Класифікація страхування
За формами проведення страхування поділяється на добровільне та обов’язкове.
Добровільне страхуванняздійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення такого страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно, відповідно до вимог чинного страхового законодавства. Характеристику та класифікаційні ознаки видів добровільного страхування визначає уповноважений орган. Страховики мають право займатися тільки визначеними у ліцензії видами добровільного страхування.
Обов'язкове страхуваннявстановлює держава з метою захисту інтересів не лише окремих страхувальників, а й суспільства в цілому. Для здійснення обов'язкових видів страхування законодавчими актами визначаються перелік об'єктів страхування, обсяги страхової відповідальності, норми страхового забезпечення, порядок сплати страхових платежів, права й обов'язки учасників страхування. Принцип обов'язковості однаково поширюється і на страхувальника, і на страховика. Перший має обов'язково застрахувати передбачений законом об'єкт, а другий не має права відмовити йому в цьому.
Класифікація страхування за сферами діяльності або спеціалізацією страховика передбачає його поділ на страхування життя та загальне (ризикове) страхування. Зазначену класифікаційну ознаку покладеною в основу виокремлення галузей страхування, які, у свою чергу, включають підгалузі та види відповідного страхування. При цьому всі ланки такої класифікації охоплюють і обов'язкову, і добровільну форми здійснення страхування.
Чинним страховим законодавством за об'єктами страхуваннявизначено три його галузі:
майнове страхування як сукупність видів страхування, об'єктом яких є майно юридичних і фізичних осіб;
особисте страхування — галузь страхування, в якій об'єктом страхування є життя, здоров'я, працездатність громадян;
страхування відповідальності — галузь страхування, в якій об'єктом страхування є відповідальність перед третіми особами, які можуть зазнати збитків унаслідок діяльності або бездіяльності страхувальника.
Загальне страхування включає всі галузі, тоді як страхування життя є підгалуззю, видом особистого страхування, об'єкт страхових відносин в якому — майнові інтереси, пов'язані з життям і здоров'ям застрахованого.
Особисте страхування можна поділити на три підгалузі:
страхування від нещасних випадків;
медичне страхування;
страхування життя і пенсій.
У свою чергу, підгалузями майнового страхування є:
страхування майна громадян;
страхування майна юридичних осіб.
Класифікація страхування за родом небезпеки страхових ризиківпередбачає виділення видів страхування за діяльністю страховика (морське, авіаційне, автотранспортне тощо) та за видами ризиків (фінансові, кредитні, екологічні тощо).
Класифікація страхування за організаційно-правовою формою страховика-використовується з метою забезпечення державного регулювання страхової діяльності. Відповідно розрізняють:
комерційне страхування (послуги надають страхові компанії, створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств та товариств з додатковою відповідальністю);
взаємне страхування (послуги надають товариства взаємного страхування);
державне страхування (послуги надають державні страхові організації).
Дата добавления: 2015-03-23; просмотров: 755;