Дія сили тяжіння на процеси переносу

Сила тяжіння відіграє важливу роль в транспортуванні осадочного матеріалу. Ця сила проявляє себе самостійно і при переносі осадочного матеріалу водою, атмосферою і льодовиками. Якби не сила тяжіння, то частинки підняті над планетою могли переміщуватись до безкінечності і не переходити в осадок.

Як самостійний фактор транспортування найбільш активно сила тяжіння проявляється в гірських районах, особливо при землетрусах, коли порушуються сили зв’язку між окремими пластами, блоками, ділянками.

Відомо, що в 1889 р. в районі Алма-Ати внаслідок землетрусу маса порід перемістилась в інтервалі глибин від 1000 до 2000м, об’ємом до 450 млн. м3.

Досить ефективно сила тяжіння проявляється в морях та океанах у вигляді турбідних (муттєвих) потоків, які виникають при землетрусах, цунамі, підводних зсувах. Суть цього явища наступна: при землетрусах взмучується мулистий осадок, в результаті утворюється суспензія з густиною вищою, як у води. При нерівності дна ця суспензія починає переміщатись вниз, захоплює з собою все нові маси осадочного матеріалу і виникає при цьому муттєвий (турбідний) потік, швидкість якого досягає десятків км за годину.

Відомо, що швидкість переміщення муттєвого потоків районі Ньюфаундлендської банки складала 20 м/с (72 км/год). Такими потоками переноситься в основному пісок, алевроліт, пеліт в значних об’ємах, про що свідчать сформовані осадки товщиною до 4-6 м. Накопичуються такі осадки біля підніжжя континентальних схилів та в абісальних зонах, переважно на глибинах вище 2000м. Переміщення пов’язане з силою тяжіння проявляється і при осипах, зсувах.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 663;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.