Відображення ПДВ при здійснення товарних операції

Податок на додану вартість - це непрямий податок на споживання, який вилучає до бюджету частину доданої вартості, створеної на всіх етапах виробництва та обігу. Він включається у вигляді надбавки до ціни товарів, робіт, послуг і повністю сплачується кінцевим споживачем.

Платник податку - особа, яка зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Платником податку є:

1. будь-яка особа, яка:

а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;

б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;

в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.

2. будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку, за винятком фізичних осіб, які обрали сплату фіксованого чи єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності або здійснюють торгівлю на умовах сплати ринкового збору в порядку, встановленому законодавством.

Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі:

Коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, нарахована такій особі, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 1 000 000 . гривень незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.

3. Особа, яка поставляє товари (послуги) на митній території України з використанням глобальної або локальних комп'ютерних мереж.

Особа, що здійснює операції з реалізації конфіскованого майна.

4. Будь-яка особа, що імпортує товари (супутні послуги) на митну територію України для їх використання в України, за винятком фізичних осіб, не зареєстрованих платниками податку, які ввозять товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню відповідно до митного законодавства (крім ввезення транспортних засобів чи запасних частин до них такими фізичними особами), та нерезидентів, які пересилають поштові відправлення на митну територію України, та отримувачів таких поштових відправлень.

Об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

1. поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю);

2. ввезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі імпорту або реімпорту.

3. вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту.

Ставки податку та пільги

Об'єкти оподаткування оподатковуються згідно Податкового кодексу України (ПКУ) за ставкою 20 та 7 відсотків.

Податок становить 20 і 7 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів (робіт, послуг).

При експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить "0" відсотків до бази оподаткування:

1. у тому числі за нульовою ставкою оподатковуються операції з:

- поставки для заправки або постачання морських (океанських) суден, поставки для заправки або постачання повітряних суден,

- поставки для заправки та постачання космічних кораблів, а також супутників.

2. поставки товарів (робіт, послуг) підприємствами роздрібної торгівлі, які розташовані на території України у зонах митного контролю.

3. поставки транспортних послуг залізничним, автомобільним, морським та річковим транспортом по перевезенню пасажирів, багажу та вантажобагажу за межами державного кордону України;

4. поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання;

Порядок обчислення та сплати податку

Платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнених від оподаткування.

Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до ПКУ.

Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку.

Податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана платником податку в звітному періоді.

Датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Податковий кредит — сума на яку платник має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду.

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається:

1. дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг);

2. для операцій із імпортом товарів (супутніх послуг) - дата сплати податку по податкових зобов'язаннях;

3. Суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Сплата податку провадиться не пізніше двадцятого числа місяця, що настає за звітним періодом.

Таблиця 2 – Відображення операцій з нарахування ПДВ на рахунках бухгалтерського обліку

Пор. №   Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит Сума
І. Реалізація при надходженні попередньої оплати від покупця
1-ша подія Надійшла на поточний рахунок передоплата від покупця. Документ: Банківська виписка 311 "Поточні рахунки в національній валюті" 681 "Розрахунки за авансами одержаними"
    Відображено податкове зобов'язання з ПДВ. Податкова накладна відсутня 643 "Податкові зобов'язання" 641 "Розрахунки за податками"
2-га подія Відображення у складі доходу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за продажними цінами. Документ: Видаткова накладна 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" 701 "Дохід від реалізації готової продукції"
  Зараховано передоплату за реалізовану продукцію 681 "Розрахунки за авансами одержаними" 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями"
    Відображено суму ПДВ, раніше включену до податкових зобов'язань 701 "Дохід від реалізації готової продукції" 643 "Податкові зобов'язання"
    Списана собівартість реалізованої продукції 901 "Собівартість реалізованої готової продукції 26 "Готова продукція"
    Перераховано суму ПДВ 641 "Розрахунки за податками" 311 "Поточні рахунки в національній валюті"
    Віднесено суму доходу (виручки) від реалізації за мінусом ПДВ на збільшення фінансового результату від основної діяльності 701 "Дохід від реалізації готової продукції" 791 "Результат основної діяльності"    
    Списано собівартість реалізованої продукції на зменшення фінансового результату від основної діяльності 791 "Результат основної діяльності" 901 "Собівартість реалізованої готової продукції"    
II. Реалізація без попередньої оплати покупцем    
1-ша подія Відвантажено готову продукцію (товари, роботи, послуги) покупцю і майбутню виручку відображено у складі доходу від реалізації продукції за реалізаційними цінами. Документ: Видаткова накладна. 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями 701 "Дохід від реалізації готової продукції"      
  Нараховане ПДВ, інші податкові обов'язкові платежі. Документ: Податкова накладна 701 "Дохід від реалізації готової продукції 641 "Розрахунки за податками"      
  Перераховане суму ПДВ до державного бюджету. Документ: Платіжне доручення, Виписка банку   641 "Розрахунки за податками 311 "Поточні рахунки в національній валюті"      
  Списано собівартість реалізованої продукції 901 "Собівартість реалізованої готової продукції 26 "Готова продукція"      
  Віднесено суму доходу (виручку) від реалізації за мінусом ПДВ (акцизного збору) на збільшення фінансового результату від основної діяльності   701 "Дохід від реалізації готової продукції 791 "Результат основної діяльності"    
2-га подія   Списано собівартість реалізації на зменшення фінансового результату від основної діяльності 791 "Результат основної діяльності" 901 "Собівартість реалізованої готової продукції"      
  Надійшла на поточний рахунок оплата від покупця. Документ: виписка банку 311 "Поточні рахунки в національній валюті"   361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями    
III. Реалізація постачальником при попередній оплаті покупцем  
1-ша подія Списана з поточного рахунку покупця попередня оплата постачальнику за ціною реалізації. Документ: Виписка банку 371 "Розрахунки за виданими авансами" 311 "Поточні рахунки в національній валюті"  
    Відображена сума податкового кредиту з пдв 641 "Розрахунки за податками" 644 "Податковий кредит"  
2-га подія Оприбутковані запаси (ціна за мінусом ПДВ). Документ : Податкова накладна 20 "Виробничі запаси" 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками"  
    Зараховано авансовий платіж за придбані запаси 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" 371 "Розрахунки за виданими авансами"  
    Відображено суму податкового кредиту з ПДВ (право на використання підприємством ПДВ) 644 "Податковий кредит" 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками"  
IV. Реалізація постачальником без попередньої оплати покупцем  
1-ша подія Оприбутковані запаси без оплати покупцем (без ПДВ) Документ: податкова накладна 20 "Виробничі запаси" 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками"  
    Відображена сума податкового кредиту з ПДВ 641 "Розрахунки за податками" 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками"  
2-га подія Оплачено з поточного рахунку покупця постачальнику за придбані запаси 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" 311 "Поточні рахунки в національній валюті"  
                             

 








Дата добавления: 2015-04-05; просмотров: 1598;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.