Порядок виконання роботи. 1. Готують взірці гірської породи, для чого висушують їх в сушильній камері протягом 1 – 1,5 год

1. Готують взірці гірської породи, для чого висушують їх в сушильній камері протягом 1 – 1,5 год. при температурі 100 – 105°С, охолоджують до кімнатної температури і нумерують.

 

2. Визначають загальний об’єм досліджуваного зразка.

 

а) При наявності зразка правильної форми визначення об’єму проводиться за його геометричними розмірами. Наприклад, для циліндричного зразка вимірюють висоту і діаметр зразка. Їх значення визначають як середні з чотирьох вимірів. Загальний об’єм зразка розраховують за формулою

(1.10)

 

де d – середній діаметр зразка;

h– середня висота зразка.

б) При роботі з сипучими породами досліджуваний матеріал засипають доверху в стакан 4. В цьому випадку в розрахункову формулу (1.5) замість Vзр підставляють значення внутрішнього об’єму стакана Vст.

в) При роботі із взірцями неправильної форми їх об’єм визначають так.

В стакан 4 засипають шар дрібного, добре просіяного і просушеного піску. Досліджуваний взірець поміщають в стакан поверх піску, після чого вільний простір, що залишився, заповнюють доверху тим же піском. Постукавши легко по краю стакана, ставлять його на підставку електромагнітного вібратора, котрий вмикають на 20 с в мережу змінного струму. Після цього стакан знову заповнюють доверху піском. Надлишок піску над рівнем країв стакана зсувають металевою лінійкою. Потім пісок з породою висипають на сито. При цьому взірець породи залишається на ситі, а пісок висипається на підкладений листок паперу. Пісок засипають в мірний циліндр, кладуть на підставку включеного вібратора і через 20с визначають його об'єм Vп . Загальний об’єм зразка визначають як різницю між внутрішнім об’ємом склянки і об’ємом піску

 

Vзр=Vст – Vп. (1.11)

 

3. Перевіряють прилад на герметичність. Для цього, помістивши в камеру декілька кульок, регулювальним диском 10 стискують повітря в камері 3 до 0,03 – 0,05 МПа. Якщо через 1−2 хв. тиск на манометрі не зменшується − прилад герметичний.

4. Кульки ( сумарним об’ємом близько 5 см3) поміщають в стакан 4. Стакан встановлюють на підставку 8 в камері 3. Гвинтом 1 герметизують камеру. Регулювальним диском 10 стискують сильфон 9 і підіймають рівень води в бюретці до нижньої мітки 13. При цьому кран 7 повинен бути відкритий – в системі зберігається атмосферний тиск.

Закривши кран 7, стискають сильфон, поки рівень води не досягне верхньої мітки 14. Стискання потрібно проводити якомога рівномірніше. Через 10−15 с манометром 17 вимірюють тиск в системі.

Обертаючи регулювальний диск 10, опускають рівень води нижче мітки 13, роблять запис в журналі, відкривають кран 7, відкручують гвинт 1, знімають камеру 3 для заміни зразка.

При виконанні досліду не можна підіймати рівень води вище верхньої мітки 14, а також допускати попадання повітря в систему.

5. Аналогічно п.3 повторюють досліди з еталонними кульками об’ємом близько 8см3, 11см3, 14см3, 17см3 .

6. За отриманими даними будують калібрувальну криву. На осі абсцис відкладають об’єм еталонів, розрахований за їх геометричними розмірами, На осі ординат – значення тиску манометра.

7. Досліджуваний взірець поміщають в стакан 4 приладу і проводять з ним дослід аналогічно п.4.

8 Ретельно подрібнивши зразок, поміщають його в стакан 4 приладу і проводять дослід аналогічно п.4 .

9. За отриманими при виконанні п.7 і п.8 значеннями тиску на манометрі по калібрувальній кривій знаходять об’єм Vзр* зразка породи, непроникного для повітря і об’єм Vск скелета породи в зразку.

Оскільки об’єм пор, які з’єднані між собою V0 = Vзр – Vзр*,то згідно (1.1), відкриту пористість знаходять за формулою

 

Пвідк= [(Vзр – Vзр*)/Vзр] 100%. (1.12)

 

Загальну пористість визначають за формулою

 

Пзаг= [(Vзр – Vск) /Vзр]100% , (1.13)

 

За формулами(1.7) і (1.9) визначають об’ємну і питому масу породи.

ВИЗНАЧЕННЯ МЕХАНІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ГІРСЬКИХ ПОРІД

ПРИ ПРОСТИХ ВИДАХ НАВАНТАЖЕННЯ

 

Мета роботи: Освоєння методики і набуття практичних навиків у визначенні міцності на стиск, розтяг, зсув, згин і встановлення співвідношення між цими характеристиками для одного і того ж матеріалу.

 








Дата добавления: 2015-05-26; просмотров: 612;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.