Зміни структури промислового виробництва України та їх прояв на стані довкілля
1. Промисловість — провідна галузь економіки
Промислове виробництво, або промисловість, — найважливіша структурна ланка господарського комплексу України. У промисловості працює понад 19,7 % населення, зайнятого.в народному господарстві. Промисловість має надзвичайно важливе значення для економіки в цілому, оскільки переозброює всі галузі та сфери економіки новою технікою й устаткуванням.
Промисловість — провідна галузь господарства, що виготовляє знаряддя праці, забезпечує потреби в паливі, сировині, матеріалах, задовольняє потреби населення в різноманітних товарах.
В Україні у 2007 р. частка промисловості в загальному обсязі виробництва продукції становила
46,1 % (46,5 % — у 2006 р.).
Промисловість поділяють на важку, що виробляє засоби виробництва — машини, устаткування, сировину, паливо, електроенергію (група «А»), та легку, яка виготовляє предмети споживання
«групаБ»). Важка промисловість включає електроенергетику, паливну, чорну й кольорову металургію, хімічну, машинобудівну, лісову, виробництво будівельних матеріалів.
Частка важкої промисловості в загальному обсязі промисловості становить понад 70%.
Легка промисловість включає легку й харчову.
За ступенем обробки предметів праці галузі промисловості поділяються на видобувну (видобування або заготівля сировини з надр, воді лісів) й обробну.
Промисловість є суттєвим фактором інтеграції України у світову економіку. Її експортно-імпортний обіг дорівнює майже 80 % валового виробництва промислової продукції. За умов економічної незалежності це вагомий аргумент на користь промислового потенціалу й перспектив його розвитку. Завдяки промисловості держава отримує 2/3 валютних надходжень від загального експорту товарів і послуг. За радянський період розвитку економіки виробництво необхідних для промисловості машин (групи «А») розвивалося найбільше, а його частка в загальному обсязі виробництва становила 71,2 % (1989). Частка виробництва групи «Б» (виробництво предметів споживання) становила 28,8 %. 3 1990 р. почалися структурні зміни, спрямовані на збільшення виробництва товарів народного споживання. Ці зміни мають і негативні наслідки, оскільки головний їх чинник пов'язаний з високими темпами зниження виробництва групи «А». Особливо це стосується галузей, які не мають достатньої власної сировинної бази або зазнають труднощів у її розвитку. Так, видобуток вугілля зменшився з 1989 до 2007 р. більш ніж утричі. У чорній металургії видобуток залізної руди зменшився на 30 %, виплавка чавуну — на 20 %. Найбільший спад виробництва спостерігається в нафтопереробній, хімічній та нафтохімічній, вугільній промисловості, чорній металургії, будівельній індустрії. Незважаючи на те що частка виробництва товарів народного споживання збільшується, загальний обсяг виробництва значно зменшується. Так, порівняно з
1989 р. виробництво тканин у 2007 р. зменшилося на 90 %, взуття — на 85 %. Основні чинники зменшення темпів зростання промисловості в роки незалежності пов'язані із загальною економічною кризою — переходом від планової економічної системи до ринкової.
Проте Україна в європейському масштабі залишається значним виробником певних видів продукції: вугілля, залізної руди, прокату чорних металів, сталевих труб, цементу, мінеральних добрив, кальцинованої соди, продукції важкого машинобудування, верстатів, електротехнічної промисловості, сільськогосподарських машин та ін.
У цілому в структурі промисловості України як за роки планової економіки (до 1991 р.), так і наразі перевага віддається розвитку сировинно-видобувних, найбільш екологічно небезпечних галузей промисловості. Сировинна продукція в загальному обсязі реалізованої продукції всієї промисловості 2007 р. залишалася домінуючою і становила 66,5 %, тоді як на інвестиційну продукцію припадало 15,4 %, а на товари тривалого користування — лише 1,3 %. Отже, економіці України притаманна висока питома вага ресурсномістких та енергоємних технологій, упровадження та нарощування яких здійснювалося найбільш «дешевим» способом — без будівництва відповідних очисних споруд.
