Екологічний аналіз аграрних технологічних систем.
Загальне визначення екологічності аграрних ТхС наведене при висвітленні системи професійних цінностей аграрної інженерії (п. 1.3, рис. 1.6). Оцінка екологічності технологічних систем базується на кількісних показниках раціональності використання непоновлюваних ресурсів, ефективності використання поновлюваних ресурсів та рівня сукупних негативних впливів на довкілля.
У загальноприйнятих показниках ефективності (економічна ефективність, ефективність праці) корисні результати і витрати визначаються в грошових одиницях, а шкідливі наслідки не оцінюються. Для аналізу екологічності доцільно використовувати енергетичні еквіваленти, виходячи з наступних умов:
• будь-який матеріальний об’єкт (техніка, матеріали, паливо, будівлі, продукція) містять певну кількість енергії як у прямому вираженні, так і уречевленої в процесі його виробництва;
• кожну дію, корисну чи шкідливу можна оцінити сумарною витратою енергії.
Перевагою енергетичних одиниць порівняно з грошовими є їх стабільність, відображення фізичної суті процесів, можливість виразити різні за природою ресурси, об'єкти й процеси в однорідних одиницях.
Результати технологічної діяльності у загальному вигляді можна охарактеризувати множиною корисних ефектів Q = {qi} витратами ресурсів (праці, матеріалів, енергії, часу) С = {сi}, які у своїй суті є платою за корисність. Економічна ефективність виражається відомою залежністю
(6.23)
де корисність і затрати виражені в грошових одиницях.
Екологічно шкідливі наслідки виробництва Ен також можна розглядати як плату за корисність. Тоді більш загальним показником функціонування ТхС буде економіко-екологічна ефективність
(6.24)
Оскільки шкідливі для людей і довкілля техногенні наслідки складно оцінити грошима, то змінні в залежності (2. 42) виражають в енергетичних одиницях.
Стосовно галузі рослинництва загальну формулу економіко-екологічної ефективності технології можна конкретизувати у вигляді
(6.25)
де ЕUj і ΔЕUj — вирощений урожай та технологічні втрати основної та побічної продукції j-го виду для даної технології в енергетичному виразі, МДж/га;
ЕСі — сукупні витрати непоновлюваних ресурсів на і-й операції технологічного процесу, МДж/га;
ЕНіk — шкідливі наслідки техногенного характеру k-го виду на і-й операції, МДж/га.
Як зазначалося вище будь-який матеріальний об’єкт або дію можна виразити в енергетичних одиницях, тому наведемо відповідні залежності для складників формули (6.25).
Урожай Uі, його втрати ΔUі, всі види ресурсів (праця людей, енергоресурси, технологічні матеріали, техніка) можна виразити в енергетичних одиницях, користуючись залежністю
(6.26)
де Еj — кількість сукупної енергії, що міститься в і-му матеріальному об’єкті, МДж;
αj — енергетичний еквівалент одиниці маси чи об’єму об’єкту, МДж/кг, МДж/л;
Mj – кількісна характеристика об’єкта, кг, л.
Наприклад, енергетичний еквівалент бензину становить в середньому аб - 42,3 МДж/л, а діючої речовини азотних добрив — аад= 86,8 МДж/кг д. р. Сільськогосподарська продукція як основна, так і побічна також містить в собі уречевлену енергію. Для зерна пшениці середнє значення енергетичного еквіваленту становить аз=19 МДж/кг, а для соломи — близько ас = 10 МДж/кг. Для технічних засобів енергетичні еквіваленти встановлюються на 1 кг маси за годину роботи. Так, для тракторів ат = 0,024 МДж/кг•год. Затрати праці оцінюються еквівалентом години роботи.
В енергетичних одиницях можна також виразити негативні наслідки функціонування ТхС.
Польові технологічні системи рослинництва спричинюють ущільнення ґрунту ходовими системами машинних агрегатів, його технологічну ерозію і винесення гумусу за межі поля, руйнування природних біоценозів, забруднення середовища та продукції шкідливими хімічними сполуками.
Ущільнення поля можна оцінити роботою деформації ґрунту, що пов’язана з утворенням колії і може бути виражена через опір коченню
(6.27)
де Аf— робота на утворення колії, МДж/га;
Р΄f — складова опору коченню, що деформує ґрунт, кН;
Ls =104/Вр — шлях пройдений агрегатом при обробітку 1 га, м/га;
η — коефіцієнт втрат у ходовій системі тракторів (для колісних тракторів — η = 0,98, для гусеничних — η = 0,9-0,93);
fт i fМj; -коефіцієнти опору коченню трактора і j-ї машини в агрегаті (у тому числі зчіпки);
Ст і Сmj — експлуатаційна вага трактора і;-ї машини агрегату, кН;
Вр — ширина захвату агрегату, м.
