Хімічний склад води.

Вода (Н2О) - у пароподібному вигляді складається головним чином з однорідних простих молекул, які називаються гідролями і відповідають формулі - Н2О. Агрегат з двох простих молекул (Н2О)2 називається дигідролем, а сполучення трьох молекул (Н2О)3 – тригідролем.

Рідка вода являє собою суміш молекул: гідролів, дигідролів і тригідролів. У воді в твердому стані (лід) переважають тригідролі, які мають найбільший об’єм. При зміні температури води співвідношення між кількістю простих і складних молекул у ній змінюється. Змінюються й відстані між молекулами. Саме цим пояснюються деякі аномалії фізичних властивостей води.

Слід зауважити, що в природі існує 3 ізотопи водню: Н¹ (протій), Н² (дейтерій, Д - важкий), Н³ (тритій - надважкий) і 3 ізотопи кисню: О16, О 17, О18, що створюють молекули води різного ізотопного складу. Такі молекули води є в краплі будь-якої води, але переважають у ній легкі ізотопи водню і кисню. Практично на 99.73% природна вода - це Н116з домішками.

Вода, що випарувалась у атмосферу багата на протій і бідніша на дейтерій, ніж поверхнева вода. О18 в ній у 500 разів менша ніж О16. Перехід води з одної земної оболонки в іншу супроводжується постійними змінами її ізотопного складу (всього може бути 42 ізотопи води).

Ізотопний різновид води Д2О16, називається важкою водою. Така вода ні кольором, ні смаком, ні запахом не відрізняється від звичайної води. Але її молекулярна вага 20, питома вага на 10% вища, кипить вона при +101.4ºС, замерзає при +3.8ºС, максимальна густина при + 10ºС. Важка вода не горить і не вибухає. Вона добре поглинає вологу, немов би намагаючись розчинитися. У чистій важкій воді насіння не проростає, черви і риби не живуть, однак вона не є отруйною і в ній можуть існувати мікроорганізми.

У природі важкої води в 5000 разів менше ніж звичайної. Її немає в атмосфері, а в річковій воді близько 150 г/т, у воді Тихого океану 165 г/т. Важка вода знайшла застосування в атомній енергетиці.

Варто відзначити, що хімічно чиста вода в природі майже ніколи не зустрічається, її можна одержати тільки лабораторним шляхом. Така вода не має запаху і кольору, має неприємний запах.

Природна ж вода, будучи гарним розчинником завжди містить у собі завислі й розчинені речовини. Залежно від розміру частинок розчинених речовин розчини бувають справжні (молекулярно-іонні) та колоїдні.

Справжні – речовина в них перебуває в дуже розсіяному стані у вигляді молекул та іонів, а її частинки мають дужу дрібний розмір – 10 мм.

Колоїдні – в них, разом з молекулами та іонами, містяться і їх групи, розміри яких коливаються від 10 до 10 мм. Частки речовини розміром більше 10 мм називаються суспензіями або зависями; вони видимі оком і бувають як органічного, так і неорганічного походження. Вода з домішкою таких часток каламутна.

Загалом, хімічний склад природних вод поділяється на шість груп: головні іони; розчинені гази; біогенні речовини; мікроелементи; органічні речовини і забруднюючі речовини:

1) Головні іони – негативно заряджені іони (аніони): Сl, SO4², HCO3², CO3² ; позитивно заряджені іони (катіони) Mg² ,Ca² , Na , K . Від сумарного вмісту розчинених у воді солей залежить її солоність (мінералізація). Вона вимірюється в г/л, %, але найчастіше у (середня солоність морської води становить 35). За вмістом солей виділяють природні води чотирьох груп: прісні – до 1‰,солонуваті –(1-25‰);солоні (морської солоності) –(25-50‰);високосолоні (розсоли) – понад 50‰.

За переважанням аніону всі природні води поділяють на 3 класи: гідрокарбонатний, сульфатний і хлоридний; а за переважанням катіону – на 3 групи: кальцієву, магнієву та натрієву. Слід відмітити також, що від вмісту іонів Mg² ,Ca² залежить загальна твердість води (дуже м’яка – до 1.5 мг-екв/л; м’яка – (1.5–3) мг-екв/л; помірно тверда - (3–6) мг-екв/л; тверда (7–9) мг-екв/л; дуже тверда - понад 9 мг-екв/л).

2) Розчинені гази – найбільше значення мають О2, СО2; дещо менше значення мають N2, H2S (сірководень), H2 (має велике значення для процесів, що відбуваються у воді) та ін. розчинність газів у воді залежить від їх властивостей, тиску газу на водну поверхню (парціального тиску), температури і мінералізації води. Розчинність газів у воді зменшується зі збільшенням її мінералізації та підвищенням температури.

3) Біогенні речовини – речовини (сполукиN2, фосфору Р, заліза Fe і кремнію Si), які потрапляють у воду з атмосфери, ґрунту, а також при розкладанні органічних сполук, при скиданні у водні об’єкти промислових, с/г і побутових вод. Це переважно іони NO3, NO2, NH2, H2PO4, HPO2.

4) Мікроелементи – речовини, що містяться у воді в малій кількості (до 1 мг/л): Br, I, F, Li, Ba, Fe, Ni, Zn, Co, Cu, Cd, Pb, Hg, а також радіоактивні елементи (калій, рубідій, уран, радій).

5) Органічні речовини – продукти розпаду різних організмів (рослин і тварин). Вони надають воді жовтуватого забарвлення.

6) Забруднюючі речовини – речовини синтетичного походження, нафтопродукти, миючі засоби та ін.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 3006;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.