Словацька Республіка.

Процес виконання Словаччиною умов вступ в ЄС був ускладнений тим, що їй, як і іншим державам ЦСЄ, доводилося в цей період вирішувати складні проблеми демократизації і переходу до ринкової економічної системи. Ці проблеми були пов'язані з приватизацією державної власності і реструктуризацією банківської системи, створенням системи місцевого самоврядування, реформуванням судової системи і ін.

Правовою основою поступової інтеграції усіх країн, що бажають стати членами Європейського союзу, стали угоди про асоціацію, також відомі як Європейські угоди. Це принципово новий вид договору. Європейська комісія таким чином сформулювала цілі угод про асоціацію з країнами, що бажають стати членами ЄС:

• сприяти переходу країн ЦСЄ до плюралістичної демократії і ринкової економіки;

• створити атмосферу взаємної довіри і стабільності, яка сприяє здійсненню політичних і економічних реформ в країнах ЦСЄ;

• сприяти створенню умов для торгівлі і інвестицій;

• зміцнити основи нової європейської архітектури, надаючи партнерам з ЦСЄ можливості брати участь в процесі європейської інтеграції за допомогою кооперації на єдиному європейському ринку;

• сприяти посиленню двостороннього потоку інформації і культурної співпраці.

Угода про асоціацію між ЧСФР і ЄС було підписано 16 грудня 1991 р. у Брюсселі, але оскільки вже тоді намічалося розділення Чехословаччини на дві самостійні держави, то вона так і не набула чинності. Європейський парламент, а також парламенти держав-членів ЄС, відмовилися навіть приступити до обговорення цієї угоди. Тому відразу після того як Чехословаччина припинила своє існування, було необхідно повторно приступити до переговорів, що стосуються розділення угоди про асоціацію на два самостійні документи. Угода про асоціацію між Європейським союзом і його державами-членами, з одного боку, і Словацькою Республікою як суверенною державою - з іншою, була підписана на вищому рівні 4 жовтня 1993 р. в Люксембурзі. У зв'язку з важливістю європейських угод процес їх ратифікації дуже складений і затягнутий. Вони підлягають ратифікації не лише Європейським парламентом і парламентами самих держав-кандидатів, але і парламентами держав-членів ЄС. У зв'язку з цим ця угода набула чинності тільки 1 лютого 1995 р.

Метою угоди про асоціацію між СР і ЄС, так само як і усіх угод ЄС з країнами ЦСЄ, являється підготовка держави-кандидата до прийняття в члени Євросоюзу. У преамбулі цього документу зафіксовано бажання сторін сприяти розвитку політичних, торговельно-економічних і культурних стосунків.

У ст. 1.2 Угоди про асоціацію із Словацькою Республікою перераховані її конкретні цілі:[261]

1. Створити необхідні умови для політичного діалогу, сприяючого розвитку тісних політичних відносин між сторонами договору.

Діалог повинен полегшити процес повної інтеграції СР в ЄС. Передусім він торкатиметься безпеки, а також поступового зближення позицій двох сторін з міжнародних питань. Крім того, ЄС зобов'язується сприяти розвитку тісних відносин між країнами ЦСЄ в цілому і країнами Вишеградської четвірки зокрема.

2. Сприяти розвитку торгівлі і гармонійних економічних стосунків між сторонами і тим самим сприяти динамічному розвитку і процвітанню Словацької Республіки.

З практичної точки зору цей пункт є найважливішим в угоді. Тому закономірно, що якраз цій проблематиці присвячена велика частина угоди. Її основу складають чотири глави: глава III (вільний рух товарів), глава IV (вільний рух робочої сили), глава V (капітал, платежі, конкуренція і інші економічні питання, взаємне зближення права), глава VI (економічне співробітництво). Ці глави відповідають пунктам Договору про Європейський союз.

3. Створити міцну основу надання Словацькій Республіці необхідної фінансової і технічної допомоги.