2. Промисловість — головний чинник екологічної небезпеки
Ці та інші чинники, зокрема низький рівень екологічної свідомості суспільства, призвели до значної деградації довкілля України, надмірного забруднення поверхневих і підземних вод, повітря й земель, накопичення в дуже великих кількостях шкідливих, у тому числі високотоксичних, відходів виробництва. Такі процеси тривали десятиріччями й призвели до різкого погіршення стану здоров'я людей, зменшення народжуваності та збільшення смертності, а це загрожує вимиранням і біологічно-генетичною деградацією народу України. Винятковою особливістю екологічного стану України є те, що екологічно гострі локальні ситуації погіршуються великими регіональними кризами. Чорнобильська катастрофа з її тривалими медико-біологічними, економічними та соціальними наслідками сформувала в Україні ситуацію, що наближається до рівня глобальної екологічної катастрофи.
Головними причинами, що призвели до загрозливого стану довкілля є:
- застаріла технологія виробництва й обладнання, висока енергоємність та матеріаломісткість, що у два-три рази перевищують відповідні показники розвинених країн;
- високий рівень концентрації промислових об'єктів;
- несприятлива структура промислового виробництва з високою концентрацією екологічно небезпечних виробництв;
- відсутність належних природоохоронних систем (очисних споруд, оборотних систем водо забезпечення тощо), низький рівень експлуатації наявних природоохоронних об'єктів;
- відсутність належного правового й економічного механізмів, які стимулювали б розвиток екологічно безпечних технологій природоохоронних систем;
- відсутність належного контролю над охороною довкілля.
3 Сучасна стратегія розвитку промисловості
Сучасна стратегія промислової політики полягає в забезпеченні випереджальних темпів зростання наукомісткої продукції, у тому числі машинобудування, для якого є характерним високий рівень технологій. Водночас існує необхідність зберегти темпи зростання в металургійній та хімічній як експортно орієнтованих галузях. Ця стратегія спрямована на усунення недосконалої структури матеріального виробництва, де значну питому вагу мають важкі, сировинні, енергоємні галузі (металургія, хімія).
З цією метою Міністерство промислової політики послідовно проводить структурну перебудову промисловості шляхом нарощування обсягів виробництва в пріоритетних напрямах:
• літакобудуванні;
• суднобудуванні;
• ракетно-космічній галузі;
• інформаційних та телекомунікаційних системах;
• сільськогосподарському машинобудуванні;
• легкій та деревообробній галузях промисловості.
Для здійснення структурної перебудови впроваджується низка заходів, спрямованих на створення самостійного високорозвине-ного, конкурентноздатного промислового комплексу із соціально-ринковою орієнтацією, спроможного динамічно розвиватися та інтегруватись у світову систему взаємовигідних та рівноправних зв'язків.
4. Джерела забруднюючих речовин
1 6
2 7
3 8
4 9
5 10
1 Паливно-енергетична промисловість 6 Гірничодобувна промисловість
2 Двигуни внутрішнього згоряння 7 Целюлозно-паперова промисловість
3 Металургійна промисловість 8 Сільське господарство
4 Хімічна промисловість 9 Тваринницькі комплекси
5 Нафтодобувна, нафтопереробна промисловість 10 Атомна промисловість
Джерела забруднюючих речовин різноманітні,також численними є види відходів і характер їх впливу на компоненти біосфери. Біосфера забруднюється твердими відходами, газовими викидами та стічними водами металургійних, металообробних і машинобудівних заводів. Величезної шкоди водним ресурсам завдають стічні води целюлозно-паперової, харчової, деревообробної, нафтохімічної галузей промисловості. Розвиток автомобільного транспорту призвів до забруднення атмосфери міст і транспортних комунікацій важкими металами й токсичними вуглеводнями, а постійне зростання масштабів морських перевезень зумовило майже повсюдне забруднення морів та океанів нафтою й нафтопродуктами. Масове застосування мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин призвело до появи отрутохімікатів в атмосфері, ґрунтах і природних водах, забруднення біогенними елементами водойм, водотоків і сільськогосподарської продукції (нітрати, пестициди таін.). Під час гірничих розробок на поверхню землі виймаються мільйони тонн різноманітних, найчастіше фітотоксичних, гірських порід, що утворюють терикони й відвали, які пилять і горять. У процесі експлуатації хімічних заводів і теплових електростанцій також утворюються значні кількості твердих відходів (недогарок, шлаки, золи тощо), які складуються на великих площах, чинячи негативний вплив на атмосферу, поверхневі й підземні води, ґрунтовий покрив (запилення, виділення газів тощо).
Дата добавления: 2015-02-19; просмотров: 2051;