Приклад розрахунку суми чистого прибутку.

Комунальний заклад

«Бериславський медичний коледж»

Херсонської обласної ради

 

Лекція №29

по темі:

«Облік доходів, витрат та фінансових результатів діяльності аптек.»

 

 

з дисципліни:

«Організація та економіка фармації»

спеціальність:

5.12020101 «Фармація»

Викладач:______Козачук А.М.

М. Берислав

Р.

Тема:„Облік доходів, витрат та фінансових результатів діяльності аптек.”

Зміст

1. Облік доходів діяльності аптек

2. Облік витрат діяльності аптек

3. Облік фінансових результатів діяльності аптек

 

Облік доходів діяльності аптек

Загальні принципи обліку доходів, витрат і фінансових результатів

Для визначення фінансового результату діяльності аптеки за звітний період необ­хідно порівняти доходи звітного періоду і витрати, понесені для одержання цих доходів. Загальні правила формування в обліку інформації про доходи встановлені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку( П(С)БО ) 15 "Дохід", яке застосовується підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форм власності. Порядок формування в обліку інформації про витрати визначає Положення (стандарт) бухгал­терського обліку( П(С)БО ) 16 "Витрати".

Для визначення фінансового результату діяльності за звітний період необхідно дотримуватися принципів визнання доходів і витрат, а саме: нарахування; відповідності; періодичності.

Принцип нарахування передбачає відображення результатів господарських опера­цій у тому звітному періоді, коли відбувається господарська операція, не враховуючи моменту отримання чи сплати грошових коштів, оскільки не завжди оплата грошових коштів збігається за звітними періодами з моментом здійснення господарської операції.

Принцип нарахування застосовується в поєднанні з принципом відповідності, який полягає у порівнянні доходів і витрат звітного періоду, тобто витрати, понесені для отримання доходу, повинні бути погоджені із цим доходом. Наприклад, якщо аптекою визнано дохід від реалізації товару в момент відвантаження його покупцям, то одночасно необхідно визнати собівартість реалізованого товару. У даному випадку дохід визна­ється в момент збільшення активу - дебіторської заборгованості, а витрати - одночасно зі зменшенням активів (товарів).

Для визначення фінансового результату виходячи з принципу періодичності, доходи та витрати підприємства розподіляються по звітних періодах. Згідно з П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності" звітним періодом є календарний рік, але для наявності оперативної інформації для прийняття управлінських рішень установлені про­міжні звітні періоди: місяць, квартал. Для новоствореного підприємства перший звітний період може бути меншим за 12 місяців, але не може бути більшим за 15 місяців. Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку року до моменту ліквідації. Доходи, витрати і фінансовий результат діяльності підприємства визначаються нарос­таючим підсумком за звітний період.

 

Правильне застосування вказаних принципів дає можливість достовірно визнати і порівняти суму доходу і відповідних витрат кожного звітного періоду (рис. 16.1).

Рис.16.1. Визначення фінансового результату за звітний період

Бухгалтерський облік повинен надавати повну, достовірну інформацію про доходи, витрати, прибутки (збитки) підприємства за звітний період. Така інформація є основою для аналізу і прийняття управлінських рішень, а тому доречно відображати результати за видами діяльності підприємства. Згідно з П(С)БО 3 необхідно відображати окремо результати звичайної діяльності і результати від надзвичайних подій.

Звичайна діяльність - це будь-яка основна діяльність аптеки, а також операції, що забезпечують основну діяльність або виникають внаслідок її проведення.

Надзвичайна подія - це подія або операція, яка відрізняється від звичайної діяль­ності аптеки та не очікується, що вона повторюватиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді. Доходи і витрати від надзвичайних подій необхідно відоб­ражати відокремлено від результатів звичайної діяльності, зважаючи на можливий сут­тєвий вплив даних подій на кінцевий результат діяльності аптеки.

Для окремого ведення обліку доходів і витрат, а також складання Звіту про фінан­сові результати Планом рахунків передбачено відповідні класи рахунків. Так, для уза­гальнення інформації про доходи підприємства передбачено клас 7 "Доходи і результати діяльності", про витрати - клас 8 "Витрати по елементах" та клас 9 "Витрати діяльності". На рахунках класу 9 обліковують витрати, які зменшують доходи звітного періоду, а рахунки класу 8 призначені для відображення операційних витрат підприємства по еко­номічних елементах.