Фінансова і технічна допомога країнам-кандидатам виявляється головним чином у рамках програми ФАРЕ (PHARE),[262]тобто шляхом напряму фінансових коштів, заздалегідь виділених в річному бюджеті Європейського союзу, а також Європейського інвестиційного банку або Європейського банку реконструкції і розвитку. Програма ФАРЕ, орієнтована на підготовку країн ЦСЄ до вступу в ЄС, враховує потреби кожної конкретної держави. Рішення про те, який з секторів більше інших потребують фінансової допомоги, приймає Уряд Словацької Республіки на основі консультацій з Європейською комісією (ЄК). Уряд також несе відповідальність за реалізацію програми.

4. Створити необхідні умови для поступової інтеграції Словацької Республіки в Європейський союз. Словацька Республіка, у свою чергу, зобов'язується працювати над виконанням підготовчих умов.

Обидві сторони угоди переслідують спільну мету - вступ Словацької Республіки в Європейський союз, тому вони зобов'язуються максимально можливо сприяти виконанню як політичних, так і економічних умов вступу СР в ЄС.

5. Сприяти розвитку співпраці в галузі культури.

Угода про асоціацію дала можливість Словаччині, як і усім постсоціалістичним країнам, в коротші терміни досягти гармонізації їх політики і економіки з політикою і економікою Європейського союзу.

Крім того, Європейські угоди забезпечують ширший доступ країн ЦСЄ до інформації про процес ухвалення рішень в ЄС, зобов'язують держави-члени обмінюватися експертами з країнами-кандидатами, у тому числі із Словаччиною, організовувати консультації, семінари тощо. [263]

На засіданні Європейської ради, що проходило 9-10 грудня 1994 р. в Ессені, був схвалений комплекс короткострокових і довгострокових заходів по підготовці країн ЦСЄ до вступу в Європейський союз. Метою Європейської ради була розробка певної форми робочих стосунків з країнами-кандидатами, встановлення механізмів діалогу з державами-членами, що кінець кінцем повинне було сприяти подоланню основних перешкод, які існували на шляху до ЄС. Вирішальне значення має сфера внутрішнього ринку, тому Європейська рада закликала Комісію розробити «Білу книгу» з гармонізації права в сфері внутрішнього ринку і в ній чітко викласти програму подальших дій в цій сфері.

Для реалізації положень «Білої книги» з урахуванням конкретних умов СР Урядом Словацької Республіки були 4 лютого 1997 р. прийняті «Національна програма зближення правових норм СР і ЄС, що стосуються сфери внутрішнього ринку» і «Стратегія Словацької Республіки в сфері впровадження права Європейського союзу в пріоритетних галузях» (цей документ також відомий як «Визначення національних пріоритетів»).

У цих двох документах детально розроблений графік прийняття правових норм, що відносяться до усіх вищеназваних сфер, адаптованих до умов словацької економіки. Крім того, на основі цих документів були сформовані структури, що відповідають за інтеграцію європейського права в право СР.

Заявка Словацької Республіки на членство в Європейському союзі [264] була передана Ж. Шираку, президентові головуючої країни головою Уряду СР В. Мечіаром на засіданні Європейської ради в Каннах 27 червня 1995 р.

Складовою частиною Заявки є Меморандум Уряду Словацької Республіки. У цьому документі Уряд декларував бажання СР стати повноправним членом Європейського союзу і сприяти в якості суб'єкта міжнародного економічного і політичного інтеграційного об'єднання розвитку усебічної співпраці і зміцненню позицій ЄС.

У Меморандумі також позитивно оцінюється внутрішньополітична і економічна ситуація в Словацькій Республіці і її зовнішньополітичний курс після 1989 р. Крім того, тут охарактеризовані кроки, зроблені словацькою стороною після набуття чинності угоди про асоціацію між ЄС і СР 1 лютого 1995 р.

Тут вказується на те, що словацьке суспільство знаходиться в складній стадії трансформації. Політичні і економічні вимоги ЄС до держав-кандидатів, сформульовані на саміті в Копенгагені, є головними орієнтирами в процесі перетворень. Якщо сучасна динаміка прогресу Словаччини буде збережена, то вона, так само, як і Чеська Республіка, зможе виконати усі вимоги Євросоюзу вже до часу першої хвилі розширення ЄС.

