ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА
(артеріальна гіпертензія - АГ) - стійке підвищення артеріального тиску (АТ). У цей час в економічно розвинених країнах приблизно в 15-20% людей відзначається підвищений АТ. Гіпертонічна хвороба - підвищення артеріального тиску в судинній області від устя аорти до артеріол включно. Насамперед, артеріальна гіпертензія може бути проявом не тільки гіпертонічної хвороби. Більше 40 захворювань супроводжуються цим симптомом: поразка нирок, складні зрушення в гормональній рівновазі при порушенні функції наднирників, пороки серця, цукровий діабет й ін. Виявлення кожного з них - досить складна проблема, на рішення якої буде потрібно багато часу навіть в умовах діагностичного центра. Саме по собі короткочасне підвищення артеріального тиску ще не є доказом якої-небудь хвороби.
Основні фактори ризику виникнення гіпертонічної хвороби.
· незбалансоване харчування,
· порушення ліпідного обміну,
· ожиріння,
· стреси - дистреси,
· паління й алкоголь у більших дозах,
· сіль,
· гіподинамія.
Хвороба має кілька стадій:
Перша стадія характеризується порівняно невеликим підйомом АТ. Турбують головні болі, шум у голові, порушення сну, зниження розумової працездатності. Іноді виникають носові кровотечі;
Друга стадія - більше високі й стійкі підйоми АТ, типові гіпертонічні кризи, збільшення лівого шлуночка серця, зміни на очному дні, минущі порушення мозкового кровообігу. Можливі мозкові інсульти.
Третя стадія - у різних органах формуються атеросклеротичні зміни. АТ досягає високого рівня: 200-230\115- 129 мм рт. ст. Спонтанної нормалізації АТ не буває. Клінічна картина визначається ступенем поразки органів: серця (грудна жаба, інфаркт міокарда), мозку (геморагічні й ішемічні інсульти, енцефалопатія), очного дна (звуження посудин), нирок (зниження кровоточу в нирках, клубочкової фільтрації, білок й елементи крові в сечі).
"Профілактики й лікування артеріальної гіпертонії:
· інформація населення про хворобу і її наслідки;
· організація роботи клубів, шкіл для хворих з АГ;
· масові заходи щодо виявлення АГ на ранніх стадіях;
· видання нових методичних документів по діагностиці й лікуванню АГ;
· створення регістра (обліку хворих АГ);
· створення системи моніторингу за епідеміологічною обстановкою по АГ і серцево-судинних захворюваннях;
· додаткове забезпечення стаціонарів ефективними гіпотензивними лікарськими засобами;
· організація додаткових реабілітаційних відділень для хворих, що перенесли інфаркт, інсульт, що дозволить відновити працездатність 20% інвалідів;
· зміцнення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних установ;
· підвищення кваліфікації медичних працівників.
Поради по профілактиці гіпертонічної хвороби:
1. Умійте ставитися до невдач як до закономірного результату допущених помилок. Умійте прощати й не тримаєте зла. З ефективно справлятися зі стресом.
2. З не зловживати сіллю й більшою кількістю рідини.
3. Не захоплюйтеся обжерливістю: краще не доїсти, чим переїсти.
4. Зі звикнути до фізичних навантажень як до невід'ємної частини Вашого життя.
5. Зі стиль життя: передбачите достатній сон,
розумне чергування праці й відпочинку, відмова від паління й зловживання алкоголем, розважальні подорожі, праця на дачних ділянках і т.п.
6. Не рідше 1 рази в рік сходите на прийом до лікаря (моніторинг свого здоров'я): раннє розпізнавання гіпертонічної хвороби, з'ясування й усунення причин.
7. У випадку, якщо встановлено гіпертонічну хворобу, лікуєтеся ефективно, використайте повний комплекс лікувально-профілактичних заходів щодо призначення лікаря.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 720;