Облік витрат в аптеках може вестися трьома способами:

• за допомогою рахунків класу 8 "Витрати по елементах";

• за допомогою рахунків класу 9 "Витрати діяльності";

• за допомогою рахунків класів 8 і 9.

В кінці звітного періоду сальдо рахунків класу 7, 8 або 9 списуються на рахунок 79 "Фінансові результати", за даними якого відображається прибуток або збиток від фінан­сово-господарської діяльності аптеки. Визначений прибуток або збиток списується на рахунок АА "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".

Класифікація та визнання доходів аптек

Доходи від господарської діяльності класифікуються в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності за видами діяльності (рис. 16.2). Це дає можливість визнавати дохід, ураховуючи особливість і сутність кожної операції, та забезпечувати підставу для подальшого аналізу діяльності підприємства і контролю за нею для прийняття управ­лінських рішень.

Склад доходів, які відносяться до кожної групи, установлено П(С)БО 5 "Дохід".

Рис. 16.2. Класифікація доходів за видами діяльності

 

Однак цей стандарт не поширюється на деякі доходи аптек, пов'язані з:

• договорами оренди;

• дивідендами, яці належать за результатами фінансових інвестицій, врахованих методом учас 11 у капіталі (тобто за дивідендами з інвестицій у спільні, дочірні та асоційовані підприємства);

• страховою діяльністю;

• змінами у справедливій вартості фінансових активів та фінансових зобов'язань, а також з ліквідацією (продажем, погашенням) вказаних активів та зобов'язань;

• змінами вартості інших поточних активів.

Дохід від діяльності аптек визнається тоді, коли в результаті господарської операції:

• збільшуються активи або

• зменшуються зобов'язання і внаслідок цього зростає власний капітал.

Отже, якщо активи збільшуються (або зобов'язання зменшуються), але це не при­зводить до зростання власного капіталу, дохід не визнається.

Не визнаються доходами аптек суми, які отримані від інших сторін, тобто:

• суми ПДВ, акцизного збору, інших податків і обов'язкових платежів, що підляга­ють перерахуванню до бюджету і позабюджетних фондів;

• суми надходжень за договорами комісії та іншими аналогічними договорами на користь комітента тощо;

• суми передоплати продукції (товарів, робіт, послуг);

• суми авансу;

• суми завдатку під заставу або в погашення позики.

Облік доходів від реалізації товару

Для узагальнення в бухгалтерському обліку інформації про доходи від реалізації готової продукції, товару, робіт і послуг, а також про суми знижок, наданих покупцям, та інші вирахування з доходів, у Плані рахунків бухгалтерського обліку передбачено раху­нок 70 "Доходи від реалізації", який має декілька субрахунків (табл. 16.1).

Таблиця 16.1 Субрахунки до синтетичного рахунку 70 "Доходи від реалізації"

Визнання доходу (виторгу) від реалізації товару пов'язане з виконанням деяких умов П(С)БО 15 "Дохід", зокрема:

1. Передача покупцеві ризиків і вигод, пов'язаних з правом власності на продук­цію.

Здебільшого передача ризиків і вигод від володіння збігається з передачею юридич­ного права власності або з передачею в управління покупцеві.

2. Продавець не здійснює управління і контроль за реалізованим товаром. Якщо підприємство залишає за собою подальше керівництво або контроль за реалізованим товаром, то дохід від такої реалізації не визнається.

3. Сума доходу достовірно визначена. Доходи, достовірну оцінку яких здійснити неможливо, у звітності не відображаються, що відповідає одному з основних принци­пів бухгалтерського обліку і фінансової звітності - обачності,який передбачає відобра­ження у фінансовій звітності всіх елементів (активів, зобов'язань тощо) за вартістю, яка має запобігати заниженню зобов'язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства.

4. Упевненість у тому, що в результаті операції відбудеться збільшення еконо­мічних вигод, а витрати, пов 'язані з реалізацією продукції, достовірно визначені. Якщо існує невпевненість в отриманні доходів від реалізації, то до усунення цієї невпев­неності дохід не повинен визнаватися.

При відпуску товару за готівку визнання доходу співпадає з фактом надходження грошей. При безготівковому відпуску товару визнання доходу у бухгалтерському обліку ідентифікується за фактом відпуску товару, а не надходження грошей. Якщо аптекою відпущено товар на суму 1200 грн.(в т. ч. ПДВ 200 грн. у роздрібних цінах), а сума собі­вартості товару при цьому 700 грн, то у рахунках бухгалтерського обліку дана операція буде відображена як у таблиці 16.2.