У завершальній частині Меморандуму виражена надія на те, що під час Міжурядової конференції ЄС, наміченої на 1996 р., будуть прийняті принципові рішення з приводу розширення Європейського союзу на схід, а також конкретизований список кандидатів першої хвилі розширення.

У липні 1997 р. був опублікований Відгук Європейської комісії на Заявку Словацької Республіки на членство в Європейському союзі,[265] у якому давалася оцінка готовності Словацької Республіки до вступу в Європейський союз. Джерелом інформації для підготовки Відгуку стала багатостороння Анкета ЄК, яку 19 липня 1996 р. прем'єр-міністр Словаччини В. Мечіар передав представникам делегації Європейської комісії в СР.

Укладачі Відгуку виходили з умов членства, сформульованих на саміті в Копенгагені в червні 1993 р.

При підготовці Відгуку Європейська комісія співтовариств приділила велику увагу результатам, досягнутим в процесі реформ, функціонуванню демократичних інститутів, з'ясуванню того, наскільки успішно йде будівництво правової держави.

Ряд проблем у СР виникли в забезпеченні відповідності політичним критеріям. Це пов'язано з тим, що в країні ущемлялися права політичної опозиції, а політичні органи були позбавлені можливості повною мірою здійснювати свої повноваження, якими вони наділені за Конституцією СР. Представників опозиції часто позбавляли права брати участь в діяльності різних політичних органів, особливо які займаються різного роду контрольною діяльністю (парламентський контроль, контроль за діяльністю словацької розвідки і контррозвідки, контроль за ходом приватизації і т. д.).

Комісія виразила стурбованість у зв'язку з частим використанням Урядом Словацької Республіки поліції і служб безпеки для досягнення своїх цілей в політичній боротьбі. Словацькій стороні також докорили в тому, що в країні не гарантована незалежність судових органів і їм доводиться працювати в несприятливих умовах. Було вказано, що Словаччині необхідно активніше боротися з корупцією в структурах влади. Крім того, словацькій стороні було рекомендовано приділяти більше уваги проблемам угорської і циганської національних меншин. Комісія, зокрема, відмітила, що досі не ухвалений закон про використання мов національних меншин.

У результаті Комісія європейських спільнот дійшла висновку, що політична ситуація в СР незадовільна попри те, що ЄС заздалегідь направив Уряду СР і його прем'єр-міністрові В. Мечіару численні демарші (всього їх було вісім), в яких звертав увагу словацької влади на недоліки в політичній сфері. Таким чином, Словацька Республіка стала єдиною асоційованою державою, що не виконала політичні умови. Відповідно, СР не включили в число країн, з якими були розпочаті переговори про вступ в Європейський союз.

Щодо економічних критеріїв, у Словацькій Республіці в основному проведені реформи, необхідні для функціонування ринкової економіки. Комісія констатувала, що успішно завершена лібералізація цін, а в результаті приватизації здійснена децентралізація підприємств. Словацька економіка в недалекому майбутньому зможе витримати тиск конкурентних ринкових сил ЄС.

Готовність до прийняття в повному об'ємі зобов'язань, пов'язаних з членством в ЄС, оцінювалася на основі трьох параметрів:

• виконання зобов'язань, зафіксованих в угоді про асоціацію;

• реалізація вимог «Білої книги»;

• подальше прийняття усіх норм acquis communautaire (уся правова база Європейського союзу).

Зобов'язання, що витікають з угоди про асоціацію, Словацька Республіка в основному виконала, причому відповідно до тимчасового графіку, встановленого в угоді. Але, як вже говорилося, невиконаними залишилися вимоги, що стосуються демократичного функціонування державних органів, а також (хоча і в меншій мірі) що відносяться до економічної і торгової сфер.

Словацька сторона досягла задовільного рівня прийняття правових норм, позначених у «Білій книзі».

