Населення як джерело робочої сили

Згідно з методологією Держкомстату України все доросле населення країни можна поділити на три групи. Перша група - зайняті. До цієї групи входять особи у віці 15-70 років, які зайняті економічною діяльністю, що приносить дохід. В процесі статистичного обстеження до зайнятих відносять особи, які відпрацювали протягом тижня хоча б одну годину (в особистому селянському господарстві - не менше 30 годин) незалежно від того, чи була це постійна, тимчасова, сезонна, випадкова, або інша робота.

Друга група - безробітні. За визначенням Міжнародної організації праці (МОП) до складу безробітних входять особи у віці 15-70 років як зареєстровані, так і не зареєстровані в державній службі зайнятості, що одночасно відповідають трьом умовам: не мали роботи (прибуткового заняття); протягом останніх чотирьох тижнів шукали роботу або намагалися організувати власну справу; впродовж двох тижнів були готові приступити до роботи, тобто почати працювати за плату як найманий працівник або на власному підприємстві.

Зазначені групи становлять робочу силу країни. Вони відносяться до її економічно активного населення і забезпечують пропозицію робочої сили для виробництва товарів і послуг. Згідно з даними Держкомстату України у 2003 р. економічно активне населення України становило 22 614,2 тис. осіб, у тому числі зайняті - 20 554,7 тис. осіб, або 90,9%; безробітні - 2059,5 тис. осіб, або 9,1 %.

Третя група - особи поза робочою силою. До цієї групи належать особи у віці 15-70 років, які не можуть бути класифіковані як «зайняті» або «безробітні». Це такі категорії населення: учні та студенти, пенсіонери; особи, які зайняті в домашньому господарстві, вихованням дітей та доглядом за хворими; особи, які зневірилися знайти роботу; інші особи, які не мали необхідності у працевлаштуванні, та ті, що шукають роботу, але не готові приступити до неї найближчим часом. Зазначена група відноситься до економічно неактивного населення. За даними Держкомстату України, у 2003 р. воно становило 13 669,6 тис. осіб, або 37,7 % дорослого населення.

Для характеристики стану ринку праці застосовуються відносні показники. До них можна віднести такі:

1. рівень зайнятості - визначається як відношення кількості зайнятого населення у віці 15-70 років (доросле населення) до всього населення зазначеного віку:

(%), (3.1)

2. рівень безробіття - визначається як відношення кількості безробітних віком 15-70 років до робочої сили (економічно активного населення):

o

(%), (3.2)

o де u -- рівень безробіття;

o U -- кількість безробітних;

o L -- робоча сила;

3. коефіцієнт участі в робочій силі - відображує процент робочої сили в чисельності дорослого населення:

(%), (3.3)

За даними Держкомстату України у 2003 р. рівень зайнятості в Україні становив 56,6 %; рівень безробіття - 9,1 %. Коефіцієнт участі в робочій силі то у 2003 р. за нашими розрахунками дорівнював 62,3 %.








Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 1213;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.