Хвороба Боткіна, або вірусний гепатит
Ця хвороба пов'язана з поширенням вірусної інфекції. Відомі, як мінімум, сім джерел захворювання - А, В, З, D, Е, З і ТТV, різних по специфіці і серйозності наслідків.
Гепатит А є найбільш поширеним і менш небезпечним. Це хвороба «брудних рук», т. е. пов'язана з невиконанням правил особистої гігієни. Джерела гепатиту А потрапляють в організм людини також із забрудненої води і їжі. Як правило гепатит А не дає важких і хронічних форм. Хвороба виліковується впродовж 2-х тижнів.
Гепатит В є дуже небезпечним і поширеним, ним заражені 350 млн. жителів планети. Він характеризується тривалим інкубаційним періодом і тяжкими наслідками(цироз і рак печінки). Досить сказати, що рак печінки в 9 з 10 випадків є наслідком перенесеного раніше гепатиту.
Передається вірус через більшість рідин в організмі (кров, слину), при:
- статевих контактах;
- вживання наркотиків;
- переливання крові і їх компонентів;
- від зараженої матері до дитини;
- при нанесенні татуювань, і інших процедурах, коли ушкоджується шкіра і слизові оболонки.
Стовідсотковий результат зараження дають переливання крові і статеві контакти. Молоді люди у віці 25 - 29 років дуже часто заражаються внаслідок ін'єкційного введення наркотиків.
Вірус гепатиту В здатний тривалий час не проявлятися, чекаючи моменту послаблення захисної реакції організму. Активізацію вірусу викликають простудні захворювання грип, невиправданий прийом антибіотиків.
Вірус С, який фахівці називають «ласкавим вбивцею», дуже небезпечний. Дуже довгий час захворювання проходить без симптомів, але у більшості випадків закінчується важким ураженням печінки. Носіями гепатиту З являються 150 млн. чоловік. Зараження вірусом гепатиту Із здійснюється також як і гепатит В, але частіше цією формою гепатиту заражаються при медичних маніпуляціях, особливо при переливанні крові.
Гепатити - це одна з поширених інфекцій у світі. Від неї страждає кожна третя людина планети, тобто близько 2 млрд. чоловік, багато людей хворіє на хронічну форму.
Останнє п'ятиріччя відмічене істотним збільшенням поширеності усіх нозологічних форм вірусних гепатитів, що пов'язано як з черговим циклічним підйомом, гак і з широким спектром соціальних умов життя населення, сприяючих реалізації шляхів передачі інфекції. У 2000 р. в порівнянні з 1998 р. захворюваність гепатитом А зросла на 40,7%. гепатитом В - на 15,6% і гепатитом З на 45,1 %. Збільшилися показники і приховано протікаючого парентерального гепатиту В - на 4,1% і гепатиту С - на 20,6%. Почата лише в 1999г. офіційна реєстрація уперше встановлених випадків хронічного вірусного гепатиту (В і С) виявила, що показник за рік виріс на 38,9%.
Виразно видно відмінності в частоті і питомій вазі захворюваності дітей при різних формах вірусного гепатиту, які зводяться до значного поширення у дітей гепатиту А. Серед парентеральних гепатитів діти в 2 рази частіше хворіють на гепатит В, чим гепатитом С (причому як гострою, так і хронічною формою).
Аналіз офіційної статистичної інформації позначив соціальні, медичні і демографічні контури проблеми вірусних гепатитів. В той же час важливе значення має характеристика економічних параметрів цих інфекцій, що дозволяє за допомогою цифр судити про збиток, що наноситься економіці, і, кінець кінцем, зробити єдино правильний вибір відносно стратегії і тактики боротьби з ними.
Порівняння економічних втрат, пов'язаних з одним випадком гепатиту різної етіології свідчить про те, що найбільший збиток наноситься гепатитами В і С, що пов'язано як з тривалістю перебігу (лікування) цих захворювань, так і з можливістю хронизации процесу.
Приведені значення збитку (на 1 випадок), розраховані для можуть бути використані для визначення сумарних економічних втрат як для країни в цілому, так і для її окремих регіонів. У останньому випадку розмір помилки отриманих величин значущості в основному залежатиме від того, наскільки розрізняються базові параметри збитку на 1 випадок захворювання (співвідношення хворих дітей і дорослих, тривалість стаціонарного лікування, вартість койко-дня, розмір заробітної плати працюючих та ін.) в регіоні і в середньому по країні.
Основним правилом попередження цих захворювань є:
- миття рук перед їжею;
- кип'ятити воду для питва;
- обмивати перед їдою овочі і фрукти;
- при сексуальних контактах користуйтеся презервативами. Надійним способом захисту від гепатиту В являється вакцинація.
Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 801;