Тема 1. Міжнародна економічна система і міжнародні економічні відносини
1. Міжнародна економіка: предмет і завдання курсу
2. Міжнародні економічні відносини (МЕВ)
3. Міжнародний розподіл праці як основа МЕВ
4. Еволюція МЕВ.
1. Міжнародна економіка: предмет і завдання курсу
«МЕ» в широкому сенсі – це теорія, використовувана для вивчення сучасного взаємозалежного світу.
«МЕ» - відносно молодий учбовий курс, виділений в нашій країні в самостійну нормативну дисципліну (условия.история.)
«МЕ» є завершуючою частиною (модулем) курсу економічної теорії (політекономія – мікро- макроекономіка - МЕ).
Предметом курсу “МЕ” є міжнародні економічні відносини між суб'єктами національних економік (індивідуумами, домогосподарствами, підприємствами), країнами, їх угрупуваннями.
Завдання курсу:
· Дослідження вмісту і форм МЕВ, середовища їх розвитку, сучасних тенденцій.
· Виявлення об'єктивних основ формування і особливостей функціонування сучасної світової системи господарства.
· Засвоєння понятійного апарату, використовуваного в міжнародних економічних відносинах.
· Аналіз механізмів регулювання МЕВ на національному і міжнародному рівнях.
· Оцінка сучасного стану і перспектив участі України в МЕВ.
Особлива увага приділяється вивченню економіко-правового механізму функціонування міжнародної економіки, тобто міжнародним правовим нормам, економічним угодам, діяльності міжнародних економічних організацій, формуванню національної зовнішньої і міжнародної економічної політики.
Теоретичною основою «МЕ» є фундаментальні науки: політекономія, мікро- і макроекономіка. Має місце і взаємозв'язок з прикладними економічними дисциплінами (міжнародний маркетинг, менеджмент, міжнародні фінанси, кредит, основи ВЕД і ін.)
При вивченні міжнародної економіки використовуються досягнення різних напрямів економічній думці: марксистською, класичною, неокласичною, неокейнсианской, монетаристской. Учені дотримуються різних точок зору відносно чинників, що визначають місце країни в системі МРТ, ролі держави в регулюванні зовнішньоекономічної сфери і тому подібне
Основні функції «МЕ» як учбової дисципліни:
1)Фундаментальна | - обгрунтування закономірностей і тенденцій розвитку МЕО і світового господарства. |
2)Світоглядна | - формування сучасного економічного мислення: розуміння цілісності і взаємозалежності національного і світового розвитку. |
3)Спеціальна освітня | - формування теоретичної основи для сприйняття і засвоєння професійно орієнтованих дисциплін (в області ВЕД, МЕ). |
4)Спеціальна професійна | - формування уміння і навиків аналізу і оцінки сучасних форм розвитку МЕО і світової економіки. |
Структура курсу (при 2-х семестровому вивченні).
І ч.- «Структурні» аспекти світової системи господарства: базові поняття, єство, роль, суб'єкти, об'єкти, принципи МЕВ, структура світової економіки, міжнародні економічні організації.
ІІ ч. – Функціонування різних форм МЕВ: МТ, МДК, ММРС, МВО.
Ключові поняття теорії «МЕ»: МЕО, МСХ, МРТ, МЕІ, МТ, ТБ, МДК, ПІЇ, ММРС, МВС, ВК, ПБ.
Т.ч., «МЕ» - частина теорії ринкової економіки, що вивчає закономірності взаємодії хоз. суб'єктів різних країн в процесі міжнародного обміну ресурсами і результатами виробництва і формування міжнародної економічної політики.
2.Міжнародні економічні відносини (МЕВ)
Центральною категорією, предметом дослідження курсу «МЕ» є МЕВ.
МЕО – сукупність економічних стосунків між фізичними, юридичними особами різних країн, державами, міжнародними організаціями на основі МРТ. (акцент – на суб'єктах МЕВ)
МЕВ - це система економічних зв'язків з приводу виробництва, розподілу, обміну і вжитку продуктів і ресурсів, які вийшли за рамки національних кордонів. (акцент – на об'єктах МЕВ)|
Категорія «МЕВ» є дуже широкою, універсальною, «обтічною», застосовна практично до будь-яких міжнародних економічних контактів від приватних осіб до багатобічних міждержавних угод і взаємодій.
МЕВ — одна з форм міжнародних відносин. Між країнами існують різні стосунки: економічні, політичні, військові, наукові, культурні і ін. (..)
МЕВ – основна, первинна форма стосунків між країнами і їх різними суб'єктами.
