АМПЛИТУДНЫЙ ДЕТЕКТОР
1. Поширення у природі та загальна характеристика дисахаридів.
2. Фізичні властивості дисахаридів.
3. Хімічні властивості дисахаридів.
4. Хімізм перетворень дисахаридів в умовах нагрівання.
5. Окремі представники, їх значення і використання.
Ключові слова: олігосахариди, дисахариди, мальтоза, лактоза, целобіоза, сахароза, трегалоза, невідновлюючі дисахариди, відновлюючі дисахариди, альдобіонові кислоти, інверсія сахарози, інвертний цукор, амігдалін, меланоїдиноутворення, карамелізація, трисахариди, тетрасахариди.
Література: [2] с. 58 - 74; [3] с. 334 - 345; [12] с. 8 – 31
1. Поширення у природі та загальна характеристика дисахаридів
Олігосахариди - складні вуглеводи, молекули яких містять декілька (від 2 до 10) сполучених між собою залишків моносахаридів.
Дисахариди – складні вуглеводи, молекули яких, приєднуючи воду, розщеплюються на дві молекули моносахаридів. Їх називають також біозами.
Дисахариди, що утворені гексозами, мають одну брутто-формулу .
В утворенні зв’язку між моносахаридами обов’язково приймає участь від однієї молекулі — глікозидний гідроксил, а від другої – або глікозидний, або спиртовий (глікозний). Залежно від того, за рахунок яких гідроксилів виділяється вода і здійснюється зв’язок залишків моносахаридів, дисахариди, що утворюються, поділяють за характером зв’язку на глікозид-глікозиди і глікозид-глікози, а за властивостями, відповідно, на невідновлюючі і відновлюючі.
Найчастіше дисахариди одержують із природних джерел, хоча існують і синтетичні методи добування.
1. Фізичні властивості дисахаридів
Дисахариди здебільшого є кристалічними речовинами, які добре розчиняються у воді, оптично активні. Як аморфні, так і кристалічні дисахариди зазвичай плавляться у деякому інтервалі температур.
2. Хімічні властивості дисахаридів
За будовою дисахариди являють собою глікозиди, тому легко гідролізуються розведеними мінеральними кислотами і порівняно стійкі до лужного гідролізу.
Відновлюючі дисахариди виявляють властивості, характерні для карбонільної групи: мутаротують у розчинах, відновлюють фелінговий розчин, окиснюються до альдобіонових кислот, відновлюються до багатоатомних спиртів, утворюють озазони, приєднують синильну кислоту.
Дисахариди, у той же час, є багатоатомними спиртами, тому розчиняють купрум(ІІ) гідроксид з утворенням синього розчину.
Інверсія або гідроліз сахарози. Гідролізуючись під дією ферментів або в кислому середовищі, сахароза перетворюється на суміш рівної кількості глюкози і фруктози:
сахароза | D-глюкоза | D-фруктоза |
Сахароза має правий кут обертання (+66,5°), а кінцева суміш глюкози і фруктози набуває лівого обертання ( ). Така зміна кута обертання з правого на лівий називається інверсією (від латинського — перетворення). Суміш глюкози і фруктози після інверсії називають інвертним цукром, або штучним медом. Інвертний цукор значно солодший, ніж сахароза, тому що фруктоза має більш солодкий смак.
Утворення глікозидів. Представником глікозидів є амігдалін, який міститься в зернах гіркого мигдалю, кісточках персиків, абрикосів, слив, вишень, яблук, груш, листі лавровишні та інше. Під дією кислот або ферменту емульсину, амігдалін розкладається на дві молекули глюкози, молекулу бензойного альдегіду і синильної кислоти.
4. Хімізм перетворень дисахаридів в умовах нагрівання
У процесі кулінарної обробки цукри піддаються певному впливу з боку зовнішніх факторів і відбуваються процеси карамелізації і меланоїдиноутворення. Хімізм цих процесів.
5. Окремі представники дисахаридів, їх значення і використання
Відновлюючі дисахариди:
Мальтоза або солодовий цукор | 4-[a-D-глюкопіранозидо]-a-D-глюкопіраноза |
Целобіоза | 4-[b-D-глюкопіранозидо]-b-D-глюкопіраноза |
Лактоза або молочний цукор | 4-[b-D-галактопіранозидо]-a-D-глюкопіраноза |
Генціобіоза | 6-[b-D-глюкопіранозидо]-b-D-глюкопіраноза |
Невідновлюючі дисахариди:
Сахароза | 2-[a-D-глюкопіранозидо]-b-D-фруктофуранозид |
Трегалоза або грибний цукор | 1-[a-D-глюкопіранозидо]-a-D-глюкопіранозид |
Трисахариди. Рафіноза є супутником сахарози, складається з галактози, глюкози і фруктози: α, D-галактопіранозидо-(1→6)- α, D-глюкопіранозидо-(1→2)- β, D-фруктопіранозид.
Тетрасахариди.Стахіноза: α, D-галактопіранозидо-(1→6)- α, D-галактопіранозидо-(1→6) -α, D-глюкопіранозидо-(1→2)- β, D-фруктопіранозид.
АМПЛИТУДНЫЙ ДЕТЕКТОР
Детектирование – это процесс, обратный модуляции. Детектирование АМ колебания заключается в выделении сигнала, пропорционального закону изменения амплитуды модулированного колебания, в котором заключена передаваемая информация.
Дата добавления: 2015-04-03; просмотров: 2020;