Система нормативів і норм праці

Величезна різноманітність трудових процесів та умов їх вико­нання потребує забезпечити більш-менш рівну інтенсивність пра­ці на різних за змістом та складністю роботах. Це можливо лише за умови визначення норм праці на єдиній нормативній базі. Така нормативна база складається з універсальних нормативних ма­теріалів, що розробляються науково-дослідними установами для використання на різних підприємствах при проектуванні норм затрат праці на конкретні роботи.

Нормативні матеріали — це комплекс довідкової інформації, необхідної для визначення норм затрат праці для конкретних тру­дових процесів аналітично-розрахунковим методом.

Різноманітність трудових процесів зумовлює необхідність існу­вання величезної кількості нормативних матеріалів. Їх класифіку­ють за різними ознаками. За призначенням і сферою використання розрізняють загальнопромислові, галузеві та місцеві нормативи, за мірою укрупнення — диференційовані та укрупнені та інші.

Для розуміння змісту нормативних матеріалів найсуттєвіше значення має їх класифікація за видами:

1) нормативи режимів ро­боти устаткування;

2) нормативи часу;

3) нормативи обслуговування;

4) нормативи чисельності та нормативи підлеглості.

Нормативи режимів роботи устаткування це регламенто­вані кількісні характеристики режимів роботи виробничого устат­кування, що забезпечують найдоцільніше його використання. Ці нормативи призначені для визначення раціональних режимів роботи обладнання і часу машинної роботи.

Нормативи часу це науково обґрунтовані показники затрат часу на виконання окремих елементів трудового процесу. Це най­поширеніший вид нормативів, оскільки робочий час є універсаль­ною мірою праці і найширше вживаним об'єктом її нормування. Ці нормативи призначені для визначення норм затрат праці на машинно-ручних і ручних роботах. Вони поділяються на такі гру­пи: нормативи основного часу; допоміжного часу; часу підготовчо-завершальної роботи; часу обслуговування робочого місця; часу на відпочинок та особисті потреби.

Нормативи обслуговування це регламентовані величини, які характеризують співвідношення між кількістю персоналу, що виконує функції обслуговування певних об'єктів, та кількістю цих об'єктів. Вони використовуються для встановлення норм обслуго­вування, тобто кількості одиниць обладнання, робочих місць, виробничих площ та інших об'єктів, що закріпляються за одним або групою працівників.

Нормативи чисельності це регламентовані величини, що визначають кількість працівників певного професійно-кваліфіка­ційного складу, необхідну для якісного виконання одиниці або певного обсягу роботи. Ці нормативи використовуються для вста­новлення чисельності працівників на роботах, де її визначення через інші нормативи утруднене (наприклад, чисельності спе­ціалістів — конструкторів, технологів, економістів).

Нормативи підлеглості це регламентовані величини, що визначають співвідношення між кількістю керівників та кількіс­тю підпорядкованих їм працівників. Найчастіше вони використо­вуються для визначення кількості керівників первинних ланок — бригадирів, майстрів, старших майстрів тощо.

Якщо роботи на підприємстві виконуються за типовою техно­логією, що вже відпрацьована в раціональних організаційно-технічних умовах на певній кількості підприємств, які мають такі самі види робіт, на ці роботи розробляються типові норми. Вони (типові норми) відіграють роль еталона для підприємств, що осво­юють дану технологію.

Конкретні норми праці для певного трудового процесу визна­чаються безпосередньо на підприємстві на основі одного або кількох трудових нормативів. Тобто трудовий норматив є первинним і універсальним, а норма праці — вторинною і локальною. Нормі відповідають чітко визначені значення факторів, що визначають її величину в конкретних умовах виробничого процесу, а норма­тиви встановлюються для багатьох значень факторів. Норматив це функція, що встановлює відповідність між багатьма нормами та впливаючими на них факторами. Норма це конкретне зна­чення даної функції при фіксованих значеннях факторів.

Норми праці також класифікуються за такими ознаками:

• за призначенням розрізняють норми часу, виробітку, обслу­говування, чисельності, підлеглості, співвідношення кількості працівників, нормовані завдання;

• за сферою поширення вирізняють міжгалузеві, галузеві, ра­йонні та місцеві норми;

• за періодом дії норми бувають разовими, тимчасовими, се­зонними, тривалими;

• за мірою деталізації розрізняють деталізовані (мікроеле­менти!, елементні й операційні) та укрупнені (комплексні, типові, єдині) норми;

• за методом обґрунтування норми поділяються на науково обґрунтовані (аналітичні) і досвідно-статистичні.








Дата добавления: 2015-01-24; просмотров: 619;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.