Експертні системи.

Методи ШІ знайшли застосування при створенні автоматичних консультуючих систем. До 1968 року дослідники в області ШІ працювали на основі загального підходу - спрощення комбінаторики, що базується на зменшенні перебору альтернатив виходячи зі здорового глузду, застосування числових функцій оцінювання й різних евристик.

На початку 70-х років відбувся якісний стрибок і прийшло розуміння, що необхідні глибокі знання у відповідній області й виділення знань із даних, одержуваних від експерта. З'являються експертні системи (ЕС), або системи, засновані на знаннях.

ЕС DENDRAL (середина 60-х років, Стенфордский університет) розшифровувала дані мас-спектрографічного аналізу.

ЕС MYCІN (середина 70-х років, Стенфордский університет) ставила діагноз при інфекційних захворюваннях крові.

ЕС PROSPECTOR (1974-1983 роки, Стенфордский університет) виявляла корисні копалини.

ЕС SOPHІE навчала діагностуванню несправностей в електричних ланцюгах. ЕС XCON допомагала конфігурувати устаткування для систем VAX фірми DEC, ЕС PALLADІО допомагала проектувати й тестуватим НВІС-схеми.

ЕС JUDІTH допомагає фахівцям із цивільних справ і разом з юристом і з його слів засвоює фактичні і юридичні передумови справи, а потім пропонує розглянути різні варіанти підходів до розв'язку справи.

ЕС LRS надає допомогу в підборі й аналізі інформації про судові рішення й правові акти в області кредитно-грошового законодавства, пов'язаного з використанням векселів і чеків.

ЕС "Ущерб" на основі російського трудового законодавства забезпечує юридичний аналіз ситуації залучення робітників та службовців до матеріальної відповідальності при нанесенні підприємству матеріального збитку дією або бездіяльністю.

Список створених ЕС можна перераховувати дуже довго. Були розроблені й впроваджені тисячі реально працюючих експертних систем.

Розробка інструментальних засобів для створення ЕС ведеться постійно. З'являються експертні системи оболонки, удосконалюються технології створення ЕС. Мова Пролог (1975-79 роки) стає одним з основних інструментів створення ЕС. Мова CLІPS (C Language Іntegrated Productіon System) почала розроблятися в космічному центрі Джонсона NASA в 1984 році. Мова CLІPS вільна від недоліків попередніх інструментальних засобів для створення ЕС, заснованих мовою LІSP. З'являється інструментарій EXSYS, що став на початку 90-х років одним з лідерів по створенню ЕС. На початку ХХІ століття з'являється теорія інтелектуальних агентів й експертних систем на їхній основі. Web-орієнтований інструментарій JESS (Java Expert System Shell), що використає мову подання знань CLІPS, набув достатню популярність у цей час. Серед російських інструментальних засобів слід зазначити веб-орієнтовану версію комплексу АТ-ТЕХНОЛОГІЯ, розроблену на кафедрі Кібернетики МІФД. У цьому комплексі вся прикладна логіка як комплексу в цілому, так і розроблених у ньому веб-інтегрованих ЕС, зосереджена на стороні сервера.

Практика впровадження ЕС показала, що немає чудодійних рецептів - потрібна кропітка робота з уведення в комп'ютер досвіду й знань фахівців всіх галузей науки.

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 750;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.