Що стосується повного прийняття норм acquis communautaire, то, на думку Комісії, у словацької сторони не повинно виникнути проблем з їх застосуванням в наступних сферах: освіта, технологічний розвиток, мале і середнє підприємництво, захист прав споживачів і міжнародна торгівля. Але СР повинна докласти значні зусилля до того, щоб ці норми були застосовані і в галузі охорони довкілля, регіональної політики і в соціальній сфері.[266]

У своєму Відгуку Комісія дійшла висновку, що Словаччині необхідно докласти ще певні зусилля для повного реформування адміністративних органів і в найближчому майбутньому вони будуть готові до ефективного застосування acquis communautaire. [267]

Враховуючи ці факти, Комісія констатувала, що Словацька Республіка не виконала умови, сформульовані на саміті в Копенгагені. Комісія, правда, відмітила, що СР в найближчому майбутньому виконає усі економічні умови членства і буде повністю готова до впровадження правових норм ЄС в сфері єдиного внутрішнього ринку.

Комісія проте вважає, що словацька сторона зможе почати переговори про прийняття в члени ЄС як тільки просунеться у виконанні встановлених Європейською радою умов.

У Відгуку вказувалося, що в 1998 р. (рік президентських, парламентських і місцевих виборів) Уряд СР повинен приділити особливу увагу виконанню політичних умов. Для цього необхідно забезпечити:

• вільні і справедливі президентські, парламентські і місцеві вибори. [268] Вільні і справедливі вибори є одним з ключових елементів демократії. Вони служать вираженням прав усіх громадян, і тому необхідно, щоб вибори в 1998 р. пройшли в умовах, що забезпечують вільне вираження волі виборця, справедливе змагання політичних сил, що проходить в однакових умовах, як це і встановлено Конституцією Словацької Республіки. Гранично важливо, щоб вибори в 1998 р. не стали причиною негативних оцінок Європейською комісією становища в СР;

• участь опозиції в контрольних парламентських і інших наглядових органах. [269] У Словаччині до цього часу вже були зроблені певні кроки в цьому напрямі. Але незважаючи на те що представники опозиції стали членами Комітету з контролю військової інформації, а також контрольного органу Фонду національного майна (орган, що відповідає за хід і результати приватизації національних підприємств), все ще відкритим залишалося питання про участь опозиції в роботі Комітету Національних зборів СР (парламент СР) по контролю діяльності Словацької інформаційної служби;

• ухвалення закону про використання мов національних меншин. [270] Відсутність прогресу в рішенні проблем національних меншин могла негативним чином вплинути на процес демократизації і на стабільність в країні, або навіть привести до конфліктів з сусідніми державами.

31 березня 1998 р. ЄС почав двосторонні переговори з Польщею, Чехією, Угорщиною, Естонією, Словенією, а також Кіпром. Іншим країнам, що трансформуються, була запропонована спеціальна програма партнерства для забезпечення тіснішої координації і гармонізації їх політики з політикою союзу.

Таким чином, країни-кандидати були розділені на дві (фактично на три) групи. У першу входили ті, які умовно іменувалися "Ins". Вважалося, що країни цієї групи здатні в середньостроковій перспективі, тобто до призначеного для вступу терміну, значною мірою усунути наявні у них недоліки. З цими країнами були розпочаті конкретні переговори про вступ.

До другої групи - "Pre-Ins" - відносилися держави, яким було обіцяно провести такі переговори пізніше, оскільки Європейська комісія сумнівалася в тому, що вони зможуть за той же самий період забезпечити відповідність усім критеріям.

До третьої групи відносилися країни, які, хоча і прагнули офіційно вступити в ЄС, але і досі не уклали з ним угоди про створення асоціації.

Словацька Республіка, таким чином, опинилася в другій групі. У спеціальній заяві — «Позиція Уряду СР щодо Відгуку ЄК на Заявку СР на членство в ЄС» [271] — Уряд Словацької Республіки висловив глибоке співчуття з приводу того, що Європейська комісія у своєму Відгуку не врахувала факти, представлені словацькою стороною під час засідань спільних органів СР і ЄС — Асоційованої ради, Асоційованого комітету і Асоційованого парламентського комітету, — або під час взаємних візитів представників словацького уряду і Європейської комісії.