Таблиця 16.2 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку доходів від реалізації товару

Облік інших операційних доходів

У складі інших операційних доходів відображаються всі доходи, не пов'язані з реалі­зацією товарів, робіт, послуг, до яких, зокрема, належать:

• дохід від реалізації інших оборотних активів (виробничих запасів, малоцінних і швидкозношуваних предметів тощо);

• дохід від операційної оренди активів;

• дохід від операційної курсової різниці;

• пеня, штрафи, неустойки, які визнані боржником або щодо яких отримано рішення судових органів про стягнення;

• доходи від відшкодування сум раніше списаних активів;

• дохід від списання кредиторської заборгованості, що виникла під час операційного циклу, після закінчення строку позовної давності;

• отримані гранти, асигнування і субсидії;

• інші доходи від операційної діяльності.

У бухгалтерському обліку суми інших доходів від операційної діяльності аптек відображаються на рахунку 71 "Інший операційний дохід" на відповідних субрахунках (табл. 16.3).

Таблиця 16.3 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку інших операційних доходів аптеки

Продовження

Облік надзвичайних доходів аптек

Для обліку сум відшкодування втрат від надзвичайних подій, зокрема відшкоду­вання страхових організацій, а також обліку інших надзвичайних доходів призначено рахунок 75 "Надзвичайні доходи" (табл. 16.4). За кредитом рахунку відображається визнана сума відшкодування, зокрема від страхових організацій, втрат від надзвичайних подій, за дебетом - списання в порядку закриття на рахунок 79 "Фінансові результати".

Таблиця 16.4 Кореспонденція рахунків з обліку надзвичайних доходів аптек

16.2. Облік витрат діяльності аптек

Класифікація та визнання витрат аптек

Згідно з П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", витрати - це змен­шення економічних вигод протягом облікового періоду у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками). До витрат, що виникають у зв'язку зі зменшенням активів, належать:

• списання матеріалів на виробництво, для ремонту основних фондів, на адміністра­тивні потреби;

• нарахування зношення (амортизації);

• списання основних засобів, малоцінних і швидкозношуваних предметів, нематері­альних активів та інших необоротних активів, що стали непридатними і не вико­ристовуються;

• втрати від знецінення запасів;

• недостачі запасів (сировини, матеріалів, товарів, готової продукції);

• нарахування резерву сумнівних боргів або списання дебіторської заборгованості, що може бути не погашена;

• благодійні внески;

• визнані економічні санкції - сплачені штрафи, пені. Витратами, що збільшують зобов'язання, є нарахування:

• зарплати, податків, зборів, обов'язкових платежів;

• відрахувань на обов'язкове і добровільне страхування;

• транспортних витрат;

• оренди, комунальних послуг, витрат зв'язку, послуг з реклами;

• послуг сторонніх організацій (аудиторських, юридичних, консультаційних, медич­них тощо);

• інші нарахування витрат, пов'язаних зі збільшенням зобов'язань (рис. 16.2). Облік витрат аптек здійснюється згідно з ( П(С)БО ) 16 "Витрати". Як уже зазначалося, витрати визнаються витратами певного пері­оду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони зроблені. Тобто витрати визнаються на основі принципу відповідності доходів і витрат (наприклад, матері­альні витрати, витрати на оплату праці та придбання товару, визнаються як витрати в момент відображення доходу від реалізації товару).

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відобра-жаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Ще однією обов'язковою умовою визнання витрат, як і інших активів або зобов'я­зань, є їх достовірна оцінка.

Слід відзначити, що не визнаються витратами і не включаються до звіту про фінан­сові результати наступні операції:

1) погашення отриманих позик;

2) попередня (авансова) оплата запасів, робіт і послуг;

3) платежі за договорами комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь комітента або принципала;

Рис. 16.2. Ідентифікація господарських операцій як доходи чи витрати

4) витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до Поло­жень (стандартів) бухгалтерського обліку;

Для обліку витрат у Плані рахунків передбачено рахунки класу 8 "Витрати по еле­ментах"і рахунки класу 9 "Витрати діяльності".

