Лекція №42
Навчальні питання:
1. Виробництво деталей із пластмас.
2. Класифікація, властивості і призначення пластмас.
3. Методи переробки пластмас.
Навчальне питання 1. Виробництво деталей із пластмас.
Короткі відомості про полімефи. Пластмасами називають матеріали на основі природних або синтетичних високомолекулярних сполук, які можна під дією нагрівання і тиску переробляти у вироби, причому останні зберігають надану їм форму.
Пластмаси мають ряд цінних властивостей. Найголовніші з них такі: мала густина — від 940 до 1500, рідше до 2 300 кг/м3 (0,94—1, рідше до 2,3 г/см8); високі діелектричні властивості і стійкість проти корозії; низька теплопровідність; антифрикційні властивості в одних і фрикційні властивості в інших пластмас; значна механічна міцність у волокнистих і шаруватих пластмас; цінні декоративні властивості; високі технологічні властивості, що дають змогу виготовляти вироби високопродуктивними методами (без знімання стружки).
Пластмаси мають і недоліки. Деякі пластмаси розм’якають і деформуються при нагріванні, а при низьких температурах стають крихкими. Більшість пластмас мають низьку теплостійкість, що не перевищує 100—120° С. Деякі пластмаси інтенсивно вбирають вологу (набухають). Багато які пластмаси змінюють свої властивості під впливом атмосферних, температурних і хімічних факторів (старіють); при цьому в них зменшується еластичність, виникають жорсткість і крихкість, знижується механічна міцність.
Структура молекул полімерів. Основою (зв’язуючою речовиною) пластмас є високомолекулярні сполуки — полімери. Більша частина полімерів перебуває в аморфному стані. Такі полімери називаються смолами. У виробництві пластмас звичайно застосовують синтетичні і рідше — природні смоли.
Для добування синтетичних смол використовують речовини, що складаються з простих молекул-мономерів (наприклад етилен СН2=СН2 з молекулярною вагою 28). У високомолекуляр- них сполуках (полімерах) з окремих мономерів утворюються складні макромолекули. Це такі полімери, як, наприклад, поліетилен (С2Нч) п» молекулярна вага якого може досягати десятків тисяч. Збільшення молекулярної ваги сполук одного ряду пов’язане з підвищенням температури плавлення і кипіння, а також із зменшенням розчинності і леткості.
За формою макромолекул полімери поділяють на лінійні (рис. 191, а), розгалужені (рис. 191,б) і сітчасті (рис. 191, в).
Полімери бувають аморфні (полістирол, вініпласт та ін.) і такі, що кристалізуються, які складаються з аморфної і кристалічної фаз (поліаміди, поліформальдегід та ін.).
Наявність аморфної фази зменшує жорсткість полімеру, надає йому еластичності. Полімери з розвинутою сітчастою структурою практично не кристалізуються.
Термопластичні і термореактивні полімери. Залежно від поведінки смол при нагріванні пластмаси, вироблені на їх основі, поділяються на термопластичні і термореактивні.
Термопластичні пластмаси при багаторазовому нагріванні і охолоджуванні зберігають здатність розм’якати, плавитись і знову затвердівати.
Термореактивні пластмаси при нагріванні розплавляються і при певній температурі затвердівають внаслідок утворення складних тривимірних молекул; повторне нагрівання не повертає їм здатності плавитись.
Склад пластмас. Крім смоли, пластмаси можуть містити до 40—70% наповнювачів, пластифікатори та інші добавки.
Наповнювачами є порошкові, волокнисті і листові матеріали. Вони зміцнюють і здешевлюють пластмасу, а також надають їй певних фізико-механічних і технологічних властивостей. Велика група полімерів (наприклад прозорих) наповнювача не має.
Пластифікаторами називаються малолеткі низькомолекулярні речовини (гліцерин, парафінове масло та ін.), які вводять до складу пластмас, щоб підвищити їх пластичність і еластичність.
