Цивільне законодавство: поняття, система, аналогія закону, аналогія права.
Цивільне законодавство — це система нормативних актів, які містять цивільно-правові норми
Діяцивільного закону у часіпочинається з моменту вступу їх в силу (набрання ними чинності) та триває до втрати ними правової сили у встановленому законом порядку. За загальним правилом закон вступає в силу через 10 днів із дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачене власне законом, але не раніше від дня його опублікування. Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи. Якщо ж цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актомцивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ними чинності.
Дія актів цивільного законодавства у просторіприпускає визначену територію, на яку поширюються норми цивільного права. Цивільно-правові нормативні акти в Україні діють на всій території держави або на визначеній його частині в залежності від виду і характеру цих актів. Фізичні та юридичні особи однієї держави можуть знаходитися в цивільних правовідносинах із громадянами іншої держави. Тому кожна держава допускає в певних випадках застосування іноземного закону.
Дія цивільного закону за колом осібхарактеризується тим, що він може поширюватися в межах території своєї дії на всі особи - як фізичні, так і юридичні. У силу прямої вказівки закону він може застосовуватися лише до визначених учасників відповідних відносин. Наприклад, Закон України "Про господарські товариства" поширюється тільки на господарські товариства.
Цивільне законодавство розмежовується на загальне і спеціальне.ЦК відноситься до числа загальних нормативних актів, оскільки він розрахований на регулювання всіх майнових відносин, охоплюваних цивільним правом. До числа спеціальних відносяться нормативні акти, що поширюють свою дію тільки на визначені види відносин (умови перевезення вантажів, пасажирів і багажу автомобільним транспортом визначається Статутом автомобільного транспорту). Спеціальні акти видаються у відповідності з ЦК і не можуть йому суперечити.
Цивільному законодавству, на відміну від кримінального, відомий інститут аналогії (ст. 8 ЦК України).
Під аналогією законурозуміють застосування до неврегульованих цивільних відносин норми, що регулює подібні суспільні відносини. Застосування закону за аналогією можливо лише при наявності наступних умов:1) необхідно, щоб відносини були майновими або особистими немайновими за своїм характером і складали предмет правового регулювання цивільного права; 2) необхідно, щоб ці цивільні відносини не були врегульовані безпосередньо нормами цивільного права; 3) необхідно, щоб була норма, яка б регулювала подібні цивільні відносини. Подібність цивільних відносин визначається за їх структурою (об'єкт, суб'єкти, зміст).
В деяких випадках, законодавець сам вказує на необхідність застосування аналогічного закону. Так, наприклад, відносини по купівлі-продажу і відносини по міні певного майна подібні між собою. Тому для недопущення зайвих повторів законодавець встановив в ст. 716 ЦК України, що до договору міни застосовуються правила про договір купівлі-продажу, якщо інше не випливає із відносин сторін.
Під аналогією праварозуміють заповнення прогалин в законодавстві на підставі загальних засад (принципів) цивільного законодавства. Застосування закону за аналогією можливо лише при наявності наступних умов:
1. Необхідно, щоб відносини були майновими або особистими немайновими за своїм характером і складали предмет правового регулювання цивільного права.
2. Необхідно, щоб ці цивільні відносини не були врегульовані безпосередньо нормами цивільного права.
3. Необхідно, щоб не було норми, яка б регулювала подібні цивільні відносини, тобто спір не можливо вирішити на підставі аналогії закону.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 4505;