Облік витрат аптеки по елементах

Елементи витрат — це сукупність економічно однорідних операцій. Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків на рахунках класу 8 передбачено так відо­бражати витрати по елементах (табл. 16.5):

1. Витрати операційної діяльності:

• Рахунок 80 "Матеріальні витрати".

• Рахунок 81 "Витрати на оплату праці".

• Рахунок 82 "Відрахування на соціальні заходи".

• Рахунок 83 "Амортизація".

• Рахунок 84 "Інші операційні витрати".

2. Витрати, пов'язані з інвестиційною і фінансовою діяльністю, а також витрати від надзвичайних подій:

• Рахунок 85 "Інші затрати".

Таблиця 16.5 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку витрат по елементах

Облік витрат аптеки по видах діяльності

В обліку витрат допускається використання рахунків класу 9 "Витрати діяльності", за допомогою яких можна здійснювати більш детальний облік здійснених витрат. Пара­лельно можна застосовувати і рахунки класу 8 для відображення інформації про витрати по елементах. Такий варіант вважається оптимальнішим і на його основі складається "Звіт про фінансові результати".

Оскільки вся діяльність аптек може бути поділена на надзвичайну і звичайну (яка своєю чергою об'єднує операційну, фінансову та інвестиційну), то Планом рахунків передбачено окремі рахунки для обліку витрат цих видів діяльності. Так, для обліку витрат від операційної діяльності використовують рахунки 90 "Собівартість реалізації",

"Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут" і 94 "Інші витрати операційної діяль­ності", для обліку надзвичайних витрат - однойменний рахунок 99.

Облік адміністративних витрат

Рахунок 92 "Адміністративні витрати"відображає загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням аптеки (табл. 16.6). До них, зокрема, нале­жать:

• витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу;

• витрати на службові відрядження;

• витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського призначення (оренда, амортизація, ремонт, комунальні послуги);

• витрати на охорону;

• витрати на юридичні, аудиторські, транспортні послуги;

• поштово-телеграфні, канцелярські витрати;

• сума податків, зборів (обов'язкових платежів).

Потрібно мати на увазі, що згідно з системою обліку адміністративні витрати спису­ються в кінці звітного періоду на фінансові результати.

Таблиця 16.6 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку адміністративних витрат

Облік витрат аптеки на збут

 

Рахунок 93 "Витрати на збут"призначений для обліку витрат, пов'язаних із прода­жем товарів, робіт і послуг (табл. 16.7). До витрат на збут, зокрема, належать:

• витрати пакувальних матеріалів;

• витрати на маркетинг та рекламу;

• витрати на оплату праці працівникам;

• витрати на амортизацію, ремонт та утримання основних засобів, інших матеріаль­них необоротних активів, що використовуються для забезпечення продажу това­рів, робіт і послуг;

• інші витрати, необхідні для забезпечення продажу товару.

Таблиця 16.7 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку витрат на збут

Облік інших операційних витрат аптек

На рахунку 94 "Інші витрати операційної діяльності"ведеться облік витрат опера­ційної діяльності аптеки (табл. 16.8), крім витрат, які відображаються на рахунках 90 "Собівартість реалізації", 91" Загал ьновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут". До таких витрат належать:

• витрати на дослідження і розробки;

• собівартість реалізованих виробничих запасів;

• безнадійні та сумнівні борги;

• втрати від знецінення запасів;

• нестачі та втрати від псування цінностей;

• визнані штрафи, пені, неустойка за недотримання аптекою законодавства і умов договорів;

• інші витрати операційної діяльності, зокрема витрати на створення резерву від­пусток, гарантійного резерву і витрати на утримання об'єктів соціально-культур­ного призначення.

Облік на цьому рахунку ведеться аналогічно, як і на рахунках 92 і 93, тобто за дебе­том рахунка відображається сума визнаних витрат, а за кредитом - списання на рахунок 79 "Фінансові результати".

Таблиця 16.8 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку інших операційних витрат

Облік фінансових витрат аптеки

Витратами фінансової діяльності аптек є витрати на відсотки (за кредитами отрима­ними, облігаціями випущеними, фінансовою орендою тощо) та інші витрати, пов'язані із залученням позикового капіталу.

Для обліку таких витрат у Плані рахунків передбачено рахунок 95 "Фінансові витрати" (табл. 16.9).