- МЕВ в значній мірі визначають можливість, рівень і форми інших аспектів міжнародних відносин (політ., военн., НТ і тому подібне).
- Але, з ін. сторони, самі МЕВ (їх можливість, рівень і форми) залежать від політичних, військових, культурно-історичних і ін. зв'язків між країнами.
---------------
Роль МЕВ в розвитку національних і світової економіки
МЕВ – похідні, вторинні і спочатку визначаються стосунками, які складаються в рамках національних економік...
Але, у свою чергу, МЕО роблять зворотний вплив на національні економіки. (дзеркало.)
МЕО формує і розвиває економічну взаємозалежність країн.
Тим самим МЕВ обумовлюють формування світового господарства.
---------------
Суб'єкти МЕВ
Суб'єкти МЕВ — це їх учасники, які здатні відносно незалежно і активно діяти з метою реалізації своїх переважно економічних інтересів.
Основні суб'єкти МЕВ:
Ø 1. Фізичні особи (індивідууми) — це особи, які володіють правоздатністю і дієздатністю і для реалізації своїх прав зареєстровані як приватні підприємці;
Ø 2.Юридичні особи — це підприємства, організації і об'єднання підприємств, які мають статус юр. обличчя
(наділені певним майном, діють від свого імені і в межах свого майна, мають права і обов'язки і від свого імені виступають як сторона суспільних стосунків).
Ø 3. Держава — як суб'єкт МЕО - це суверенна освіта, яка володіє верховною владою на своїй території і незалежністю по відношенню до інших держав.
Держава реалізує:
· як пряма участь в МЕО (через міждержавні відносини, державні підприємства, установи, які купують на світовому ринку продукцію і послуги, поставляють економічним суб'єктам з інших країн товари)
· так і непряме (створення сприятливих умов для здійснення МЕО всіма іншими учасниками физ. і юр. обличчями).
Кожна держава має інститути, які прямо або побічно впливають на стан МЕО. Серед таких інститутів:
- Міністерство закордонних справ — сприяє визначенню зовнішньоекономічних орієнтирів країни, забезпеченню зовнішньоекономічних інтересів національних експортерів і імпортерів;
- Міністерство зовнішньої торгівлі — здійснює функції регуляції і контролю у галузі зовнішньої торгівлі; розробляє проекти торгових угод і конвенцій по питаннях зовнішньої торгівлі; проводить переговори з іноземними державами; займається питаннями митної політики; видає експортні і імпортні ліцензії;
- Центральний банк країни — впливає на зовнішньоекономічну діяльність економічних суб'єктів валютно-фінансовими інструментами і в першу чергу, регуляцією курсу національної валюти.
Ø 4. Міжнародні організації — формування і об'єднання, які беруть участь в МЕО залежно від цілей, завдань і напрямів їх діяльності (як правило, це – юр.лица).
-------------
У МЕО по критерію відношення до ВЕД суб'єкти діляться на:
Резиденти – все хоз. суб'єкти, що постійно знаходяться на території даної країни, незалежно від їх громадянства або приналежності капіталу.
( це «українська» сторона контракту): - особи, що постійно проживають в країні; - робітники-мігранти, що знаходяться в країні > 1 року; - підприємства, що здійснюють ач. діяльність в даній країні (в т.ч. принадлеж. иностр. капіталу); - урядові органи.
Нерезиденти – суб'єкти, що постійно знаходяться на території іноземної держави (навіть якщо вони є громадянами даної країни, але проживають за кордоном)
- філії суб'єктів даної країни.(це іноземна сторона контракту).
Резиденти | Нерезиденти |
- будь-які физ. і юр. обличчя, які здійснюють екон. діяльність в нашій країні | - будь-які суб'єкти иностр. держав, які займаються бізнесом в своїй країні, а також наші S, що мають бізнес за кордоном |
Об'єкти МЕВ: - товари (послуги)
- ресурси (трудові, матеріальні, грошові)
Рівні МЕВ
Реалізація МЕВ здійснюється на різних рівнях.
І. Залежно від суб'єктів виділяють:
1. Мікрорівень | Фізичні особи, підприємства, організації |
2. Мезорівень | Окремі регіони в рамках національних економік (СЕЗ), кластери галузей, орієнтованих на зовнішній ринок. |
3. Макрорівень | Окремі країни |
4. Мегарівень | Міжнародні організації, інтеграційні об'єднання, ТНК |
5. Змішаний | Відношення між суб'єктами різних рівнів |
ІІ. Залежно від інтенсивності взаємодії:
1. Економічні контакти — прості економічні зв'язки, що носять епізодичний характер, разові операції (можуть регулюватися одиничними угодами).
