Занятие 15

5.1. Ознайомитися з додатковими теоретичними відомостями, що наведені вище.

5.2. Підготувати прилад до роботи, для чого потрібно виконати такі робочі операції:

5.2.1. Підключити блок детектування до пульту дозиметра (як правило, вже підключений).

5.2.2. Початкове положення органів управління: тумблер МЕРЕЖА - в нижньому; перемикач В1 - в положенні 1; перемикач В2 - в положенні НАПР. ЖИВЛ; світловий затвор - закритий.

5.2.3. Увімкнути вилку кабелю в мережу 220 В, 50 Гц, увімкнути тумблер МЕРЕЖА. Показники вимірювального приладу повинні складати 1.2-1.5 за шкалою 3.

5.2.4. Через 10 хвилин з моменту вмикання дозиметра вста­новити перемикач В2 в положення КОМП. СТРУМУ. Стрілка вимірювального приладу повинна знаходитися на нульовій позначці або в діапазоні 0-0.1 за шкалою 3.

5.2.5. Встановити перемикач В2 в положення 1. Стрілка вимірювального приладу повинна переміститися вправо.

5.2.6. Перевірити нуль вимірювального приладу натискан­ням кнопки СКИДКА. Якщо спостерігається відхилення показників вимірювального приладу від нульової позначки більш ніж на 2% відносно кінцевого значення шкали, резистором НУЛЬ УПТ встановити нульовий показник при натиснутій кнопці СКИДКА (виконує лаборант). Відпусти­ти кнопку СКИДКА. Повільно повертаючи ручку КОМП. СТРУМУ проти годинникової стрілки, встановити стрілку вимірювального приладу на нульову позначку шкали (до­пускаються рідкі коливання вправо від нульової позначки).

5.2.7. Встановити перемикач В2 в положення КОМП. СТРУМУ. Стрілка вимірювального приладу повинна знахо­дитися в діапазоні 0-0.1 за шкалою 3. Якщо стрілка вимірювального приладу знаходиться в границях шкали, що перевищують вказані значення або через 1-5 с спостеріга­ється її повільне відхилення вправо від нульової позначки, необхідно ручку КОМП. СТРУМУ повернути за годинниковою стрілкою до кінця, натиснути і через 5-Ю с відпусти­ти кнопку СКИДКА, встановити перемикач В2 в положення 1 і знову повторити операції за пп. 5.2.6 і 5.2.7. Примітки:

1. Операції за пп. 5.2.6 і 5.2.7 необхідно виконувати за відсутності випромінювання у місці розташування блока детектування.

2. Дозиметр має два режими роботи, що розрізняються в 10 разів за чутливістю і максимальною потужністю експозиційної і поглинутої доз у імпульсі.

3. Перший режим роботи забезпечується при положенні 1 перемикача В2. Положення 1, 3, 10 перемикача В2 визначають час встановлення показників, що не перевищує 5 с (при положенні 1), 15 с (при положенні 3), 50 с при положенні 10).

Верхні границі шести піддіапазонів, на які розбиті діапазони вимірювання експозиційної дози (її потужності), а також поглинутої дози в тканині (її потужності) для першого режиму вказані в таблиці, що наведена нижче.

Для другого режиму (В2 в положенні "Доза х 10") чутливість дозиметра в 10 разів нижча, а максимальна величина дози і потужності дози відповідно в 10 разів вища, ніж для першого режиму.

5.3. Встановити перемикач В2 в положення 1, а перемикач Вів положення 10.

5.4. Відкрити світловий затвор і визначити показники дозиметра від контрольного джерела (джерело випроміню­вання надається лаборантом). Для цього потрібно: відкру­тити кришку захисного (чохла) джерела, встановити блок детектування без насадки торцем на контрольне джерело. Стрілка дозиметра повинна відхилитися на 72-74 поділки верхньої шкали. При перемиканні тумблера В1 в положення 10 таке відхилення стрілки відповідає потужності випро­мінювання

5.5. Виміряти потужність дози, що випромінюється радіоактивним джерелом, який використовується в роботі з лічильником Гейзера: а) при вимірюванні поглинутої дози (або її потужності) на світлозахисний стакан блоку детекту­вання накручується тканинно-еквівалентна насадка; б) при вимірюванні експозиційної дози (її потужності), а також при визначенні показників дозиметра від контрольного джерела насадка не використовується.

Оформлення роботи. У звіті повинно бути: а) стислі теоретичні відомості про основи дозиметрії іонізуючого ви­промінювання; б) блок-схема дозиметра; в) результати вимі­рювання експозиційної дози та потужності експозиційної дози від контрольного радіоактивного джерела; г) висновки.

Завдання для самостійної роботи та самоконтролю

1. Як визначаються дози та потужності доз? Записати зв'язок між різними дозами. Який існує зв'язок меж одиницями різних доз?

2. Які існують дозиметри іонізуючого випромінювання? Вкажіть фізичні принципи роботи дозиметрів.

3. Деякий радіоактивний препарат має постійну розпаду

= Через який час розпадеться 75% початкової

кількості атомів?

4. Кінетична енергія частинки, що вилітає з ядра атома радію при радіоактивному розпаді, дорівнює Знайти швидкість а-частинки.

5. Потужність експозиційної дози в рентгенівському кабінеті становить Знайти експозиційну дозу протягом 5-денного тижня та відповідно поглинену і еквівалентну дози та їх потужності (в системних і позасистемних одиницях). Робочий день триває 5 годин.

 

Занятие 15








Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 1105;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.