Таблиця 16.9

Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку фінансових витрат

Облік надзвичайних витрат аптек

До витрат від надзвичайних подій належать як прямі втрати внаслідок цих подій, так і витрати на здійснення заходів, пов'язаних із запобіганням та ліквідацією таких наслідків (відшкодування, сплата стороннім організаціям, заробітна плата працівників, зайнятих на відновлювальних роботах, вартість використаних сировини та матеріалів тощо). Ці витрати відображаються на рахунку 99 "Надзвичайні витрати" (табл. 16.10). За дебетом рахунка відображається сума визнаних витрат, за кредитом - списання на рахунок 79 "Фінансові результати".

Надзвичайні витрати включаються до фінансової звітності за вирахуванням суми, на яку зменшується податок на прибуток від діяльності аптеки, внаслідок збитків від надзвичайних подій.

Таблиця 16.10 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку надзвичайних витрат

16.3. Облік фінансових результатів діяльності аптек

Особливості запису на операційних рахунках

Для обліку доходів і результатів різних видів діяльності передбачено рахунки класу 7, записи в яких виконуються як у пасивних рахунках - збільшення по кредиту, змен­шення (закриття) по дебету; для обліку витрат - рахунки класу 8 або 9, записи в яких виконуються як в активних рахунках - збільшення по дебету, зменшення (закриття) по кредиту (табл. 16.11).

Таблиця 16.11 Порядок запису на рахунках обліку фінансових результатів

Характеристика показника "Прибуток аптеки"

У процесі функціонування аптеки фінансовим результатом її діяльності є прибуток або збиток. У звіті про фінансові результати наводяться дані про різні види прибутку, а саме:

прибуток валовий,який являє собою різницю між чистим доходом і собівартістю реалізованих товарів;

прибуток від операційної діяльності,який визначається як різниця між сумою валового прибутку, інших операційних доходів і сумою витрат адміністративних, на збут і інших;

прибуток від звичайної діяльності до оподаткування,який розраховується як різ­ниця між сумою прибутку від операційної діяльності, інших доходів та фінансо­вими і іншими витратами;

прибуток від звичайної діяльності,який являє собою різницю між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податку;

чистий прибуток,який розраховується як різниця між сумою прибутку від зви­чайної діяльності, надзвичайного прибутку і сумою надзвичайного збитку, податку з надзвичайного прибутку (рис. 16.3, 16.4).

Тема 16. Облік доходів, витрат та фінансових результатів діяльності аптек

 

 

* код рядка із звітної форми Ф2

Рис. 16.4. Алгоритм розрахунку чистого прибутку (збитку) аптеки

Порядок запису на операційному рахунку 791 "Результат основної діяльності"

Узагальнення інформації про прибуток аптек від звичайної діяльності та надзвичай­них подій ведеться на рахунку 79 "Фінансові результати", який має ознаки пасивного рахунку.

За кредитом рахунку 79 на підставі довідок та підрахунків бухгалтерії відобража­ються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом - суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також сума нарахованого податку на прибуток. Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".

Бухгалтерський облік фінансових результатів ведеться окремо по результатах кож­ного виду діяльності, для яких відкривається відповідний субрахунок.

Рахунок 79, як і більшість синтетичних рахунків, має субрахунки:

• 791 "Результат основної діяльності";

• 792 "Результат фінансових операцій"

• 793 "Результат іншої звичайної діяльності;

• 794 "Результат надзвичайних подій"

При складанні квартальних звітів порівнюються обороти за дебетом та кредитом рахунку 791, і якщо кредитовий оборот за рахунком буде більший дебетового обо­роту цього ж рахунку, то аптека на суму різниці має нерозподілений прибуток поточ­ного року. Якщо дебетовий оборот за рахунком 791 більший від кредитового обороту даного рахунку, то значить, що аптека здійснила більше витрат, ніж отримала доходу (рис. 16.5).

Рис. 16.5. Формування фінансових результатів діяльності аптек

Приклад розрахунку суми чистого прибутку.

За звітний період в аптеці зафіксовано наступні суми: дохід від реалізації -100 000 грн; собівартість реалізованих товарів - 75 000 грн; витрати (адміністративні, на збут та інші) - 22 000 грн. Встановити суму чистого прибутку.

Порядок запису вказаних сум і розрахунок суми чистого прибутку наведено у табли­ці 16.12.

Таблиця 16.12 Рахунок 791"Результат основної діяльності"

За записами на рахунку 791 утворилось кредитове сальдо у сумі 2,25 тис. грн, що означає суму прибутку від основної діяльності за звітний період.

