Стадії біологічного вивчення лікарської речовини
В даний час кожна потенційна лікарська речовина проходить три стадії вивчення: фармацевтичну, фармакокінетичну та фармакодинамічну.
На першій стадії визначають наявність лікарської речовини, після чого проводиться доклінічне вивчення її інших показників, таких як:
- гостра токсичність, тобто, смертельна доза для 50% піддослідних тварин (LD50 виражається в мг лікарської речовини на кг живої маси);
- субхронічна токсичність в умовах тривалого (декілька місяців) введення лікарської речовини в терапевтичних дозах (які повинні бути нижче за LD50 у 20 і більше разів). Дослідження проводять при щоденному введенні ліків протягом певного часу в трьох дозах: близької до терапевтичної; передбачуваної терапевтичної; максимальної терапевтичної. При цьому спостерігають можливі побічні ефекти та патологічні зміни всіх систем організму: тератогенність, вплив на репродуктивність (можливість давати потомство), ембріотоксичність (отруєння плоду), вплив на імунну систему, мутагенність (зміна функцій у нащадків), канцерогенність, алергенність та іншу шкідливу побічну дію;
- клінічні випробування – встановлення ефективності її лікарської дії та можливих побічних ефектів на хворих людях в умовах клініки. Клінічні випробування є найбільш відповідальним і важливим етапом вивчення нового лікарського препарату. Саме на підставі результатів клінічних випробувань вирішується доля нового лікарського засобу.
На другій стадії – фармакокінетичній – вивчають долю лікарської речовини в організмі: шляхи її введення та всмоктування, розподіл у біологічних рідинах, проникнення через захисні бар'єри, доступ до органу –мішені, шляхи та швидкість біотрансформації, шляхи виведення з організму (з сечею, калом, потом і диханням).
На третій стадії – фармакодинамічній – вивчаються проблеми розпізнання лікарської речовини (або її метаболітів) в організмі мішенями та їх подальшої взаємодії. Мішенямиможуть бути органи, тканини, клітини, клітинні мембрани, ферменти, нуклеїнові кислоти, регуляторні молекули (гормони, вітаміни, нейромедіатори та ін.), а також біорецептори. Розглядаються питання структурної та стереоспецифічної компліментарності (взаємної відповідності) взаємодіючих структур, функціональної та хімічної відповідності лікарської речовини або метаболіту (наприклад, фармакофорного угрупування) його рецептору.
Не так давно виникла наука фармакогенетика – частина фармакології, яка вивчає залежність лікарських та токсичних ефектів речовини не лише від статі та віку хворих, але також від їх генетичних особливостей, в тому числі, від етнічної приналежності.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 785;