Обробка отворів різної форми (циліндричних, конічних, ступінчастих) займає в загальному об'ємі механічної обробки значне місце.
В залежності від призначення отворів в деталях до них висувають наступні вимоги:
- точність розмірів по діаметру;
- правильність геометричної форми;
- прямолінійність осі отвору;
- концентричність діаметрів в отворах ступінчастої форми;
- перпендикулярність отвору до торцевих поверхонь деталі.
Забезпечення заданої точності та інших вимог при обробці отворів є технологічною задачею значно складнішою, ніж забезпечення таких самих вимог при обробці зовнішніх поверхонь. Це пояснюється більш складними умовами обробки.
Обробку отворів із забезпеченням різної точності та якості поверхонь проводять: свердлінням, зенкеруванням, розгортанням, розточуванням, протягуванням.
Свердління. Його здійснюють в два етапи: спочатку обробляють отвір свердлом меншого діаметру, а потім свердлом, що відповідає діаметру отвору. Точність обробки свердлінням залежить від якості заточування свердла, обраного методу свердління та пристроїв, що спрямовують свердло.
Кільцеве свердління (трепанація).Для підвищення продуктивності та економії металу свердління здійснюють кільцевими свердлами.
Кільцеве свердло являє собою порожнистий циліндр, на одному з торців якого є зубці (не менше 3), які оснащені твердосплавними пластинами. Кільцеве свердло, вирізаючи в суцільному металі отвір, перетворює в стружку тільки кільцеподібну частину металу, а внутрішня частина у вигляді циліндру може бути використана для виготовлення інших деталей.
Недолік - важко відводити стружку, необхідно зупинятися та видаляти її.
Зенкерування. Воно призначено для:
- чорнової обробки отворів у виливках або штамповках;
- виконання проміжної операції між свердлінням та наступним розгортанням;
- кінцевої обробки отворів;
- утворення кінцевих отворів;
- зенкерування під головки болтів та гайок;
- притуплення гострих кромок.
Розточування отворів. Досить складна операція, яка вимагає високої кваліфікації оператора. Тому його бажано виконувати:
- при обробці отворів великих розмірів або ступінчастих отворів;
- при обробці отворів, які за своїм діаметром не підлягають обробці стандартним інструментом;
- при необхідності забезпечення перпендикулярності торця до осі деталі;
- при обробці в отворах виточок та канавок.
Розгортання отворів. Його виконують длякалібрування, тобто одержання точних розмірів високого класу шорсткості поверхні та отворів правильної геометричної форми.
Розгортання з метою одержання високої точності отворів є порівняно простою операцією, що виконується на свердлильних і токарних верстатах. Якість поверхні отвору після розгортання залежить від багатьох факторів: якість матеріалу самої деталі, конструкції та якості виготовлення розгортання та правильного вибору охолоджувальної рідини.
Протягування отворів застосовують для обробки циліндричних та фасонних внутрішніх поверхонь деталей в серійному та дрібносерійному виробництві.
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 2746;