Організаційні принципи та форми прояву альтерглобалізму
Основні принципи альтерглобалізму розраховані на реалізацію сітьової соціальної організації, яка володіє такими рисами:
– неієрархічність, децентралізація, переважно горизонтальна і/або функціональна кооперація учасників;
– гнучкість, швидка зміна форм і конфігурацій;
– легкість і швидкість створення і розпаду структур, їх абсолютна відкритість для входу і виходу;
– загальнодоступність сітьових ресурсів (у першу чергу, інформаційних);
– рівні права учасників мережі, незалежно від їх ролі, масштабу, ресурсного потенціалу;
– антиринкове спрямування;
– унікальність конструктивних властивостей мереж.
Антиглобальний рух керується сукупністю правил, принциповими з яких є:
– інтернаціоналізм руху;
– інтеркласовість і інтерідеологічність;
– антигегемоністський характер.
Звідси витікають і основні принципи антиглобалістів:
1) солідарність, співробітництво і відповідальність;
2) організація на принципах вільної, добровільної і ефективно діючої асоціації;
3) самоорганізація і самоуправління.
Міжнародний антиглобальних рух зорганізований у вигляді відкритої мережі, яка ґрунтується на альянсі соціальних структур і не має керівної ланки. У широкому спектрі руху представлені такі категорії громадських організацій та верстви населення:
Ø організації, що займаються вирішенням проблем відносин Північ – Південь, а також висловлюють солідарність і симпатії до визвольних рухів в країнах Близького Сходу, Латинської Америки тощо;
Ø об’єднання безробітних, представники руху за права жінок;
Ø захисники тварин та довкілля;
Ø представники лівих, антифашистських кіл;
Ø представники анархо-синдикалістських кіл;
Ø представники кіл «чистих антиглобалістів».
Таким чином, загальну множину антиглобальних рухів можна представити наступними чином, як це зображено на рис. 2.1.
Альтерглобалізм передбачає розвиток двох взаємопов’язаних напрямів – трансформістського (зміцнення системи самоуправління) і руйнівного (протидія укріпленню влади корпоративного капіталізму). При цьому зазвичай пріоритетним визнається перший напрям. На практиці ж друге спрямування поки що домінує, адже альтернативні пропозиції, що ставлять за мету організацію нового типу поселень, ідеалізацію архаїчних форм самоврядування, не можуть претендувати на універсальність і однозначно сприйматися суспільством.
Рис. 2.1. Композиційне поле антиглобальних рухів
Трансформістський напрям антиглобального руху очолюється АТАКК, завданням якої є обмеження впливу фінансового капіталу і тим самим оздоровлення сучасної капіталістичної системи. Вона виступила на підтримку ідеї, висунутої американським економістом Джеймсом Тобіним, який запропонував введення податку на фінансові трансакції у розмірі 0,1—0,2 % (так званий податок Тобіна). Прихильники такого заходу не тільки розраховують у такий спосіб заохотити капіталовкладення у сферу виробництва, але і пропонують своєрідний варіант неокейнсіанської теорії – суми, виручені за рахунок «податку Тобіна», будуть направлятися на соціальні потреби і на розвиток країн третього світу. Для їх акумулювання пропонується використання потенціалу реорганізованих міжнародних інститутів (як потенційні кандидати пропонуються ООН і Світовий банк).
Крім того, ця структура виступала за рішучу протидію «Багатосторонній угоді про інвестиції», яка, на думку керівника комітету з проблем світової торгівлі руху «Громадянське суспільство», є таємно укладеною між розвинутими країнами з метою координації інвестиційної політики стосовно країн третього світу. Саме тому навколо АТТАК об’єдналися екологічні, жіночі організації, профспілки.
Заклики до зміцнення суверенітету і влади національних держав на противагу транснаціональному контролю лунають з боку організацій з країн третього світу, а також з боку поміркованого крила антиглобалістів країн світового авангарду. Європейські неокейнсіанці, в свою чергу, протиставляють сучасну форму неоліберального капіталізму регульованому його варіанту і також вбачають у державі головний центр такого регулювання в інтересах всього суспільства. З ідеєю зміцнення національного суверенітету нерідко також пов’язується уявлення про активізацію підтримки національного виробництва на противагу створенню сприятливого режиму для функціонування транснаціональних структур. Неодноразово такі гасла (а саме, вимоги вжити протекціоністських заходів з боку уряду США) висувалися з боку американських профспілок, дії яких проти механізму дії СОТ набули нечуваного масштабу у 1999 році. Такі ж позиції є найбільш впливовими і у Франції, де місцева Селянська конфедерація домагається все більшого стимулювання національного сільськогосподарського виробництва всупереч інтересам спільного європейського ринку.
Досить популярним серед реформістського крила антиглобалістів є гасло «зміцнення громадянського суспільства» або «нової громадськості». Його прихильники пропагують активну участь громадян у процесі прийняття політичних рішень. Відповідно громадяни мають бути добре інформованими і свідомими, що дає їм можливість правильно використовувати наявні механізми представницької демократії і завдяки цьому контролювати процеси глобальних трансформацій. Пропонована модель покликана об’єднати систему представницької демократії із широким залученням громадян до прийняття політичних рішень.
Представники руйнівного крила антиглобалістів вважають плани АТТАК та інших поміркованих альтерглобальних реформістських структур, утопічними і нездійсненними, оскільки їх реалізація буде суперечити інтересам правлячих кіл і груп всередині глобального суспільства. Вкрай лівий альтерглобалізм, значним чином наслідуючи анархістські традиції, відмовляється бачити в державі нейтральний інститут регуляції і стимулювання розвитку національного добробуту. Він закликає до демонтажу державних структур на користь самоорганізованого суспільства.
