ВОЄННИЙ КОМУНІЗМ

Після другого встановлення радянської влади в Україні в економічній політиці радянський уряд України за російським шаблоном дотримувався принципів “воєнного комунізму” (7.6.).

7.6. Воєнний комунізм –політика радянської влади у суспільно-політичній та економічній сферах у 1917 – 1920 рр.

Воєнний комунізм передбачав:

1. Форсовану націоналізацію промисловості.

2. Встановлення державного контролю над виробництвом.

3. Введення загальної трудової повинності.

4. Запровадження продрозкладки (7.7.) у сільському господарстві.

5. Заборону свободи торгівлі.

6. Відміну грошового обігу, перехід на картково-розподільчу систему.

7. Встановлення безкоштовного користування громадським транспортом та комунальними послугами.

8. Терор проти інакомислячих.

 

7.7. Продрозкладка –примусове вилучення у населення продуктових харчів.

 

Стрижнем політики воєнного комунізму була продрозкладка, запроваджена 11 січня 1919 р., що означало примусове відбирання у селян продукції. Ринковий обмін між містом і селом із звичайної торгової операції перетворився на криваву битву за хліб, в якій радянська влада використовувала регулярні військові підрозділи.

Це викликало у 1919 р. хвилю селянського руху, спрямовану проти продрозкладки та насильницького створення колгоспів. Деякі селянські загони налічували тисячі повстанців. Наприкінці весни 1919 р. повстанський рух суттєво знесилив радянську владу в Україні і, коли почався наступ білогвардійської армії генерала Денікіна, радянські війська зазнали поразки. Влітку 1919 р. денікінці встановили контроль над Україною.

Характерними рисами денікінського режиму були:

– встановлення терористичної диктатури, жорсткі репресії проти політичних противників;

– відновлення поміщицької власності на землю;

– ліквідація 8-ми годинного робочого дня;

– обмеження сфери вжитку української мови;

– посилення шовінізму, обстоювання гасла “единой и неделимой России”.

Така політика викликала обурення народних мас та стимулювала появу масового партизанського руху, котрий завдав денікінцям великих втрат. Їм так і не вдалося зберегти контроль над Україною. Слабкістю білогвардійців скористалися більшовики.

Після того, як ціною величезних втрат у 1920 р. радянські війська знищилибілогвардійські армії генералів Денікіна і Врангеля та розгромили основні сили махновських повстанських загонів, громадянська війна в Україні фактично завершилася.

Третій прихід більшовиків в Україну ознаменувався відновленням політики “воєнного комунізму” та новою хвилею червоного терору.

Радянсько-польська війна закінчилася 21 березня 1921 р., коли в Ризі було підписано мирний договір між Польщею, з одного боку, і Радянською Росією та УСРР – з другого, згідно з яким до Польщі відійшли західноукраїнські землі.

 

Констатуючи поразку української національно-демократичної революції, можна виділити такі причини цього:

1. Боротьба різноманітних політичних сил за владу після розпаду Російської та Австро-угорської імперій призвела до створення кількох державних форм влади – УНР, Гетьманату, ЗУНР, УСРР, які часом конфліктували між собою. Це ускладнювало політичну ситуацію, настільки, що очевидцям або учасникам тих драматичних подій було досить непросто визначити своє відношення до тієї чи іншої влади;

2. Слабкість соціальної бази УНР, відсутність єдності у суспільстві, адже Центральна Рада спиралася лише на селянство і нечисленну інтелігенцію. Пролетаріат міст і сіл здебільшого мав пробільшовицькі настрої, а великі землевласники і промисловці орієнтувалися на білогвардійців;

3. УНР і ЗУНР стали жертвами країн німецько-австрійського блоку та Антанти, які використавши їх природні та економічні можливості, у скрутний час залишили ці республіки без необхідної політичної та військової підтримки і фактично сприяли їх ліквідації.

 

Таким чином, серед подій 1917 – 1920 рр. в Україні центральне місце займала боротьба патріотичних національних сил за досягнення та збереження державної незалежності. Доба Центральної Ради увійшла в історію як боротьба патріотичних сил за проголошення і утвердження самостійності Республіки, період Гетьманату характеризувався спробою консервативних сил зберегти українську державність, встановивши авторитарний режим, що спирався на німецьких окупантів. Головними подіями доби Директорії були відновлення Української Народної Республіки, акт злуки УНР і ЗУНР, втрата державної незалежності через втручання зовнішніх сил. Починаючи з кінця 1918 р., триває процес політичної і військової експансії більшовицької Росії в Україну, яка завершилася встановленням на більшій частині українських земель радянської влади.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1061;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.098 сек.