ВИЗНАЧЕННЯ ПОКАЗНИКА ЗАЛОМЛЕННЯ ПРОЗОРИХ ТВЕРДИХ ТІЛ ЗА ДОПОМОГОЮ МІКРОСКОПА

Абсолютний показник заломлення є важливою оптичною характеристикою середовища, він показує, у скільки разів швидкість світла в даному середовищі менша швидкості світла у вакуумі.

У прозорих речовинах світло поширюється з різною швидкістю залежно від їх електричних властивостей. На межі поділу таких прозорих середовищ напрям поширення світла змінюється, тобто світловий промінь заломлюється. Кут падіння a – це кут між перпендикуляром, опущеним у точці падіння променя до межі розділу середовищ, і падаючим променем (рис.1). Кут заломлення b – це кут між перпендикуляром, опущеним у точці падіння променя до межі розділу середовищ, і заломленим променем (рис.1).

Абсолютний показник заломлення чисельно дорівнює відношенню швидкості с поширення світла у вакуумі до швидкості u поширення світла у середовищі.

n = c/u . (1)

Відносний показник заломлення n21 другого середовища відносно першого чисельно дорівнює відношенню абсолютних показників заломлення другого та першого середовищ, або відношенню швидкості поширення світла в першому середовищі u1 до швидкості поширення світла в другому середовищі u2:

. (2)

Закон заломлення світла формулюється так:

1) падаючий, заломлений промені та перпендикуляр до межі поділу середовищ, опущений в точку падіння, містяться в одній площині;

2) відношення синуса кута падіння до синуса кута заломлення двох прозорих середовищ є величиною сталою:

, (3)

На практиці вважають, що абсолютний показник заломлення повітря дорівнює 1 (для нашого випадку середовище 1), оскільки швидкість світла у вакуумі близька до швидкості світла в повітрі. З двох середовищ, що мають різні показники заломлення, середовище з меншим показником називається оптично менш густим, а середовище з більшим показником – оптично більш густим.

 

Через те що показник заломлення залежить від довжини хвилі падаючого світла (n=f(l)), його прийнято нормувати до лінії натрію Д (l= 587,6 нм) і записувати nД. Але часто індекс Д опускають, пам’ятаючи про згадану умову. У табл. 1 наведено показники заломлення деяких речовин.

Таблиця 1.

Речовина n Речовина n
повітря 1,000274 бензол 1,501
вода 1,333 флюорит 1,4339
гліцерин 1,470 лід (273 К) 1,310Дата добавления: 2015-05-26; просмотров: 1236;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.