Діелектричні властивості біологічних тканин
Теорія поляризації, яку ми розглянули, належить в основному Дебаю та Ланжевену. Згідно з цією теорію за експериментальне встановленою температурною залежністю діелектричної проникності можна визначити, який тип поляризації має місце в даному діелектрику, розрахувати значення поляризованості /3 та дипольні моменти молекулу. Ці величини дають цінну інформацію про полярність молекули і її окремих зв'язків, про валентні кути, розподіл електронної густини тощо. Характеризуючи живі тканини, варто враховувати, що вони є композиційними середовищами, причомуодні структурні елементи можуть бути провідниками, інші діелектриками, деякі - напівпровідниками.
Діелектричні властивості живих тканин визначаються біоструктурами, які за значеннями дипольних моментів можна поділити на три групи.
До першої групи належать внутрішньоклітинні органоїди, значення їхніх дипольних моментів є максимальними. Для цих об'єктів характерна власна (спонтанна) поляризація. Властивості таких утворень обумовлені, по-перше, їхньою шаруватою структурою, по-друге, наявністю різниці потенціалів на межі шарів із суттєво відмінними значеннями електропровідності. Клітинні органоїди є, по суті, замкненими об'ємами, утвореними біомембраною - типовим діелектриком, заповнені та оточені електролітом. Питомі електропровідності поза- та внутрішньоклітинної рідини відрізняються від питомої електропровідності мембран разів. На біомембранах існує різниця потенціалів близько 60-70 мВ. За поведінкою в електричному полі та значеннями Р такі внутрішньоклітинні органоїди подібні до доменів сегнетоелектрика. Завдяки їхній наявності живі тканини мають значну діелектричну проникність і деякі інші сегнетоелек-тричні властивості.
Другу групу складають біологічно активні полярні макромолекули, що містяться як у цитоплазмі, так і у мембранах.
До третьої групи належать, в основному, молекули води і розчинених в ній різних неорганічних речовин. Дипольні моменти таких речовин мають значення 1-2Дебая.
Дипольні моменти молекул змінюються за будь-якої, навіть зовсім незначної, перебудови структури речовини, тому дослідження динаміки діелектричної проникності дають можливість виявляти тонкі зміни (непомітні навіть в електронний мікроскоп), котрі відбуваються на молекулярному рівні.
У змінному полі діелектрична проникність ε оточуючих тканин, як і інших речовин, зменшується при збільшенні частоти зовнішнього поля (табл. 2.2). Справа в тому, що процеси появи дипольного моменту (поляризація) і його зникнення (деполяризація) є інерційними, тобто відбуваються не миттєво, а за певний проміжок часу який називають часом релаксації. Величину, обернену до , називають частотою релаксації . Інерційність процесів поляризації є причиною їхнього відставання відносно змін поля, яким вони зумовлені:
(2.25)
Таблиця 2.2
Зсув фаз називають кутом діелектричних втрат, а - тангенсом кута діелектричних втрат. Величина , а, отже, і , залежить від співвідношення між частотою змін зовнішнього поля v та частотою релаксації . Величина (чи ) залежить, насамперед, від структури елементів, які поляризуються. Характеристичній частоті релаксації відповідає максимальна частота v зовнішнього електричного поля, яку диполь може повторити своїми поворотами. Із зростанням v зменшується кількість структурних елементів, які можуть брати участь в процесах поляризації. Для внутрішньоклітинних органоїдів, як і для всяких доменів, має невеликі значення, що знаходяться у межах від 0.1 Гц до 1 кГц. Для різних білкових макромолекул охоплює діапазон від 10 кГц до 100 МГц і залежить не тільки від їхніх розмірів і форми, а також від в'язкості оточуючого середовища:
(2.26)
де k — стала Больцмана, Т — температура середовища, -його в'язкість, г - радіус полярної молекули.
Характеристична частота релаксації внутрішньоклітинної води така ж, як і дистильованої. Причому, внаслідок досить складної структури молекули води, для неї характерна наявність декількох значень , близьких до 20 ГГц = 2-10'° Гц. Цій частоті відповідає електромагнітне випромінювання з довжиною хвилі сантиметрового (НВЧ) діапазону ( = - ). Зауважимо, що перетворення енергії електромагнітного поля в теплову в середовищах, які містять полярні молекули, відбувається найбільш ефективно при збігу частоти зовнішнього поля v з характеристичною частотою релаксації vx. Наприклад, при дії НВЧ випромінювання на організм нагрівання зумовлюється діелектричними втратами, котрі припадають в основному на молекули води.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 1188;