Уряд СР не вважає Відгук про стан справ в політичній сфері таким, що відповідає дійсності і впевнений, що Комісія дещо перебільшила значення окремих проблем політичного життя Словаччини. Уряд СР також вказав на те, що відмічені Комісією недоліки не дають приводу для сумнівів в тому, що в Словаччині існує демократія, яка базується на багатопартійній системі, що конституційна система СР створює необхідні умови для розвитку демократії і правової держави, а тому з точки зору виконання політичних умов Словацька Республіка ні в чому не поступається іншим країнам-претендентам на вступ в ЄС.

Уряд СР висловив думку, що Відгук Європейської комісії недостатньо об'єктивний і містить чимало неточностей, помилок, а також ряд оцінок, продиктованих емоціями.

В той же час Уряд Словацької Республіки усвідомлював, що для подальшого розвитку країни гранично важливо в найкоротші терміни знайти спільне рішення існуючих проблем, особливо політичних. Уряд СР виразив намір розвивати в процесі підготовки до членства в Європейському союзі демократію, а також ринкову економіку.

30 березня 1998 р. у Брюсселі були розпочаті переговори про прийняття в члени перших шести асоційованих держав. Того ж дня представники Європейської комісії передали представникам урядів усіх асоційованих держав, у тому числі і Словацької Республіки, ключовий для вступу в Європейський союз документ. Це була програма партнерства, на основі якої розвивалися подальші стосунки між Європейським союзом і цими державами. Цей документ став додатковою опорою в процесі виконання умов, сформульованих на саміті в Копенгагені і які виявилися особливо проблематичними для тих чи інших країн.

Програма партнерства для Словацької Республіки була прийнята Комісією після консультацій із словацькими представниками на основі принципів, пріоритетів і умов, схвалених Європейською радою 30 березня 1998 р. [272]

Ця програма була спрямована на встановлення пріоритетних сфер подальшої співпраці ЄС і СР і уточнення напрямів фінансової допомоги Словаччині для вирішення пріоритетних завдань. Головним інструментом сприяння виконанню поставлених умов стала Національна програма прийняття норм acquis communautaire, яку словацька сторона зобов'язалася прийняти в самому найближчому майбутньому.[273]

Основні пріоритети пов'язані з виконанням умов членства, що передбачають забезпечення стабільної демократії, побудову правової держави, дотримання прав людини, захист національних меншин, розвиток ринкової економіки і т. д.

Оскільки Комісія у своїх Відгуках і Рада під час двосторонніх переговорів дійшли висновку, що жодна з асоційованих країн не виконала повністю поставлені умови, було визначено декілька етапів. Для кожного формулювалися свої цілі, які були розділені на дві групи, - на короткострокові і довгострокові.

Планувалося, що словацька сторона здійснить короткострокові цілі (чи досягне відчутного прогресу) до кінця 1998 р. Враховуючи обмежений час для їх досягнення, було визначено мінімальну кількість короткострокових пріоритетів. На виконання вимог, віднесених до середньострокових, відводилося декілька років, але робота по їх виконанню мала бути розпочата вже в 1998 р.

Словацька сторона зобов'язалася виробити до кінця березня 1998 р. Національну програму прийняття норм acquis communautaire (NPAA - National programme for the adoption of the acquis). У NPAA встановлений графік виконання поставлених завдань, визначені фінансові і адміністративні ресурси. Перша Національна програма Словацької Республіки [274] була передана представникам Комісії у Братиславі напередодні зустрічі міністрів закордонних справ держав-членів ЄС і асоційованих держав у Брюсселі, що відбулася 30 березня 1998 р.

На зустрічі міністрів закордонних справ держав-членів Європейського союзу, що відбулася 30 березня 1998 р. у Брюсселі, було прийнято рішення про те, що процес реалізації Національних програм асоційованих держав буде підданий суворій перевірці з боку ЄС.