Широку популярність серед представників руйнівного крила набула книга шотландського соціолога Джона Холлоуея «Змінити світ, не беручи влади» (2002 р.), центральна ідея якої полягає у створенні соціальних просторів, автономних відносно держави і капіталу. Хеллоуей доводить, що як реформізм, так і революційний марксизм зазнали невдачі, покладаючись на зміну суспільства за допомогою державної і урядової влади. Ставка на державу – це пастка, стверджує він, оскільки держава була і залишається суто авторитарною структурою. Серцевина влади, на його думку, корениться не в державі, як такій, а в самих капіталістичних соціальних відносинах, що перейняті несвободою, фетишизмом, відчуженням. Оскільки ці відносини зберігаються, проста зміна влади нічого не змінює в суспільстві. На думку Холлоуея, капіталістичні й авторитарні суспільні відносини можуть бути змінені лише шляхом альтернативної соціальної практики, що буде розвинута самими ар’єргардними прошарками світової спільноти в процесі опору і самоорганізації у боротьбі за звільнення людського потенціалу і творчих сил.
Полемізуючи з традиційним антиімперіалізмом, деякі з лівих учасників антиглобального руху схиляються до теорії «Імперії», що була висунута європейськими теоретиками соціальних рухів Майклом Хардтом та Тоні Негрі. У своїй праці «Імперія» (2000 р.) вони стверджують, що система протистояння національних імперіалістичних держав добігає кінця. Йей процес супроводжується нівелюванням кордонів між Першим та Третім світом. Новий глобальний капітал за допомогою власного інституційного механізму (ООН, ВМФ, Світового банку, Великої вісімки) створює, як їм видається, новий глобальний імперський суверенітет, до складу якого залучені правлячі кола як центру, так і периферії глобальної системи.
Серед сильних сторін як трансформістського, так і руйнівного крила антиглобального руху більшість науковців визнає швидке реагування на будь-які політичні події і можливість одночасного проведення досить потужних акцій протесту. Головним же недоліком його стає непродуктивність у довгостроковій перс пективі, а також наявність зовнішніх і внутрішніх протиріч, що несуть небезпеку маргіналізації і навіть розколу руху.
До найбільш явних зовнішніх протиріч належать:
– протиріччя між антиглобалістською природою руху і його включеністю до структури глобального капіталізму;
– протиріччя між принципами добровільної асоціації і необхідністю використовувати у власній діяльності фінансові і політико-правові механізми (як правило, таке протиріччя вирішується таким чином, що функції професійної діяльності, фінансового забезпечення, політичного представництва приймають на себе діючі неурядові та громадсько-політичні організації, які проявляють симпатії до антиглобального руху, тоді як власне рух у власних діях є відносно незалежним від жорстких обмежень і претендує на відкритість, гнучкість тощо);
– протиріччя між соціально-економічною нерівністю учасників руху та їх рівноправним діалогом і солідарністю (це протиріччя не тільки створює напругу всередині руху, але й лежить в основі фактичного відторгнення від багатьох антиглобальних дій значної частини потенційно найактивніших учасників. Одним з засобів зняття цього протиріччя стала підтримка з боку представників країн авангарду у вигляді фінансування розвитку руху, забезпечення солідарності з представниками країн Третього світу);
– протиріччя між сітьовим принципом організації руху і необхідністю взаємодії зі структурами влади, участю в політичних процесах (з найбільш помітних проявів цього протиріччя слід виділити: а) залежність багатьох учасників руху від суб’єктів і провідників глобальних трансформацій; б) протиріччя між лівими політичними партіями і антиглобальним рухом як таким, яке виявляється як в емпірично очевидній боротьбі за включення партій до переліку організаторів соціальних форумів, так і у вигляді менш очевидної протилежності між масовістю, відкритістю сітьових структур антиглобалістів з відносною жорсткістю, фіксованістю членства, ієрархічністю структур політичних партій; в) протиріччя між необхідністю збереження рухом власної специфіки як відкритої мережі та набуття традиційних організаційно-інституційних форм задля участі у житті громадянського суспільства та в політичній боротьбі).
До внутрішніх протиріч належать:
– сітьовий принцип побудови руху, який одночасно є його сильною і слабкою стороною;
– єдність і протилежність руйнівної і творчої сторін діяльності;
– протиріччя між соціальною творчістю унікального суб’єкта (особи, спільноти) і єдиним процесом спільної, узгодженої діяльності;
– протиріччя антиглобалізму як боротьби проти світу відчуження в цілому та сучасними формами влади капіталу (як особливого виду відчуження). Це в свою чергу породжує дві тенденції: перша набуває виразу в діяльності чисельних громадських рухів та організацій, які наголошують у власному протесному портфелі на достатньо загальних формах відчуження (які, як правило, кореспондують із глобальними проблемами); друга реалізується у наголошенні саме на класовій проблематиці боротьби проти експлуататорської сутності капіталу. Звісно, ці дві тенденції є тісно пов’язаними, адже саме глобальна гегемонія капіталу є «відповідальною» за нинішню гостроту глобальних проблем.
Отже, як це випливає з вищезазначеного, антиглобалізм не є цілісною ідейно-політичною концепцією, яку розділяють представники всіх суспільно-політичних кіл, що прямо чи опосередковано виступають як проти нинішніх форм глобалізації, так і проти окремих її аспектів, методів, що використовуються основними її суб’єктами. Слабкість антиглобалізму як ідеологічної платформи не залишилася непоміченою і серед ідеологів глобалізму, які звертають увагу на два достатньо вагомих аргументи:
— антиглобалізм існує, тому ще реально працюють демократичні інститути глобального суспільства;
— економічна модель, яку сповідує сучасний глобалізм, є насправді ефективною.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 2062;