Особливості маркетингу роздрібного торговельного підприємства
Торговельне підприємство - це первинна, основна ланка сфери торгівлі, її самостійний господарський суб'єкт з правом юридичної особи, створений для закупівлі, зберігання, реалізації товарів і представлення різного роду супутніх послуг у цілях задоволення потреб ринку і отримання прибутку.
Підприємство роздрібної торгівлі - торгове підприємство, яке здійснює купівлю-продаж товарів, виконання робіт і надання послуг покупцям для особистого, сімейного, домашнього використання.
До підприємств роздрібної торгівлі відносять магазини і об'єкти дрібнороздрібної (торговельної) мережі. Роздрібна торговельна мережа являє собою сукупність великого числа підприємств, що розрізняються по ряду ознак, до найважливіших з яких відносяться: форма торговельного обслуговування, розмір торгової площі, асортимент реалізованих товарів, величина товарообігу й ін.
Класифікація торговельних підприємств за видом передачі товару:
Є багато класифікацій сучасних типів торгових підприємств за різним ознаками. Початковим є підхід до класифікації з виду передачі товару.
По виду передачі товару виділяють наступні види роздрібної торгівлі:
- стаціонарна та напівстаціонарна;
- пересувна (розвізних і розносна);
- посилкова.
До стаціонарної і напівстаціонарної торговельної мережі належать магазини, магазини-склади, павільйони, палатки, кіоски, торгові автомати. Це основний вид роздрібної торгівлі.
До пересувної торговельної мережі належать автомагазини, а також інші засоби, пристосовані для торгівлі вразвоз або рознос. До неї відноситься і дрібна торгівля", при якій торговці організовують продаж ходових товарів (тютюнових виробів, солодощів, газет, квітів тощо) у людних місцях. "Вулична торгівля включає продаж товарів повсякденного попиту (хліб, молочні продукти, яйця, фрукти, овочі), організовану в житлових кварталах з допомогою пересувних засобів.
Посилкова торгівля - вид роздрібної торгівлі, за якою покупець може придбати товар без відвідування магазину. В даний час цей вид торгівлі набуває популярності.
Торговий маркетинг можна розглядати, з одного боку, як різновид маркетингу комерційного посередництва, а з іншого - як самостійний напрямок маркетингової діяльності. Утримання торговельного маркетингу визначається характером діяльності торгового підприємства, формою організації торгівлі, джерелами закупівлі товарів, складом покупців і багатьма іншими факторами.
Маркетингові рішення торговельного підприємства значною мірою залежать від місця підприємства в ланцюжку просування товарів від виробника до споживача.
- Виробник має враховувати вимоги кінцевих споживачів, роздрібної та оптової торгівлі.
- Підприємство оптової торгівлі повинне враховувати вимоги кінцевих споживачів і роздрібної торгівлі.
- Підприємство роздрібної торгівлі має враховувати вимоги кінцевих споживачів.
Послуги роздрібної торгівлі - результат безпосередньої взаємодії продавця і покупця, а також власна діяльність продавця по задоволенню потреб покупця в придбанні товарів для особистого, сімейного, домашнього використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, за договором купівлі-продажу.
Маркетингові функції роздрібного торговельного підприємства:
- аналітична: дослідження ринку, його фірмової структури, аналіз конкурентоспроможності окремих товарів і товарного асортименту в цілому, внутрішнього середовища підприємства та ін;
- товарна: закупівля товарів, доведення відповідності товарів вимогам покупців, забезпечення конкурентоспроможності товарів і раціональності торгового асортименту;
- продажу: організація торгівлі, стимулювання продажу нових товарів, формування цінової політики, забезпечення необхідного товарного запасу, сервісу, організація мерчандайзингу;
Основними маркетинговими рішеннями підприємства роздрібної торгівлі є:
· Вибір цільового ринку;
· Вибір товарного асортименту і комплексу послуг;
· Рішення щодо цін;
· Рішення щодо методів стимулювання продажу;
· Вибір місця розташування магазину та інших торгових точок.
Дата добавления: 2015-04-07; просмотров: 1551;