(Напр., СРСР-ЮАР –отсут. диплом отн.- аварія судна.
- туризм, - операції по порятунку (аварії, катастрофи.)
- перші «човникові» разові операції
2. Ек. взаємодія — стійкі економічні зв'язки на основі міжнародних угод і договорів, ув'язнених з конкретного питання на певний термін.
(Напр., договір про лов риби у водах ін. країни
- договір про постачання товару на опр. період.
3. Ек. співпраця — стійкі економічні в'язки, що носять комплексний характер на основі довгострокових угод.
( Створення СП, СЕЗ, ТПР. )
4. Міжнародна економічна інтеграція — вищий рівень розвитку МЕО, процес зближення і переплетення національних економік, проведення погодженої політики з елементами міжнаціонального регулювання.
------------------
Форми МЕО:
1. Міжнародна торгівля — обмін товарами і послугами між суб'єктами національних господарств;
2. Міжнародний рух капіталу — переміщення капіталу між країнами світу у пошуках сфери найбільш вигідного вкладення.
3. Міжнародна міграція робочої сили — переміщення між країнами працездатного населення переважно по економічних причинах.
4. Міжнародні валютні відносини – рух між країнами грошових коштів, обслуговуюче разл. форми МЕВ і що активно впливає на них..
Форми МЕВ тісно взаємозв'язані між собою. На практиці досить важкий провести чітку грань між різними формами МЕВ. Реальні приклади МЕВ можуть будуватися на використанні різних форм МЕВ, їх різних комбінацій.
Принципи МЕВ:
Сучасні МЕВ будуються на певних принципах:
(міжнародно-визнані правила, норми, які визначають (обмежують) поведінку суб'єктів).
На глобальному рівні в “Хартії економічних прав і обов'язків держав”, прийнятою ІV спеціальною сесією Генеральної Асамблеї ООН в 1974г., вироблені і задекларовані такі специфічні принципи МЕВ:
· Суверенітет. Територіальна цілісність і політична незалежність держав;
· Суверенна рівність всіх держав. Рівноправ'я і самовизначення народів. Відсутність прагнення до гегемонії і сфер впливу.
· Ненапад і невтручання. Мирне співіснування. Мирне врегулювання протиріч.
· Добросовісне виконання міжнародних зобов'язань. Взаємна і справедлива вигода;
· Пошана прав і основних свобод людини. Сприяння міжнародній соціальній справедливості. (ред.)
3. Міжнародний розподіл праці як основа МЕВ
Основою становлення і розвитку МЕВ є міжнародний розподіл праці (МРТ).
МРТ – стійка концентрація виробництва певного продукту, що поставляється на світовий ринок в окремих країнах.
МРТ виявляється через спеціалізацію (стійку, економічно вигідну) країн (фірм) на випуску товарів на світовий ринок.
МРТ – вища форма ОРТ на високому рівні розвитку виробництва.
Розподіл праці: - природне (по підлозі, зросту.)- суспільне (відособлення окремих видів трудової діяльності .)загальне – частное – одиничне), міжнародний розподіл праці (елементи МРТ з'явилися давно).
Основні форми МРТ (залежно від чинників):
1. Природно-географічне МРТ (засновано на природних, ресурсних, кліматичних і тому подібне відмінностях країн).
- це історично перша форма МРТ.
(Росія: льон, прядиво, деревина, хутра, зернові.
Індія: прянощі, шовк. Китай: чай .
2. Виробничо-технологічне МРТ (засновано не на природно-географічних відмінностях країн, а на перевагах в техніці, технології виробництва в окремих галузях).
- стало активно формуватися після перемоги промислової революції із становленням крупного машинного виробництва з сірок. 19 ст
- Причини виробничо-технологічних переваг.
------------------
МРТ разом із спеціалізацією може включати і інший аспект – міжнародну кооперацію виробництва.
МКП – об'єднання зусиль виробників декількох країн по випуску певних видів товарів для світового ринку.
Основні дороги міжнародної кооперації:
1. Реалізація спільних програм (підряд, договори.)
2. Договірна спеціалізація (розмежування сфер діяльності, аби уникнути дублювання, конкуренцію)
3. Спільні підприємства – СП (об'єднання капіталів).
----------------
Значення (наслідки) МРТ:
1. Вдосконалення розвитку ПС (спеціалізація.)
2. Підвищення продуктивності праці.
3. Зниження витрат виробництва.
Сучасні тенденції МРТ:
1. Поглиблення спеціалізації.