 

 

3. Відображення фінансових результатів у бухгалтерському обліку

Фінансовий результат діяльності аптек встановлюється на підставі записів у відпо­відних операційних рахунках методом подвійного запису. Суми оборотів на цих рахун­ках є основою для складання оборотної відомості та звіту про фінансові результати. Всі результативні рахунки є безсальдовими і на кінець звітного періоду закриваються (табл. 16.13).

Таблиця 16.13 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку фінансових результатів

 

 

Закінчення табл. 16.13

Облік використання прибутку аптек

Порядок використання прибутку визначає власник (власники) аптеки або уповнова­жений ним (ними) орган, згідно зі статутом. За рахунок прибутку, в першу чергу за вста­новленими нормативами, здійснюються розрахунки з бюджетом, формуються цільові фонди, покриваються збитки минулих років.

Чистий прибуток, одержаний товариством як результат його господарської діяль­ності після сплати податків до бюджету, а також інших платежів, спрямовується на виплату дивідендів учасникам товариств у розмірі, обумовленому зборами учасників товариства.

Сума, що залишилася, спрямовується на формування фонду аптеки, а саме:

• резервного фонду у розмірі не менше 25 % статутного капіталу товариства. Він використовується для покриття витрат, пов'язаних з відшкодуванням збитків та позапланових витрат. Резервний фонд створюється шляхом щорічних відраху­вань у розмірі не менше 25 % чистого прибутку товариства до одержання необхід­ної суми. Кошти фонду зараховуються на спеціальний рахунок в установі банку. Рішення про використання коштів фонду приймається зборами учасників товари­ства;

• фонду сплати дивідендів. Розмір планової і нарахованої за рік суми грошових коштів цього фонду затверджується зборами учасників товариства;

• фонду соціально-культурного розвитку, який формується і використовується від­повідно до рішень, затверджених зборами учасників товариства.

В разі потреби аптека може формувати й інші фонди.

Збитки, що можуть виникнути в результаті діяльності товариства, покриваються з резервного фонду, а у разі недостатності - з інших фондів, створених на підставі уста­новчих документів.

Облік нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)аптеки

Нерозподілений прибуток - це сума чистого прибутку, не розподіленого у вигляді дивідендів між акціонерами і власниками підприємств. У момент виникнення весь чис­тий прибуток за звітний період може бути визначений як нерозподілений. Залишений нерозподілений за звітний рік прибуток (або не покритий поточними доходами збиток) перераховують на рахунок "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".

Для обліку нерозподіленого прибутку або непокритих збитків передбачений раху­нок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)". На ньому ведеться облік нерозпо­ділених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також викорис­таного в поточному році прибутку.

За кредитом рахунку відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, за дебетом - збитки та використання прибутку(табл. 16.14).

Для бухгалтерського обліку зазначених коштів передбачено такі рахунки:

• 441 "Прибуток нерозподілений";

• 442 "Непокриті збитки";

• 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді".

Рахунок 44 належить до класу "Власний капітал та забезпечення зобов'язань" і, таким чином, відображається на балансі як збільшення (зменшення) власного капіталу.

Аналітичний облік за рахунком 44"Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" ведеться тільки за оборотами звітного року. На рахунку доцільно виділити наступні ана­літичні позиції:

• чистий прибуток звітного періоду;

• поточні витрати, втрати, які списані на використання прибутку в звітному періоді;

• відрахування до резервного фонду;

• дивіденди, нараховані за минулі звітні періоди;

• дивіденди, нараховані за звітний період (авансом).

Таблиця 16.14 Кореспонденція бухгалтерських рахунків з обліку нерозподіленого прибутку

За всіма аналітичними позиціями аналітичний облік ведеться наростаючим підсум­ком з початку звітного періоду.

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

 

Базова

ДФУ, І частина, 2001.

Громовик Б.П. Організація роботи аптек. — Вінниця: Нова книга, 2005. — 272 с.

Громовик Б.П., Терещук С.І. Практикум з організації та економіки фармації. — Вінниця: Нова книга, 2004. — 447 с.

Немченко А.С., Котвіцька А.А., Панфілова Г.Л. та ін. Організація фармацевтичного забезпечення населення: навч. посіб. — Х.: Авіста — ВЛТ, 2007. — 488 с.

