Брасиностероїди
Крім п'яти класичних фітогормонів (ауксини, цитокініни, гібереліни, АБК і етилен) у 1979 році було знайдено і виділено у чистому вигляді з пилку ріпака Brassica napus L новий тип фіторегуляторів, які описані в літературі під назвою брасиностероїди. На сьогодні відомо 12 представників брасиностероїдів, які мають стероїдну природу і відрізняються своїми радикалами (Хрипач В.А. та ш., 1995).
Основна властивість брасиностероїдів - дуже висока фізіологічна активність. Якщо класичні фітогормони діють у концентраціях 10-6 – 10-5 моля, то брасиностероїди - в дозах 10-8-10-11моля, Після обробки брасиносте-роїдами виявлена сильнодіюча стимуляція росту зернобобових, овочевих. плодових культур. Японські вчені У.Такематцу, А.Такеучі (1989) при обробці пшениці у фазі цвітіння водним розчином одного з брасиностероїдів одержали збільшеення маси колоса і кількості зерна у колосі на 20-30%.
Встановлено, що брасиностероїди сприяють збільшенню розмірів бульб картоплі. Вивчається їх дія на тварин і людину (з хімічної точки зору вони споріднені з гормонами линьки комах - екдистероїдів). Сучасні
експериментальні дослідження свідчать про перспективність використання брасиностероїдів у сільському господарстві (у них невелика токсичність та дуже низькі норми витрат).
Структуреі формули деяких брасиностероїдів:
Брасинолід R1= СН3, R2 = Н
Норбрасинолід R1 = R 2 = Н
Епібрасинолід R1= Н, R2 = СН3
Гомобрасинолід R1= С2Н5, R 2 = Н
; Доліхолід R1" R 2 = СН3
Гомодоліхолід R1- R 2 = СНСН3
Дата добавления: 2015-07-14; просмотров: 1295;