Порівняння сутності ревізії та інспектування
№ п/п | Складові, що визначають сутність | Ревізія | Інспектування |
Поняття | Метод документального контролю за фінансово - господарською діяльністю підприємства, установи, організації, дотримання законодавства з фінансових питань, достовірністю обліку та звітності, спосіб не документального викриття недостач, розтрат, привласнень та крадіжок коштів і матеріальних цінностей, попередження фінансових зловживань. | Полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушень законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. | |
Головна мета | Встановлення дотримання суб’єктами господарювання обмежуючих параметрів обігу фінансових ресурсів, осіб, які допустили їх протизаконне використання, визначення фінансових втрат в разі відхилень від прийнятих стандартів та внесення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень. | Перевірка дотримання чинного законодавства, зосереджуючись на фіксуванні факту порушення, накладенні стягнень та застосуванні санкцій до порушників. | |
Прийоми | 1. Перевірка документів за формальними ознаками. 2. Нормативна перевірка. 3. Інвентаризація. 4.Зустрічна перевірка достовірності документів. | 1.Документальна перевірка. 2. Фактична перевірка. 3. Зустрічна перевірка. |
«Інспектування», яке застосовується у сфері фінансового контролю фактично є праобразом ревізії та перевірки і здійснюється з метою виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у цих порушеннях посадових і матеріально відповідальних осіб та обов’язковому застосуванні санкцій до порушників. Проте, інспектування об’єктів контролю не забезпечує запобігання фінансових порушень.
Експертиза здійснюється вивченням будь-якого питання обізнаною особою – експертом з наданням відповідного висновку. В бюджетній системі за допомогою експертизи здійснюється аналіз кожного законопроекту, внесеного на розгляд до Верховної Ради України з метою оцінити його вплив на виконання Закону України про Державний бюджет на поточний рік.
На відміну від ревізії чи перевірки, моніторинг – це безперервне стеження за певним процесом з метою виявлення бажаного результату або тенденцій розвитку. Методологічно моніторинг забезпечує проведення ряду однотипних замірів для отримання інформації щодо змін від одного заміру до іншого. В бюджетному контролі моніторинг концентрує увагу на існуючих та потенційних проблемах впровадження програм, стимулює розробку заходів задля виправлення ситуації.
З огляду дотримання системності управління державними фінансами в інфраструктуру контролю впроваджено державний фінансовий аудит. Основною відмінністю фінансового аудиту від інших форм контролю є надання незалежних та об’єктивних рекомендацій. Державний фінансовий аудит здійснюють з метою оцінки ефективності використання обмежених коштів та вжиття запобіжних заходів.
Аудит ефективності виник у 60-ті роки минулого століття як фінансовий контроль результативності використання коштів. На державному рівні здійснюється аудит ефективності використання бюджетних програм, сутність якого погоджується з місією державного фінансового контролю, яка полягає у нагляді за дотриманням норм використання державних фінансів, у сприянні економічному, ефективному, результативному, законному і прозорому використанні бюджетних ресурсів держави. Держаний фінансовий аудит є важливим напрямом в оцінці ефективності діяльності органу чи організації державного сектору управління.
Забезпечення ефективного функціонування системи фінансового контролю можна досягти за допомогою використання сукупності видів і методів контролю. Методичні прийоми проведення фінансового контролю продемонстровані в табл. 24.
Таблиця 24
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 946;