Класифікація й асортимент скляного посуду.
Скляний побутовий посуд класифікують за призначенням, складом скломаси, способом виготовлення, видами, фасонами, розмірами, обробкою, комплектністю.
• За призначенням побутовий посуд поділяють на 3 групи: столовий, господарський і художньо-декоративний.
• За складом скломаси: вироби зі скла звичайного (вапняно-натрієвого і вапняно-натрієво-калієвого), свинцево-калієвого (кришталю), жаростійкого та ін..
• За способом виготовлення: видувний, пресований і пресовидувний посуд.
*За видом: склянки для чаю, мінеральних і фруктових вод, соків; келихи, бокальчики, фужери; кружки для квасу, молока; вази для фруктів.
-- Фасони посуду визначаються формою його корпусу (овальний, конічний, циліндричний, кулястий) і особливостями конструкції (з ручкою, без ручки, на ніжці, на піддоні і без них).
-- За розмірами - дрібні, середні, особливо великі.
-- За способом прикрас: гладкий і лакований. Від ступеня художньої цінності залежить група оброблення. Вона буває від 1 -ї до 7-ї для безбарвного скла. Групові кришталеві вироби, що відрізняються більш складними прикрасами - з 4-ї по 10-у групу оброблення. Пресовані вироби з кришталю на групи оброблення не поділяються.
-- За способом термічного оброблення посуд буває незміцнений і зміцнений загартуванням. Загартування застосовують для посуду, який в експлуатації піддається різким перепадам температури.
• Пластмасовий посуд здебільшого, призначений для нехарчового користування. За призначенням має той самий напрямок, що й металевий, в окремих випадках заміняє
скляний.
дерев'яний посуд не має масового застосування. В основному використовується в домашньому господарстві індивідуального житлового сектора - діжки, корита, дерев'яні ложки.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 902;