Деградацію грунту внаслідок винесення гумусу через недосконалість технологій механізованих робіт також можна виразити в енергетичних одиницях, користуючись формулою
(6.28)
де Егі — втрати гумусу при виконанні і-тої технологічної операції, МДж/га;
αг — енергетичний еквівалент гумусу (аг =21,4—29,9 МДж/кг);
δг — коефіцієнт вмісту гумусу в одиниці маси грунту;
М3 — маса землі, що виноситься за межі поля при виконанні технологічних операцій, кг/га.
Шкідливу дію засобів хімізації, що не виконують свого безпосереднього призначення (живлення рослин, знищення бур’янів, шкідників чи носіїв хвороб), можна виразити залежністю:
(6.29)
де Ахр — шкідлива дія хімічних речовин р-го виду, МДж/га;
kхр — показник енергетичної активності субстанції, Дж/моль•год;
Нхр — норма витрати хімікатів (у діючій речовині), кг/га;
mр — маса 1 моля субстанції, кг/моль;
φхр — коефіцієнт непродуктивних витрат і втрат хімікатів;
Тхр — час розкладу хімікатів до нешкідливого стану, год.
Рівень використання технологічних матеріалів взагалі та хімічних засобів зокрема будемо визначати відношенням
(6.30)
де φм i φв — коефіцієнти корисного використання і втрат матеріалів;
q — біологічно необхідна кількість матеріалу, кг/га;
qt — питомі втрати матеріалів на t-му етапі технологічного процесу (від зберігання до внесення), кг/га.
Якщо при проведенні хімічного обробітку має місце знесення препаратів за межі поля, то для оцінки забрудненості певної ділянки місцевості замість норми внесення Нхр в (6.29) підставляють концентрацію препаратів на одиниці площі, а коефіцієнт φхр приймають рівним 1. Загальні шкідливі наслідки технологічної операції при однакових розмірностях складових визначаються їх сумою.
Рис. 6.6. Характерні поєднання економічної ефективності та екологічності аграрних ТхС.
Для аналізу зв’язків між екологічною та економічною ефективністю аграрних ТхС рівняння (6.24) запишемо у вигляді
(6.31)
де Wе = Q - С — ефект технології в грошових або енергетичних одиницях;
Ен — загальні негативні впливи технології на довкілля.
Виходячи з того, що між ефектом в енергетичному і грошовому виразі є тісна прямопропорційна залежність, зв’язок ефективності та екологічності ТхС можна оцінити в координатах εТ і Wе (рис. 6.6).
Наведемо аналіз характерних поєднань узагальнених показників функціонування технологічних систем S(Wе, εТ).
Перший квадрант S(Wе, εТ) характеризує позитивну область ефективності та екологічності системи S(+,+), хоча співвідношення між цими показниками можуть бути різними. Тут економічний ефект системи перевищує шкідливі наслідки (Wе = Q - С > 0 і We>EH).
Другий квадрант S(+,-) характеризує область економічно ефективних, але екологічно несприятливих систем, коли ефект від використання активних засобів є позитивним (Wе = Q — С > 0), але шкідливі впливи системи перевищують допустимі норми (We<Е н).
Третій квадрант S(-,-) є областю економічно неефективних і екологічно шкідливих систем (Wе = Q — С < 0 і Wе < Ен).
Четвертий квадрант S(-,+) характеризує процеси підвищення екологічності виробництва, ліквідації несприятливих наслідків функціонування ТхС, благоустрою і впорядкування виробничих територій, які потребують затрат ресурсів і коштів, не дають безпосереднього і негайного економічного ефекту, але підвищують культуру виробництва.
Принципово важливою особливістю аграрних ТхС є те, що значення показників екологічності є залежними від природно-виробничих умов і часу. Так, запізнення з проведенням хімічного захисту рослин навіть на один день може призвести до майже повної втрати посівів. В такому разі процес хімічного захисту переходить із першого квадранту в третій, тобто стає і економічно збитковим, і екологічно шкідливим. До таких же наслідків призводить обприскування за несприятливих погодних умов (вітряна або дощова погода, наявність висхідних теплових потоків тощо). Інший приклад. Технологічна система, що сформована на базі енергонасичених тракторів в одних природно-виробничих умовах буде ефективною і екологічно сумісною з середовищем, в інших — навпаки. Ці обставини важливо враховувати при оцінці виробничих ситуацій, проектуванні та використанні аграрних технологічних систем.
Таким чином, концепція екологічності дозволяє дати кількісну оцінку екологічних властивостей аграрних ТхС, встановити їх зв’язки з економічною ефективністю, що є необхідною умовою гармонійного розвитку технологій і природного середовища.