Аналітичне дослідження права асоційованих держав і його порівняння з правовими нормами Євросоюзу називаються acquis screening. Ця перевірка упереджала стадію переговорів, метою яких було з'ясування того, наскільки схожі правові системи Євросоюзу і країни-кандидата. Тільки після виявлення схожості і відмінностей в цих системах можна було приступити безпосередньо до переговорів.

Дослідження правової системи країн ЦСЄ почалося 3 квітня 1998 р. В нього були включені не лише країни першої хвилі розширення, але і усі країни-кандидати. Це означає, що основа програми перевірки була для усіх країн ЦСЄ однаковою, але застосовувалися різні методи і передбачалася різна тривалість. У кожної групи був свій контрольний орган. Для першої групи - "Ins" - це була спеціальна переговорна комісія, а для держав групи "Рге-Ins" - Генеральна дирекція Європейської комісії з міжнародних відносин.

Вже в перші місяці Словацька Республіка провела 22 зустрічі в 19 робочих групах, в яких взяли участь 136 експертів із словацьких центральних органів влади, а також з Представництва СР у Брюсселі. За словами представників ЄК, досягнутий Словацькою Республікою рівень у багатьох галузях перевищував рівень інших держав групи "Рге-Ins" і, більше того, в деяких випадках він перевищив навіть рівень підготовленості деяких держав з групи " Ins".

На саміті в Хельсінкі (грудень 1999 р.) було прийнято історичне рішення про початок переговорів із Словацькою Республікою 15 лютого 2000 р. Таким чином, Словаччина перейшла до наступного етапу інтеграційного процесу - переговорного. Європейською комісією були детально розглянуті досягнення словацької сторони у вказаних галузях. Після ретельного розгляду і зняття усіх питань ЄК закрила переговорні глави, по яких словацька сторона досягла задовільних результатів.

Починаючи з 1998 р. ЄК щорічно публікує доповіді про прогрес, досягнутий усіма країнами-кандидатами. Це надзвичайно важливі документи, на основі яких Комісія приймала рішення відносно просування тієї або іншої країни в інтеграційному процесі.

Оцінки, що містяться в доповідях про прогрес, досягнутий Словацькою Республікою, опублікованих до парламентських виборів в СР (вересень 1998 р.), не можна назвати позитивними. Словацькій стороні традиційно докоряли в недотриманні прав людини, в утиску прав національних меншин, недостатньої демократизації, нестабільності словацьких інститутів і органів. Іншими словами, Словацька Республіка не виконувала політичні умови, сформульовані на саміті в Копенгагені. Комісія, правда, відмічала, що СР в найближчому майбутньому виконає усі економічні умови членства і буде підготовлена до прийняття acquis, особливо в сфері внутрішнього ринку.

Ситуація різко змінилася після формування нового словацького кабінету на чолі з прем'єр-міністром М. Дзуріндою. Новий уряд задався метою зробити усе можливе для того, щоб виправити помилки попереднього кабінету і створити умови для повноцінної роботи усіх інститутів влади і дотримання норм демократичного суспільства. Уряд Дзурінди висунув в якості пріоритетних цілей інтеграцію в НАТО і Євросоюз, спробував створити оптимальні внутрішні механізми і структури, що прискорюють підготовку СР до прийняття в ЄС.

Подібна зміна знайшла відображення в "Регулярній доповіді Європейської комісії про прогрес, досягнутий Словацькою Республікою в підготовці до вступу в ЄС",[275] опублікованій 13 жовтня 1999 р. В ній говорилося: "Завдяки змінам, які сталися в СР в період з вересня 1998 р., ситуація покращала практично в усіх сферах... Можна констатувати, що словацька сторона виконала політичні умови... У економічній сфері Словацька Республіка завдяки сміливим крокам і рішенням і амбітній програмі реформ нового уряду наблизилася до рівня країн з розвиненою ринковою економікою".

У Доповіді вказані і сфери, прогрес в яких ще недостатній: "Необхідно продовжувати зусилля із зміцнення демократичних інститутів, наполегливіше боротися з корупцією і злочинністю, захищати права національних меншин. Особливу увагу необхідно приділити поліпшенню положення циганської національної меншості і викорінюванню його дискримінації, що спостерігається в суспільстві".

