За способом стягнення розрізняють специфічне, адвалерне та комбіноване мито.
Специфічне мито нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товару. Специфічне мито відрізняється нескладною процедурою стягнення, для цього потрібна лише інформація щодо кількості товарів, які ввозяться. Але воно має істотну ваду щодо захисної дії, оскільки рівень митного захисту залежить від зміни цін імпортних товарів. Наприклад, специфічне мито в розмірі 100 дол. за один імпортний комп`ютер обмежує імпорт в більшій мірі при ціні комп'ютера 800 дол., оскільки становить 12,5 % його ціни, і в меншій мірі, якщо ціна комп'ютера зросте до 1500 дол., в цьому випадку мито становитиме лише 6,7 % його ціни. Отже, підвищення цін імпортних товарів знижує рівень захисту внутрішнього ринку специфічним митом, і навпаки. Вада специфічного мита найбільше проявляється в умовах інфляції. Реальна захисна дія специфічного мита зменшується, тоді як добробут споживачів страждає подвійно: від підвищення цін внаслідок запровадження мита та від інфляційного підвищення цін.
Адвалерне мито нараховується у відсотках до митної вартості товарів. Воно забезпечує однаковий рівень захисту внутрішнього ринку незалежно від коливань цін імпортних товарів. При зміні цін змінюються лише доходи державного бюджету. Наприклад, якщо митний тариф становить 20 % ціни товару, то при ціні товару 200 дол. доходи бюджету становитимуть 40 дол. Якщо ціна товару зросте до 400 дол., то доходи бюджету пропорційно зростуть і становитимуть 80 дол. Адвалерне мито підвищує внутрішню ціну товару на 20 % незалежно від зростання чи зниження ціни імпорту. Але стягнення адвалерного мита пов’язане з певними труднощами. В першу чергу це проблема оцінки митної вартості товару. Імпортер зацікавлений у заниженні митної вартості товару, оскільки це знизить рівень митного оподаткування. Митні органи, навпаки, зацікавлені у завищенні митної вартості товару, що дозволяє збільшити податкові надходження до державного бюджету. Суб'єктивізм в оцінці створює підґрунтя для зловживань.
Комбіноване мито поєднує два перших види митного оподаткування, наприклад, сплачується 10 % від митної вартості товару, але не більше 10 дол. за 1 тону.
За об'єктом оподаткування розрізняють ввізне (імпортне) мито, яким оподатковуються імпортні товари, переважна більшість митних тарифів встановлюється на імпортні товари, вивізне (експортне) мито, яким оподатковуються експортні товари, та транзитне мито, яким оподатковуються товари, що перевозяться транзитом через територію країни.
За характером розрізняють: сезонне мито (ввізне та вивізне), яке встановлюється на строк до 4 місяців на сезонну, переважно сільськогосподарську продукцію; антидемпінгове мито, яке застосовується у випадку ввезення на територію країни товарів за цінами, нижчими від нормальних цін в країні експорту, якщо це завдає або загрожує завдати шкоди вітчизняним виробникам конкуруючих товарів; компенсаційне мито, яким оподатковуються товари, при виробництві котрих застосовувалася субсидія, якщо це завдає чи загрожує завдати шкоди вітчизняним виробникам або державним інтересам країни.
За походженням розрізняють: автономне мито, яке встановлюється рішенням окремої держави; конвенційне (договірне) мито, яке встановлюється на основі двосторонніх або багатосторонніх угод країн; преференційне мито, яким оподатковуються товари країн, що розвиваються і яке має пільгові, більш низькі ставки.
За способом обчислення ставок мита розрізняють: номінальні ставки мита, які визначаються митним тарифом й надають загальну інформацію щодо рівня митного оподаткування в країні, та ефективні ставки мита, які характеризують реальний рівень митних тарифів з врахування рівня мита, яким обкладаються імпортні комплектуючі цих товарів,
Ефективна ставка митного тарифу характеризує реальний рівень митного захисту і може бути обчислена за формулою:
де Те - ефективний рівень митного захисту;
Tn - номінальна ставка тарифу на кінцеву продукцію;
Ті - номінальна ставка тарифу на імпортовану проміжну продукцію;
А - частка імпортних компонентів у вартості кінцевого продукту.
Номінальна ставка тарифу може бути тільки додатною, ефективна ставка може бути як додатною, так і від`ємною, якщо тариф на імпортні компоненти значно перевищує тариф на кінцеву продукцію. Зі зростанням питомої ваги імпортних компонентів ефективний рівень митного захисту знижується
До тарифних інструментів торгівельної політики належать також тарифна квота. Тарифна квота в різновидом митних тарифів, ставки яких залежать від обсягу імпорту товарів: імпорт в межах встановленої кількості оподатковується за базовою ставкою тарифу, при перевищенні визначеної кількості імпорт оподатковується за вищою ставкою тарифу.
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 3628;