Недоліки оптичних зображень
Зображення, що отримується за допомогою металографічного мікроскопу не є досконалим, а має ряд дефектів (аберацій). Нагадаємо, що аберація оптичної системи (від латинського aberratio — ухилення, віддалення) — спотворення зображень в реальній оптичній системі, що викликаються відхиленням променя від того напряму, по якому він повинен був би йти в ідеальній оптичній системі. До основних з них відносять сферичну та хроматичну аберації, кривизну поля зображення.
Сферична аберація пов’язана з тим, що промені, які проходять крізь центральну ділянку лінзи, мають більш довгий шлях в склі, ніж периферичні. Тому такі промені фокусуються в різних місцях, що викликає появу нечіткого зображення.
Хроматична аберація пов’язана з властивістю лінз по різному переломлювати кольорові складові білого світла.
Кривизна поля зображення відображається в неможливості одночасно якісно фокусувати центральну й периферичну ділянки поля зору.
Внаслідок наявності аберацій в оптичній системі для покращення зображення в мікроскопі використовують діафрагми, які дозволяють компенсувати ці недоліки (див. рис. 1.4).
Рисунок 1.4 – Конденсор (1) та польова діафрагма (2) металографічного мікроскопу.
В деяких з них використовують комбінації лінз з різною кривизною поверхні, переломляючою здатністю, виготовлених з різного сорту оптичного скла (наприклад, колектор, конденсор). Також діафрагми можуть просто обмежувати кількість світла, що проходить крізь них (наприклад, апертурна чи польова діафрагми).
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 1423;