8 листопада 2000 р. Європейська комісія утретє опублікувала доповіді про прогрес, досягнутий асоційованими членами в 2000 р. в процесі підготовки до членства в ЄС.[276] Комісія оцінила просування СР у виконанні умов членства. Передусім вона підкреслила прогрес, досягнутий увиконанні умов в політичній сфері: консолідація демократичної системи і забезпечення нормального функціонування її інститутів, позитивні зрушення в підході до вирішення проблем національних меншин. Але в той же час Європейська комісія вказала на не усунені досі недоліки - відсутність необхідних гарантій незалежності судових органів, недоліки в роботі по поліпшенню становища циганської національної меншості, реформуванню сфер управління, соціальних послуг і регіональної політики, охорони довкілля, сільського господарства і фінансового контролю. В порівнянні з 1999 р. Словацька Республіка досягла в 2000 р. найкращих результатів в економічній сфері. Уперше вона отримала статус країни з діючою ринковою економікою.

У Доповіді, опублікованій 13 листопада 2001 р., [277] констатується, що Словацька Республіка вже в 2000 р. виконала усі політичні вимоги і продовжує зміцнювати інститути, що гарантують демократію, правову державу, дотримання прав людини і захист національних меншин. У економічній сфері СР вийшла на рівень держав першої хвилі і продовжує початі реформи у фінансовому секторі. Недоробки все ще залишалися в сфері адміністративного забезпечення впровадження права ЄС в правову систему СР і в сфері захисту національних меншин.

10 жовтня 2002 р. Європейська комісія опублікувала доповідь про прогрес, досягнутий Словацькою Республікою в 2002 р. в процесі підготовки до членства в ЄС. [278] Ця доповідь стала найпозитивнішою в історії інтеграційного процесу СР. Більше того, було відмічено, що Словаччина і Латвія - країни, які швидше і краще за інші країни-кандидати виконали умови вступу в ЄС.

У доповіді підтверджувалося те, що Словаччина готова стати членом Європейського союзу в 2004 р. Країна виконала політичні і економічні умови. Критика ЄК торкалася тільки корупції, в'ялого вирішення проблем циганської національної меншості і неоперативної роботи судів. Вказувалося, що в економічній сфері Словаччини необхідно приділити увагу дефіциту зовнішньої торгівлі і фінансів, а також розв'язати проблему безробіття.

В грудні 2002 р. голова Європейської комісії Р. Проді оголосив офіційне запрошення Словацької Республіки в члени Європейського союзу. Таким чином, незважаючи на внутрішньополітичні складнощі, Словаччина довела успішність своїх інтеграційних зусиль.

Історично важливою подією для Словацької Республіки стала зустріч лідерів країн-членів і країн-кандидатів в Афінах 16 квітня. На цій зустрічі були підписані офіційні документи про прийом 10 нових членів до ЄС, у тому числі Словацької Республіки, 1 травня 2004 р. Таким чином, для Словаччини завершився 10-річний період складних переговорів про умови прийому і відповідність встановленим критеріям. Незважаючи на численні труднощі, з якими Словаччині довелося зіткнутися на шляху в Євросоюз на самому початку свого самостійного існування, їй вдалося досягти мети, яку вона поставила перед собою в 1993 р.

Третьою важливою подією стало успішне проведення референдуму 16-17 травня 2003 р. з питання вступу Словацької Республіки в Європейський союз. У референдумі взяли участь 2 млн. 196 тис. 990 чоловік (52,15% населення країни). Вступ в ЄС підтримали 92,46% від загального числа тих, що брали участь в референдумі, проти проголосували 6,2%. Подібні результати голосування були позитивно сприйняті не лише політичними діячами Словаччини, але і офіційними представниками Європейського союзу. Цей референдум став першим всенародним голосуванням, в якому брали участь більше 50% громадян - число, достатнє для того, щоб референдум міг вважатися таким, що відбувся.

Отже, 1 травня 2004 м. Словаччина офіційно стала членом Європейського Союзу.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 902;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.025 сек.