Проаналізуємо економіко-екологічну ефективність (6.25) на рівні технології вирощування сільськогосподарських культур.
Вираз Σ(Еиj — ΔЕuj) характеризує корисні кінцеві результати функціонування ТхСТ і його можна записати у вигляді
(6.32)
де φв — коефіцієнт технологічних втрат j-го виду продукції (урожаю). Стосовно аграрної інженерії втрати врожаю залежать, в основному, від достатності технологічних функцій, їх якості та своєчасності.
В оцінці технологій поширений показник енергетичної ефективності, що має вигляд:
(6.33)
де α0 і αп — енергетичні еквіваленти основної та побічної продукції;
Uо і Uп — врожайність основної і побічної продукції.
З урахуванням (6.32) можна записати
(6.34)
де Кпет= Епи/Ес — потенційне значення коефіцієнта енергетичної ефективності технології при заданих витратах сукупної енергії.
Введемо також показник екологічності технології Кε, який характеризує відношення корисних результатів до сукупних негативних наслідків
(6.35)
де Кнк = Ен/Ек — показник негативних наслідків технології відносно корисних результатів.
Залежність (6.25) можна також представити у вигляді добутку енергетичної та інформаційної складових технологічних процесів, тобто у вигляді показника енергоінформативності
(6.36)
де Епи і Кпи — потенційні значення корисних результатів та показника екологічності технології при даних сукупних затратах енергії;
δС, δН — відносні щодо потенційних корисних результатів Епи показники ресурсомісткості та шкідливості технології.
Таким чином, економіко-екологічну ефективність технологій можна підвищувати за рахунок підвищення потенційно можливих корисних результатів, а також зниження технологічних втрат врожаю, ресурсомісткості та шкідливих наслідків технологій.
Залежності показника енерго-екологічної ефективності технології εт від корисних результатів Ек і втрат врожаю φв мають лінійний характер (рис. 6.7 а), а від затрат непоновлюваної енергії — гіперболічний (рис. 6.7 б). Перехід на вищий рівень корисних результатів може здійснюватися в екологічно сприятливому або несприятливому напрямках, по екстенсивному, екстенсивно-інтенсивному та інтенсивному шляхах.
Для екстенсивного розвитку технологічних систем характерними є умови Кет1<Кет0, Ес1>Ес0 (напрям від точки а1 і вправо), тобто приріст врожаю (корисності) йде за рахунок додаткових витрат ресурсів (енергії, добрив, пестицидів, тощо).
Для екстенсивно-інтенсивного шляху (ділянка а1 — а1*) характерними є умови Кет1>Кет0, Ес1>Ес0, тобто додаткові витрати ресурсів призводять до зростання коефіцієнта енергетичної ефективності технології.
Приріст врожаю при інтенсифікації технологічних процесів досягається за умов Кет1>Кет0 і Ес1<Ес0 (напрям від точки а1* включно і вліво). Цей шлях є можливим при зниженні техноло-гічних втрат врожаю (φвj), а також підвищенні потенційної врожайності (Еиj) за рахунок ефективнішого використання природних факторів родючості.
Рис. 6.7. Графіки залежностей коефіцієнта енергетичної ефективності технології Кет від коефіцієнта втрат урожаю φв (а) та сукупної ресурсомісткості технології Eс (б).
Епи — енергетичний вираз потенційного врожаю;
Uзп — потенційний врожай зерна
1, 2, 3 — ізолінії корисності в порядку її наростання
Підвищення врожайності при одночасному зниженні сукупних витрат ресурсів забезпечується переважно системою агротехнічних, технічних і організаційних чинників, тобто потребує якісного стрибка в технології та культурі виробництва. Прикладом такого технологічного стрибка є інтенсивна ресурсоощадна технологія вирощування цукрових буряків, коли сівба проводиться одноростковим дражованим насінням високої схожості на кінцеву густоту, стрічковому внесенні гербіцидів і локальному внесенні добрив, застосуванні комбінованих і комплексних агрегатів при належній технологічній дисципліні. Це дозволяє досягти запрограмованого врожаю при зниженні затрат праці приблизно на 40 %, витрат добрив у 1,5 — 2 рази, гербіцидів — у 3 рази. У результаті сукупні витрати енергії знижуються майже на 40 %, а коефіцієнт енергетичної ефективності технології зростає приблизно на 70 %. Одночасно знижується рівень екологічно шкідливих наслідків через зменшення кількості операцій, підвищення коефіцієнта корисного використання пестицидів і добрив.
Всебічні дослідження загальних і часткових залежностей екологічності дають можливість зробити важливі практичні висновки щодо цілеспрямованого розвитку технологічних систем різних рівнів у екологічно безпечному напрямку.
Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 1025;