Мати як циркадіанний часозадавач

У пацюків материнська поведінка, безсумнівно, ритмічна, хоча вираженність (амплітуда) цих ритмів міняється в міру розвитку дитинчати. Не виключено, що ритми матері підлаштовуються до ритмів, що розвиваються в щуренят. Разом з тим було показано, що пацюк-мати сильно впливає на їхні добові ритми збільшення ваги, причому не тільки в той період, коли вона визначає режим їхнього харчування, але і після переходу їх на тверду їжу. З іншого боку, невідомо, чи дійсно мати захоплює циркадіанні ритми харчування щуренят, чи вона якимсь іншим способом впливає на час їхньої годівлі. Дегучі показав, що пацюк не захоплює, але може змінювати ритм активності АСМТ в епіфізі своїх дитинчат. Хоча годуюча мати, не нав’язує свою фазу дитинчатам, що перебувають після народження в постійній темряві, вона може впливати на фази їхніх ритмів відносно циклів освітлення. Синхронізація вільноплинних ритмів дитинчат при постійному освітленні могла бути обумовлена впливом матері, пренатальних циклів освітлення, самого факту народження чи певної комбінації цих факторів, а також взаємодією щуренят у гнізді. Питання про те, наскільки сильним стимулятором може бути материнська поведінка і якою мірою ритми дитинчати і матері пристосовуються один до одного, залишається відкритим.

У людини головні фактори середовища, у яке попадає немовля, – це догляд і годування. Ця турбота про дитину може здійснюватися відповідно до строгого розпорядку, з очевидними наслідками для режиму сну і неспання, чи ж у відповідності з вимогами маляти. Сэндервивчав вплив різних методів догляду за немовлятами на їхні ритми сну і неспання. Виявилося, що в умовах ясел, де малятам приділяють меншу увагу і дотримується загальний режим годування, циркадіанні ритми з’являються швидше, ніж у випадку, коли за дитиною доглядає одна постійна нянька. Крім того, в останньому випадку ритми сну в цілому менш регулярні, чим при догляді, здійснюваному рідною матір’ю. Поява регулярних циркадіанних чи ультрадіанних ритмів може залежати від ступеня взаємного пристосування ритмів дитини і того, хто за ним доглядає. Не виключено, що синхронізація ритмів матері і дитини починається ще до народження, хоча про це немає достовірних даних.








Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 606;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.