Галузева – внутрігалузева (наочна - подетальная – технологічна: отд.технологические стадії – збірка, зварка, фарбування і тому подібне)
2. Зростає роль ТНК в МРТ.
3. Змінюється місце і роль окремих країн і їх груп в МРТ. (у групі ПРС, країн, що розвиваються, йде активний пошук місця в МРТ постсоціалістичних країн).
Міра і форми участі в МРТ – показник рівня економічного розвитку країни.
Чинники, що визначають місце країни в МРТ (спеціалізацію):
1. Природно-географічні
- географічне положення, - розмір території, -климатические умови
-наявність ресурсів, корисних копалини, -демографические особливості.
2. Виробничо-технологічні
- науково-технічне потенціал виробництва
- технологічна перевага в опр. галузях
-технологічна диверсифікація
- рівень розвитку НІОКР в країні.
3. Економічесько-культурно-історічеськие
- характеристики робочої сили (рівень кваліфікації, дисципліна, пунктуальність, прийнятий рівень оплати праці)
- особливості історичного розвитку і менталітету нації
- традиції, - релігія, - відношення до підприємництва.
4. Политико-конъюнктурные
а) зовнішні – участь в певних блоках, - блокади, -эмбарго, - митні бар'єри
б) внутрішні – політичні доктрини, ідеї, - політична стабільність, - законодавчий режим.
4. Еволюція МЕО
МЕО з'явилися в глибокій старовині. Спочатку це були переважно торгівельні стосунки.
Потім відбувалося їх поглиблення і різноманітність по об'єктах і формах.
Стадії розвитку МЕВ (по фазах воспр-ва: як віддзеркалення інтернаціоналізації процесу відтворення)
І | ІІ | ІІІ | |
Виробництво | Національна сфера | Національна сфера | Інтернаціональна Сфера |
Розподіл | |||
Обмін | Інтернаціональна сфера | ||
Вжиток |
І –МЭО відсутні («закрита» економіка).
Автаркія (греч. «аutos» - сам, «arkeo» - знаходитися в достатку) – політика національної самоизоляции, самозабезпечення, неучасті в МЕО.
Приклади: - в глибокій старовині – ізольовані господарства; - офіційна доктрина фашистської Німеччини в умовах ведення війни; - Албанія; - прагнення до замкнутості окремих економік.
ІІ – Початок розвитку МЕО.
Основний вміст МЕО – обмін готовою продукцією (МТ).
ІІІ – Розвинені МЕО, що охоплюють всі стадії відтворення.
-----------------
Еволюція МЕО (географічний аспект)
1. На ранніх стадіях МЕО були представлені межстрановыми, «сусідськими» стосунками – торгували, як правило сусідні держави.
Прообразом майбутніх МЕО можна розглядати древні міжплемінні стосунки (наприклад, скотарів і землеробів і тому подібне).
2. Пізніше на їх основі стали формуватися регіональні ринки - стійкі торгівельні зв'язки між країнами в окремих регіонах.
Межиріччя Близького Сходу, Ю-в Азія, Мала Азія, Ю-в Європа, Сівши. Африка і ін.
Міжрегіональні зв'язки – мінімальні.
3. Епоха Великих географічних відкриттів (15 – 16 вв.)
Значення: - «підтвердження» форми Планети
- відкриття нових земель, країн.
- значний розвиток мореплавання
- стимулювання розвитку МЕО.
Між регіональними, локальними ринками починають протягуватися «нитки» стабільних економічних зв'язків.
І міжнародні регіональні відносини перетворюються на світові, включаючи все більше число країн на Планеті.
Цьому сприяло і формування колоніальної системи, колоніальній залежності країн.
4. Промислова революція (кінець 18—начало 19 ст)
На основі розвинених МЕО відбувається формування світової системи господарства.
У сучасних умовах МЕВ реалізуються і розвиваються в умовах МСХ.
Література основна
1. Авдокушин Е.Ф. Международные экономические отношения. - М.: ИВЦ “Маркетинг”, 2002.
2. Киреев А.П. Международная экономика: В 2-х ч. - М.:Междунар. отнош., 2003.
3. Козик В. В., Панкова Л. А.,Даниленко Н.Б. Міжнародні економічні відносини: Навч. посібник. – К.: Знання-Прес, 2002.
4. Міжнародні економічні відносини. Опорний конспект лекцій /Є.М.Воронова та ін.- Київ, КНТЕУ, 2008.
5. Черевань В. П., Романенко Л. Ф., Рум’янцев А. Міжнародна економічна діяльність: Навчальний посібнік – Київ: Видавничий Дім «Слово», 2003.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1131;