Предмет, методи пізнання історії українського права.

Предметом науки історії держави і права України є історія виникнення, становлення, розвитку різноманітних типів і форм держави і права, а також державно-правових інститутів і суспільно-політичних систем, що функціонували на території України, в їхній історичній конкретності та хронологічній послідовності.

 

Історія держави і права України є важливою складовою історії нашого народу, яка загальними і специфічними науковими методами виявляє закономірності розвитку державотворчих процесів і правових систем. Саме тому історія держави і права, маючи чітко визначений предмет дослідження, належить до юридичних, державно-правових дисциплін. Вона охоплює розвиток усіх аспектів еволюції держави на території України – її державного механізму, форм державної єдності, права.

 

Історія держави і права тісно пов’язана з теорією держави і права. Проте відмінність між ними в тому, що теорія держави і права узагальнює найхарактерніші закономірності всієї людської цивілізації, а історія держави і права вивчає конкретні державно-правові системи, їхні особливості та характерні риси, в цьому випадку – на території України. Історія держави і права використовує результати узагальнень, категорії та поняття, розроблені теорією держави і права, виконують аналогічні функції, використовують спільний категоріально-понятійний апарат, проте розрізняються за предметом дослідження.

 

Історія права та його інститутів розглядається у рамках розвитку окремих етапів української державності.

 

Історія держави і права України, як і будь-яка наука, послуговується багатим методологічним інструментом.

 

Методи дослідження – способи пізнання конкретних історико-правових явищ історії держави і права України. З поміж них вирізняють:

 

порівняльно-історичний метод, який дозволяє виявити загальні закономірності розвитку держави і права у різних народів, що населяли українські землі в різні історичні епохи;

 

метод правової аналогії, що найчастіше застосовується у разі, коли відомості про певні явища не збереглись у первісній формі або є фрагментарними. Заповнити прогалини пізнання можна через зіставлення їх з подібними фактами та подіями;

 

статистичний метод, який стає в пригоді для дослідження кількісних сторін історичного процесу, коли для об’єкта пізнання характерні значні числові показники.

 

Історія держави і права України також використовує формально-логічний, системно-структурний та деякі інші методи наукового аналізу, які в комплексі допомагають глибше засвоїти дану навчальну дисципліну.








Дата добавления: 2015-03-09; просмотров: 1269;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.