Поняття, склад і структура оборотного капіталу

 

Товарне виробництво характерне для всіх суспільно-економічних формацій. На різних етапах розвитку товарне виробництво має специфічні особливості, які обумовлені виробничими відносинами, властивими даному способу виробництва

. Основою товарного виробництва в умовах ринкових відносин є приватна власність.

Кінцева мета товарного виробництва формується на основі використовування продуктивного капіталу. Його складовою частиною є оборотний капітал, або оборотні кошти.

Оборотні кошти промислового підприємства складаються з оборотних фондів і фондів обігу.

Оборотні фонди -це частина виробничих фондів підприємства, яка повністю спожи­вається в кожному технологічному циклі ви­готовлення продукції і повністю переносить свою вартість на вартість цієї продукції.

Речовим змістом оборотних фондів є предмети праці, які в процесі виробництва перетворюються на готову продукцію.

 

 


Найбільшу питому вагу у складі оборотних фондів під­приємства мають виробничі запаси.До їх складу входять:

сировина, основні і допоміжні матеріали;

паливо;

куповані напівфабрикати та комплектуючі вироби;

тара і тарні матеріали;

запасні частини для ремонту;

малоцінні та швидкозношувані предмети (господарсь­кий інвентар, малоцінні інструменти та ін.) хоч і є засобами праці, проте мають термін служби менший одного року і для спрощення обліку відносяться до оборотних фондів).

Незавершене виробництво- такі предмети праці пере­бувають безпосередньо на робочих місцях або в процесі транспортування від одного робочого місця до іншого.

У складі незавершеного виробництва виділяють напів­фабрикати власного виробництва,тобто такі предмети праці, які повністю пройшли обробку в одному підрозділі підприємства, але потребують подальшої обробки в інших підрозділах цього ж підприємства.

Витрати майбутніх періодівне є речовим елементом оборотних фондів, це грошові витрати, здійснені в даному періоді, але будуть віднесені на собівартість продукції частинами в наступних періодах (раціоналізація і винахідни­цтво, проектування різних заходів, придбання різного роду інформації).

Співвідношення між окремими елементами оборотних фондів до їх загального обсягу, виражене у відсотках, нази­вають виробничо-технологічною структурою оборотних фондів.

Ця структура має відмінності залежно від:

характеру виробництва;

тривалості технологічного циклу;

видів продукції;

територіального розміщення виробництва та ін.

Ефективному використанню матеріальних ресурсів сприяє їх нормування.

 

 








Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 475;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.