КІНЕМАТИЧНІ ПАРИ

Рис. 25

В апараті руху кістки кістяка функціонують не ізольовано, а в тісному контакті з іншими кістками. З фізичної точки зору слід говорити про спільну дію важелів, що мають рухливе зчленування. Такий найпростіший механізм - комбінація із двох важелів першого, або другого роду, називається кінематичною парою (рис 25).

Характер відносного руху взаємодіючих важелів (ланок кінематичної пари) визначається геометричними особливостями зчленування. Залежно від виду поверхні контакту ланок зчленування прийнято розрізняти циліндричні, еліпсоїдальні, кулясті, блокоподібні й інші.

 

 

Рис. 26

Розглянемо функціонування такої кінематичної пари, у якій контакт ланок здійснюється за циліндричною поверхнею (рис. 26). На кінці однієї ланки розташовується циліндричне поглиблення, а друга - містить циліндричну голівку. Будемо вважати, що ланка 2 – нерухлива, й розглянемо рух першої ланки. Для кількісного опису руху виберемо систему координат, пов'язану з нерухливою ланкою таким чином, щоб вісь Х збігалася з віссю циліндричної поверхні, що сполучає.

Зовсім очевидно, що перша ланка може переміщатися поступально уздовж осі Х, а також обертатися навколо неї. Для опису положення й переміщення кожної точки цієї ланки будуть потрібні дві незалежні координати: лінійна Х и кутова - кут повороту Q. Кількість незалежних координат n, необхідних для повного опису руху, називається числом ступенів свободи зчленування кінематичної пари. У цьому випадку циліндричне зчленування має два ступені свободи. У процесі руху координати не можуть змінюватися довільно в будь-яких межах. Якщо в розглянутому випадку координата Х буде необмежено зростати, то ланки перестануть контактувати одна з одною і кінематична пара зруйнується. Те ж саме можна сказати й відносно кутової координати Q. Отже, кожна координата має певну межу зміни:

Х1 < X < X2; Q1 < Q < Q2

Рис. 27

Сукупність діапазонів зміни координат за відповідними до ступенів свободи визначає обсяг руху конкретного зчленування.

В організмі дуже рідко використовуються ступені свободи, що допускають лінійні переміщення. Обмеження руху за цими ступенями свободи досягається в результаті ускладнення циліндричної поверхні, або за допомогою зв'язкового апарата (наприклад, у колінному суглобі обсягу руху лімітується хрестоподібними зв'язками). У блокоподібному зчленуванні контакт ланок відбувається не за циліндричною, а за більш складною поверхнею, що нагадує поверхню блоку (рис. 27).Таке зчленування, і відповідно суглоб, припускає обертання тільки навколо однієї осі Х и тому його називають одноосьовим або одноаксіальним.

Ліктьовий суглоб може бути прикладом такого зчленування. Найбільшим обсягом руху має кулястий суглоб. Як випливає из його назви, контакт ланок кінематичної пари відбувається за сферичною поверхнею. Прикладом кулястих зчленувань служить тазостегновий або плечовий суглоб.

 

Рис. 28

В одній ланці є сферична западина, а в іншій - куляста голівка. Таке зчленування припускає обертання навколо трьох взаємоперпендикулярних осей (тpиаксиальне зчленування) (pис.28). Для опису обсягу руху в шаpоподібному суглобі необхідно три ступені свободи (три незалежні координати) і відповідно три діапазони змін цих кутів повороту:

a1 < a < a2

b1 < b < b2 n = 3

g1 < g < g2

Рис. 29

 

При русі суглобних поверхонь на кості діють сили тертя Fт = k Fн, де k - коефіцієнт тертя, Fн - сила нормального тиску до поверхні контакту. При великому коефіцієнті k енергія, витрачена на подолання сили тертя, вивільнюється в суглобі у вигляді тепла. Безсумнівно, що при енергійному русі поверхні зчленування розігрівалися б до температур, при яких можливе ушкодження тканини. Застосування змащення (рідких середовищ) між поверхнями контакту дозволяє зменшити коефіцієнт тертя в 10 - 20 раз. У процесі еволюції був створений спеціальний механізм, що знижує тертя в дійсних суглобах людини, на основі використання рідких середовищ у зчленуваннях кінематичних пар.

На рисунку 29 наведений типовий дійсний суглоб. Кінці обох кісток покриті шаром хряща. Суглоб оточений капсулою, а його порожнина заповнена синовіальною рідиною. Хрящ нагадує губку з тонкими порами й просочений синовіальною рідиною, яку можна з нього витиснути. Губчата структура хряща створюється не замкненими гніздами, а надзвичайно тонкими порами. Ці пори настільки тонкі, що синовіальна рідина не може видавлюватися з них занадто швидко.

Силового впливу поверхня контакту хряща зазнає на невеликій ділянці. Із цієї ділянки виділяється рідина й, перш ніж вийти в порожнину суглоба, проходить досить великий шлях усередині хряща, паралельно його поверхні. Інші ненавантажені ділянки хряща вільно усмоктують синовіальну рідину. Жодна ділянка хряща не може бути дуже сильно "вичавлена". Це забезпечується, по-перше, за рахунок щодо великого часу плину синовіальної рідини в порах, а по-друге, у результаті зміни області зіткнення внутрісуглобних хрящів. Приміром, ссавці ніколи не стоять подовгу в одній позі, а час від часу змінюють її. За рахунок цього забезпечується зміна області силового контакту в колінному суглобі.








Дата добавления: 2015-06-22; просмотров: 813;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.