

u £ 1,8 мм - при довжині прольоту £ 4000 мм (7.3)

, мм - при довжині прольоту > 4000 мм (7.4)

де u – прогин балки, мм; l – проліт балки перекриття, мм.

Прогин перекриття u, при дії зосередженого навантаження в середині прольоту перекриття з розрахунковим прольотом lef, може визначатися з виразу:

, (7.5)

де kdist – переводить навантаження 1кН в навантаження на одну балку; lef – розрахунковий прольот балки перекриття в мм; для вільно опертих балок lef повинен бути прийнятий рівним прольоту l; для крайніх прольотів нерозрізних балок leg = 0,9l, а для середніх прольотів – lef = 0,851l; kamp – підвищувальний коефіцієнт, що враховує вплив зсуву на прогин у разі використання суцільних дерев'яних і клеєних балок, або піддатливість з'єднання у разі використання механічних зв'язків; EIjoist – згинна жорсткість балки в Н мм2, що розраховується з використанням середнього значення модуля пружності балки E0,mean.

Значення коефіцієнта kamp приймаються рівними:

1,05 – для шарнірно опертих суцільних дерев'яних балок;

1,1 – для нерозрізних суцільних дерев'яних балок;

1,15 – для шарнірно опертих двотаврових клеєних балок з тонкою стінкою;

1,3 – для нерозрізних двотаврових клеєних балок з тонкою стінкою;

1,3 – для вільно опертих ферм покриття на механічних зв'язках у з'єднаннях;

1,45 – для нерозрізних ферм покриття на механічних зв'язках в з'єднаннях.

Значення коефіцієнта kdist для нерозрізних ферм покриття на механічних зв'язках в з'єднаннях слід визначати наступним чином:

, (7.6)

де (EI)b – згинна погонна жорсткість перекриття, Н мм2/м; s – крок балок, мм.

Примітка 1. Згинна жорсткість обчислюється як (EI)b з використанням середнього значення модуля пружності перекриття, а неоднорідності на кінцях перекриття можуть бути проігноровані.

7.3.9 При дії величини імпульсного навантаження в 1 Н в центрі перекриття, моделює контакт п'яти людей, максимальне початкове значення вертикального коливання (швидкості переміщення) перекриття v (м/с), має задовольняти умові 7.7 ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1:

, (7.7)

де v – величина імпульсної швидкості в м / (Н с2), тобто граничне значення швидкості коливання (м / с) у вертикальному напрямку, викликаної імпульсом у 1 Н с, моделюючим випадок впливу п'яти людей, діючої на перекриття, при максимальному переміщенні; b – постійна величина для контролю значення реакції імпульсу в залежності від прогину a перекриття, як показано на рисунку 7.2 в ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1. Значення b може бути виражене таким чином:

(7.8)

(7.9)

тут u – прогин в мм, який визначається з виразу (7.5); f1 – частота власних коливань перекриття в Гц, яка визначається з виразу (7.2); ζ – модальний декремент загасання коливань перекриття, який для перекриттів приймається 0,02.

7.3.10 При обчисленні фактичної величини імпульсної швидкості конструкції, повинні дотримуватися такі вимоги ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1:

– для прямокутних перекриттів з розмірами в плані bxl і вільно опертих по чотирьох сторонах, середнє значення v може бути визначено з виразу (7.10) в ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1 наступним чином:

, (7.10)

де b – ширина перекриття, м; l – розрахунковий проліт перекриття, м; m – визначається в кг/м2; n40 – номер першої форми коливання з власною частотою до 40 Гц.

– значення n40 визначається з виразу (7.11) ДСТУ-Н Б EN 1995-1-1:

, (7.11)

де (EI)l – еквівалентна згинна жорсткість перекриття за напрямом прольоту балок в Нм2/м. При цьому (EI)b<(EI)l.








Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 881;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.