Поняття моніторингу та його види
Моніторинг – слово, що ввійшло в педагогічний лексикон відносно недавно. Саме поняття моніторинг з'явилося в процесі вивчення впливу господарської діяльності людини на навколишнє природне середовище. Сучасний словник іноземних слів визначає його як постійне спостереження за яким-небудь процесом з метою виявлення його відповідності бажаному результату або первісним припущенням.
Моніторинг (від лат. Monіtor – застережливий) – у широкому змісті – спеціально організоване, систематичне спостереження за станом об'єктів, явищ, процесів з метою їхньої оцінки, контролю або прогнозу.
Дослідниками поняття «моніторинг» трактується по-різному: як інновація, як діалог проекту з поточними процесами, як збір і узагальнення інформації, як метод, що оптимізує діяльність з контролю. Таким чином, моніторинг – це контроль не результату, а процесу діяльності, виявлення тенденцій її динаміки. Систематичне відстеження результатів діяльності, її корекція – сутність моніторингу. Інакше кажучи, моніторинг є одним з методів контролю.
Існують різні види моніторингу: соціологічний, психологічний, педагогічний і багато інших.
У цьому розділі ми розглянемо педагогічний моніторинг, моніторинг виховного процесу, мета якого не тільки визначення стану процесу педагогічної діяльності, виявлення тенденцій динаміки її розвитку, але й надання виховному впливу цілеспрямованості на основі гуманістичного підходу до його організації й проведення.
Педагогічний моніторинг – це система цілеспрямованої діяльності педагогів щодо збору, зберігання, систематизації, узагальнення й використання інформації про стан і тенденції навчально-виховної роботи [13, с.191].
Це відстеження педагогічних фактів, явищ і отриманих результатів, установлення причинно-наслідкових зв'язків між ними. Моніторинг заснований на безперервному тривалому спостереженні за станом освітнього середовища, характером управління навчально-виховним процесом і процесом становлення особистості школяра.
Моніторинг процесу виховання необхідний самим різним категоріям працівників сфери освіти, адже він дає можливість одержувати інформацію, що чинить конструктивний вплив на характер і якість освітнього процесу. Моніторинг необхідний органам управління освіти, тобто тим, хто здійснює контроль і ресурсне забезпечення процесу виховання в школах. Моніторинг необхідний тим, хто здійснює методичну підтримку процесу виховання в школах і за службовим обов'язком повинен допомагати педагогам підвищувати ефективність їхньої діяльності. Нарешті, і це найважливіше, моніторинг необхідний самим педагогам, тобто тим, хто безпосередньо здійснює виховну роботу: шкільній адміністрації, організаторам позакласної роботи, класним керівникам, педагогам додаткової освіти, шкільним психологам тощо [39].
Компонентами схеми моніторингу якості виховної роботи є:
ü параметри результативності виховної роботи – що саме відслідковується;
ü процедура оцінювання результативності – як досліджується;
ü форма подання отриманих результатів (статистичний звіт, таблиці, діаграми, графіки тощо);
ü опис аналізу отриманих даних і висновки, що з них виводяться.
Технологічна модель моніторингу містить у собі наступний набір компонентів: мета, об'єкт, предмет управління, керуюча й керована підсистеми, стадії, результат.
Охарактеризуємо коротко ці компоненти для моделі моніторингу якості виховної роботи.
Мета моніторингу якості виховної роботи – відстеження ефективності застосовуваних педагогічних засобів задля розвитку учнів та учнівського колективу в процесі виховної роботи класного керівника.
Об'єкт – рівень особистісного розвитку учнів та учнівського колективу.
Предмет – організаційно-педагогічні умови ефективного використання засобів організації виховної роботи.
Виходячи з вимоги цілісності виховного процесу у сучасній школі предмет моніторингу якості виховної роботи у цьому тлумаченні варто розглянути як сукупність найважливіших чотирьох складових [39]
Таблиця 1
Предмет моніторингу якості виховної роботи у сучасній школі
Позиція | Предмет моніторингу (що вивчається) | Механізм моніторингу |
1. | Особистість школяра як головний показник ефективності процесу виховання | - тестові методики особистісного зросту; - спостереження; - бесіди; - рейтинг; - анкетування; - вивчення продуктів діяльності; - вивчення шкільної документації; - збір незалежних характеристик; - метод педагогічних ситуацій. |
2. | Учнівський колектив як середовище розвитку особистості школяра | - узагальнення індивідуальних показників на групу; - соціометричні методи; - методики вивчення рівня згуртованості, вихованості, рівня сформованості колективу. |
3. | Професійна позиція педагога як умова розвитку особистості школяра | - діагностика професійної позиції педагога як вихователя; - методики вивчення професійних орієнтирів педагогічного колективу у галузі виховання; - оцінка ефективності застосування форм і методів виховного впливу. |
4. | Організаційні умови процесу виховання: · матеріально-технічна база; · укомплектованість школи кваліфікованими фахівцями у галузі виховання; · предметно-естетичне середовище; · діяльність дитячих об’єднань, органів учнівського самоврядування; · програмне забезпечення процесу виховання | - експертний аналіз; - якісний та кількісний аналіз (обладнання, апаратури, культурно-масового, туристичного, спортивного знаряддя, бібліотечно-інформаційного, музейного фонду тощо); - якісний аналіз концепцій, програм освітньої установи. |
Керуюча система технологічної моделі моніторингу представлена діяльністю класного керівника, заступника директора з виховної роботи, педагога-організатора, батьківського комітету, керівниками гуртків позашкільних установ і ін.
Керована система представлена в особі учнів, учнівського колективу, колективу батьків.
У педагогічному моніторингу можна виділити, принаймні, три чи чотири стадії /етапи.
І стадія. Вихідно-діагностична. Тут відбувається вивчення вихідного стану рівня особистісного розвитку учнів, колективу учнів та умов виховання у сім’ї за допомогою робочої документації, продуктів діяльності, збору незалежних характеристик, технологічної карти, професійної карти педагогів тощо. Припускає ознайомлення педагогів, батьків й учнів з результатами діагностування.
ІІ стадія. Установочно-перспективна або підготовча. Визначення цілей і завдань виховної роботи з учнями класу, виходячи з результатів вихідної діагностики, Програми виховання молоді в Україні, річних завдань освітньої установи й індивідуальних потреб учнів та учнівського колективу. На цьому етапі створюється план виховної роботи.
ІІІ стадія. Змістовно-діяльнісна. Реалізація наміченого плану виховної діяльності, спостереження за ходом розвитку учнів, заповнення індивідуальних діагностичних карток, створення зведених карток за підсумками роботи за певний період часу (квартал, півріччя тощо), проведення індивідуальної корекційної роботи, оцінка ефективності окремих виховних заходів у системі роботи.
ІV стадія. Оціночно-прогностична. Узагальнення результатів виховної роботи у формі таблиць, графіків, діаграм, гістограм; розгляд питання щодо необхідності корекції виховних дій, ефективного застосування тих чи інших форм виховної роботи, видача відповідних рекомендацій батькам та вчителям-предметникам, визначення перспектив подальшого розвитку учнів та колективу класу, підсумковий звіт класного керівника про результати свої діяльності, створення аналізу виховної роботи та минулий період.
Результатом моніторингу якості виховної роботи є змістова характеристика рівня розвитку особистості учня та учнівського колективу відповідно до засобів, що застосовуються у виховній діяльності її суб’єктами.
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 5008;