ВІДНОВЛЕННЯ ПРАВОСЛАВНОЇ ІЄРАРХІЇ
1620 р. — за допомоги Петра Сагайдачного в Києві було поновлено православну ієрархію.
Єрусалимський патріарх Феофан, який проїжджав через Київ, повертаючись із Москви, висвятив шістьох православних єпископів і митрополита, яким став ректор Київської братської школи Йов Борецький.
Йов Борецький — високоосвічена людина, знавець багатьох мов.
Навчався в Острозькій школі, а згодом у Краківському університеті. Був активним борцем за православну віру.
Митрополит Йов Борецький написав трактат "Протестація" (1621 р.), в якому обстоював право православного населення на свою віру і церкву, засуджував запровадження унії насильницькими методами і виступав проти утисків православних у Речі Посполитій. Він постійно виступав перед народом, закликаючи його до боротьби проти унії, проти католицизму. Часто виступав перед козаками, вважаючи їх оборонцями православної віри.
Польський уряд розцінив відновлення митрополії як державний злочин, а патріарха, митрополита і єпископів оголосив зрадниками. Проти них готувалися репресії, але війна Речі Посполитої з Туреччиною 1620 р. перешкодила їх здійсненню.
Перед смертю Йов Борецький написав духовний заповіт, в якому все своє майно заповів православній церкві в Києві. Помер 12 березня 1631 р.
ПЕТРО МОГИЛА (1596—1647)
Петро Могила — видатний церковний і культурний діяч, палкий захисник православної віри, людина з великими організаторськими здібностями, високоосвічений, видатний вчений свого часу, просвітитель.
Походив із славного старовинного роду, син молдавського воєводи, навчався у Львівській братській школі, згодом у Парижі, здобув блискучу європейську освіту.
Сім'я Могил дотримувалася православної віри.
Служив у польському війську, брав участь у Хотинській війні, згодом постригся в ченці.
У 1627 році став архімандритом Києво-Печерської лаври. Петро Могила був рішучим противником церковної унії, дбав про піднесення авторитету православної церкви та піднесення традицій православ'я.
Він домігся повернення православній церкві від уніатів Софійського собору в Києві, Києво-Видубицького монастиря та деяких інших церков і монастирів. Дбав про освіту, культуру, реставрував ряд храмів.
1631 р. — Петро Могила заснував при Києво-Печерській лаврі школу.
1632 р. — ця школа була об'єднана з Київською братською школою і дістала назву Києво-Могилянської колегії. Незабаром стала вищим навчальним закладом України — Києво-Могилянською академією. Щорічно у стінах академії навчалося 2 тис. студентів, і вона стала науковим і духовним центром слов'янського світу.
У 1992 р. цей навчальний заклад було відроджено.
Петро Могила, ставши митрополитом, провів реформу православної церкви.
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 2093;