Немченко А.С. Основи економіки та системи обліку у фармації. — Х.: Вид-во НФаУ “Золоті сторінки”, 2005. — 503 с.

Терещук С.І., Новикевич А.М., Чухрай І.Л. Система бухгалтерського обліку в аптеках: навч. посіб. — Вінниця: Нова книга, 2003. — 280 с.

Юридические аспекты фармацевтического и медицинского бизнеса. Спецвыпуск журн. “Провизор”, 2008.

 

Допоміжна

Історія фармації України / Р.В. Богатирьова, Ю.П. Спіженко, В.П. Черних та ін. — Х.: Прапор, Вид-во УкрФА, 1999. — 799 с.

Вершкова І.В., Крикля В.В. Правила таксування рецептів. Методичні рекомендації з предмету “Організація і економіка фармації”. — Х.: Вид-во НФаУ, 2003. — 48 с.

Криков В.И., Прокопишин В.И. Организация и экономика фармации: учебник. — М.: Медицина, 1991. — 624 с.

Немченко А.С. Фармацевтическое ценообразование: монографія. — Х.: Радар. — 1999. — 290 с.

Кузнєцов В., Маханько О. Усе про облік та організацію аптечних установ. — Х.: Фактор, 2006. — 472 с.

Довідник екстемпоральної рецептури / За ред. О.І. Тихонова. — К.: Моріон, 1999. — 496 с.

Панфілова Г.Л., Немченко А.С., Немченко О.А. Організація фармацевтичної допомоги населенню в умовах медичного страхування: монографія. — Х., 2009. — 228 с.

1. Конституція України: Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР (із зміна­ми, внесеними згідно з Законом № 2222-IV від 08.12.2004) // http:// zakon.rada.gov.ua/.

2. Закон України "Основи законодавства України про охорону здоро­в'я" від 19 листопада 1992 р. № 2 801-XII // Юридичні аспекти фармації: Збірник нормативно-правових актів станом на 10 лютого 2001 р. - Харків: Мегаполіс, 2001. - С. 24-31.

3. Закон України "Про лікарські засоби" від 4 квітня 1996 р. № 123/ 96 BP (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 70/97 від 14.02.1997) // Юридичні аспекти фармації: Збірник нормативно-правових актів станом на 10 лютого 2001 р. -Харків: Мегаполіс, 2001. -С. 32-35.

4. Постанова KM України від 11 вересня 2003 р. № 789 "Про Комі­тет з контролю за наркотиками" // Юридичні аспекти фармації: Розділ

журналу "Провизор".- 2003. -№ 18. - С. 15-18.

6. Постанова KM України від 16 лютого 1998 р. № 179 "Про затвер­дження Положення про Державну інспекцію з контролю якості лікарсь­ких засобів Міністерства охорони здоров'я України" // Юридичні аспек­ти фармації:

Збірник нормативно-правових актів станом на 10 лютого 2001 р. - Харків: Мегаполіс, 2001.-С. 110-111.

7. Постанова КМ України від 2 жовтня 2003 р. № 1543 "Про внесенння змін до Положення про Державну службу лікарських засобів і виробів медичного призначення" // Юридичні аспекти фармації: Розділ журналу

"Провизор". - 2003. - № 20. - С. 4.

8. Постанова КМ України від 17 листопада 2004 р. № 1570 "Про затвер­дження Правил торгівлі лікарськими засобами в аптечних закладах" //Юри­дичні аспекти фармації: Розділ журналу "Провизор".-2004.-№ 22. -С. 2-4.

10. Постанова КМ України від 28 жовтня 2004 р. № 1419 "Деякі за­ходи щодо забезпечення якості лікарських засобів" // Юридичні аспек­ти фармації: Розділ журналу "Провизор". - 2004. - № 22. - С. 2

11. Постанова КМ України від 14 вересня 2005 р. № 902 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за якістю лікарських засобів, що ввозяться в Україну" // http://zakon.rada.gov.ua/.

Наказ МОЗ України від 19 березня 2002 р. № 103 "Про затвердження Настанови 42-01-2002 "Лікарські засоби. Належна практика дистрибуції" // Юридичні аспекти фармації: Розділ журнал "Провизор". - 2002. - № 17. - С. 18-21.

 

 


<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Проверка статистических гипотез | Тема 1.1. КЛАССИФИКАЦИЯ И ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДОВ СВАРКИ ПЛАВЛЕНИЕМ




Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 6185;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.093 сек.