Організація служби охорони праці на підприємстві
Працедавець створює на підприємстві службу охорони праці. На підприємстві виробничої сфери з кількістю працюючих до 50 чоловік функції цієї служби можуть виконувати обов'язки в порядку сумісництва особи, що мають відповідну підготовку. Служба ОП підлягає безпосередньо керівникові підприємства і прирівнюється до основних виробничо-технічних служб.
Фахівці з ОП мають право: видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов'язкові для виконання розпорядження з усунення наявних недоліків; отримувати від них необхідні відомості, документи і пояснення з питань ОП; вимагати усунення від роботи осіб, які не пройшли медогляд, навчання, інструктаж, перевірку знань і не мають допуску до відповідних робіт чи невиконання нормативів з ОП; припиняти роботу виробництв, дільниць, машин, механізмів, устаткування і ін. засобів виробництва в разі порушень, що створюють загрозу життю або здоров'ю тих, що працюють; направляти керівникові підприємства надання про притягнення до відповідальності працівників, що порушують вимоги з ОП. Розпорядження фахівця з ОП може відмінити лише керівник підприємства.
1.5. Навчання робітників безпечним методам і прийомам праці.
Види інструктажів
Відповідно до законодавства про працю кожен працівник не допускається до роботи, якщо він не пройшов навчання з охорони праці.
Навчання з охорони праці проводиться на всіх підприємствах, незалежно від характеру і ступеня небезпеки виробництва. Загальне керівництво і організація навчання покладається на керівника підприємства, а в підрозділах – на керівників підрозділів.
Своєчасність навчання з безпеки праці контролює інженер з охорони праці. Навчальні програми з охорони праці повинні передбачати теоретичне і практичне навчання.
Працівники, які виконують роботи з підвищеною небезпекою, проходять додаткове спеціальне навчання з охорони праці. Перелік таких робіт і професій визначається законодавством України.
Ввідний інструктаж проводиться зі всіма працівниками, яких приймають на роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи за даною професією чи посади.
Ввідний інструктаж проводять, як правило, в кабінеті з охорони праці із застосуванням сучасних технічних засобів навчання, плакатів, зразків, макетів, моделей, кино-, діафільмів і ін.
Первинний інструктаж проводиться на робочому місці перед початком роботи. Програма первинного інструктажу розробляється керівником цеху, дільниці, узгоджується зі службою охорони праці і затверджується керівником підприємства.
Повторний інструктаж проводиться на робочому місці зі всіма працівниками: на роботах з підвищеною небезпекою – 1 раз на квартал, на інших роботах – 1 раз в півріччя. Повторний інструктаж проводиться за програмою первинного інструктажу в повному об'ємі.
Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці при введенні нових нормативних актів з охорони праці, при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів і інструменту, при порушенні працівником нормативних актів з охорони праці, на вимогу працівників органу Держнагляду за охороною праці.
Цільовий інструктаж проводиться з працівниками при виконанні разових робіт, безпосередньо не пов'язаних з обов'язками за фахом, ліквідації аварії, стихійного лиха.
Цільовий інструктаж фіксується нарядом-допуском або іншою документацією, що реалізовує проведення робіт.
Про проведення первинного, повторного, позапланового інструктажів і допуску до роботи особа, що проводила інструктаж, робить запис в журналі. При цьому обов'язкові підписи інструктуючого і інструктованого. Журнали інструктажів мають бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
Керівник підприємства зобов'язаний видати робітникові екземпляр інструкції з охорони праці по його професії або вивісити її на робочому місці.
Дата добавления: 2015-07-18; просмотров: 646;