На кабелі
Весь процес випробування можна розділити на три послідовні стадії:
1) виникнення і розповсюдження гідродинамічного збурення в пласті;
2) рух флюїду з пласта в балон;
3) відновлення пластового тиску в зоні випробування після припинення відбору флюїду.
Після з'єднання ізольованої ділянки пласта з балоном випробувача, тиск в якому нижчий за пластовий, від ділянки відбору по пласту в усі сторони розповсюджується гідродинамічне збурення – хвиля пониження тиску. Різка депресія зриває глинисту кірку зі стінки свердловини навпроти ділянки відбору і викликає рух флюїду з пласта в балон. У зоні збурення характер фазових співвідношень в потоці флюїду може змінюватись за рахунок зміни тиску в різних точках цієї зони. Великі депресії можуть залучати до руху флюїди, які були залишковими, нерухомими в процесі витіснення фільтрату при малих депресіях. Якщо тиск стає менший за тиск насичення, можливе виділення розчиненого газу з рідин, які заповнюють колектор і утворення багатофазового потоку.
Швидкість заповнення балона флюїдом (посекундна фільтрація) визначається режимом течії, величиною депресії і колекторськими властивостями порід випробовуваної ділянки. В міру заповнення балона тиск в ньому підвищується (це особливо помітно при поступанні великої кількості газу з пласта), що понижує депресію і швидкість припливу. Приплив флюїду продовжується до тих пір, поки балон не закриється. Час, протягом якого тиск в балоні зрівняється з пластовим, залежить від колекторських властивостей порід і об’єму балона. Після заповнення балона або його закриття тиск на ділянці відбору відновлюється до пластового.
Таким чином, випробування пласта приладами на кабелі є складним, багатостадійним, неусталеним процесом, який протікає за короткі проміжки часу. Це ускладнює використання його для вивчення основних закономірностей підземної гідравліки у порівнянні з даними стаціонарних режимів припливу.
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 610;