Ціна поділки окуляр-мікрометра
Для визначення розмірів елементів структури при мікроструктурному аналізі користуються окуляр-мікрометром. Окуляр-мікрометр – це окуляр, в який вставлена скляна пластинка з нанесеною на неї шкалою (див. рис.1.20).
Рисунок 1.20 – Окуляр-мікрометр для металографічного мікроскопу.
Ціна поділки шкали окуляр-мікрометра залежить від збільшення мікроскопу. Для її визначення використовують об’єкт-мікрометр (див. рис. 1.21). Об’єкт-мікрометр - це скляна пластинка з нанесеним шаром хрому. На поверхні хрому нанесено шкалу довжиною 1 мм з ціною поділки 0,01 мм. Скляна пластинка з нанесеною шкалою вклеєна в сталеву оправу, яка має розміри предметного скла.
а б
Рисунок 1.20 – Об’єкт-мікрометр: а – зовнішній вигляд, б – розмір шкали при різних збільшеннях.
Для визначення ціни поділки шкали окуляр-мікрометра його вставляють в тубус мікроскопу, а об’єкт-мікрометр закріплюють на предметному столику шкалою до об’єктива. Мікроскоп фокусують на чітке зображення об’єкт-мікрометра в площині шкали окуляр-мікрометра (див. рис.1.21, а). Поворотом шкали окуляра добиваються паралельності штрихів обох шкал. Підраховують кількість поділок nшкали окуляр-мікрометра, що потрапили на відрізокL шкали об’єкт-мікрометра (див. рис.1.21, б). Ціну поділки шкали окуляра визначають за формулою:
Е = 0,01 · L/п. (1.7)
Результати розрахунків записуютьдо табл. 1.7.
Повторити вищеописану процедуру для іншого збільшення мікроскопу. Таким чином в табл. 1.7 повинна бути визначена ціна поділки шкали окуляра для 3-4 збільшень мікроскопу.
а б
Рисунок 1.21 – Визначення ціни поділки шкали окуляр-мікрометра: а – фокусування обох шкал (1 – окуляр-мікрометр, 2 – об’єкт-мікрометр), б – для визначення ціни поділки.
Таблиця 1.7 – Ціна поділки шкали окуляр-мікрометра
№ з/п | Nоб | Nок | Збільшення мікроскопу N=Nоб *Nок | L, поділок | n, поділок | Е, мм (ф-ла 1.7) |
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 3160;