Крім названих компонентів, до складу пластмас можуть входити різні добавки: стабілізатори, що гальмують руйнування (старіння) полімеру під дією світла, підвищеної температури та інших факторів (сажа, сполуки олова і свинцю та ін.); каталізатори, що прискорюють затвердіння пластмас (наприклад, для фенолформальдегідної смоли каталізатором є уротропін); мастильні речовини, що полегшують пресування пластмас і перешкоджають прилипанню їх до стінок прес-форми (стеарин, віск та ін.); барвники, що забарвлюють пластмасу в різні кольори (вохра, крон, сурик та ін.).
Навчальне питання 2. Класифікація, властивості і призначення пластмас.
Останнім часом почали застосовувати кілька тисяч пластмас, що відрізняються одна від одної складом і властивостями.
Пластмаси, що використовують як конструкційні матеріали, звичайно класифікують за видом наповнювачів. За цією ознакою їх поділяють на пластмаси без наповнювачів, з наповнювачами — порошковими, волокнистими і шаруватими, а також газо- наповнені полімерні матеріали.
Пластмаси без наповнювачів — це здебільшого термопластичні полімери. Випускають їх у вигляді порошків і гранул, що використовуються для виготовлення різних деталей і напівфабрикатів. Іноді до складу цих пластмас вводять невеликі кількості наповнювачів, щоб надати їм спеціальних фізичних або механічних властивостей.
Поліетилен (— СНа — СН2 —)п — білий, жирний на дотик матеріал, що злегка просвічується, легко ріжеться ножем; він має густину 920—960 кг/м3 (0,92—0,96 г/см3). Теплостійкість поліетилену — 110—120° С, морозостійкість — до —70° С. Поліетилен стійкий проти дії лугів, розчинів солей і сильних кислот низької концентрації.
£ поліетилену виготовляють деталі арматури і сантехніки, труби, стержні, листи, плівку та ін. Поліетиленом ізолюють електричні проводи і кабель. З нього виготовляють бутлі, балони, плащі; з волокон поліетилену виготовляють водонепроникний одяг, морські канати та ін.
Поліпропілен [— СН2 — СН (СН3) —]п має вищу міцність і більшу теплостійкість (до 140° С), ніж поліетилен, але його морозостійкість нижча (до —5°, —15°). Поліпропілен — хороший діелектрик. Це водостійкий і хімічно стійкий матеріал. З нього виготовляють плівки, труби для гарячої води, місткості для зберігання агресивних рідин, волокна та ін.
Вініпласти — полімери хлористого вінілу СНа=СНС1. Вони мають ще назву полівінілхлорид (поліхлорвініл), що скорочено позначається ПВХ. Робоча температура вініпластів не перевищує 60—70° С. Вони стійкі проти мінеральних кислот і лугів, у воді — набухають.
З твердого полівінілхлориду виготовляють труби і листовий матеріал. З листів ПВХ зварюють деталі устаткування для роботи в агресивних середовищах, замінюючи свинець, мідь, бронзу, алюміній і нержавіючу сталь.
Пластикат ПВХ використовують для оболонок електричних кабелів, липкої ізоляційної стрічки і т. п.
Полістирол [—СН2 —СН (СвН5)—]п — Це пластик, що має високі водостійкість і діелектричні властивості. Він стійкий проти дії мінеральних кислот, лугів, спиртів, не руйнується азотною кислотою. До недоліків слід віднести: горючість, невисоку теплостійкість (до 95е С); полістирол порівняно крихкий і швидко старіє.
З полістиролу виготовляють деталі технічного і побутового призначення, деталі засобів зв’язку і радіоапаратів, поліграфіянні шрифти, плівки і труби.
Фторопласти — похідні етилену (СН2—СН2), де атоми водню заміщені атомами фтору.
Фтороплас т- 3 (— СPа — СРС1 —)п — напівпрозорий рогоподібний матеріал. Його хімічна стійкість вища, ніж інших полімерів. Температура плавлення дорівнює 210° С. З фторопла- сту-3 виготовляють деталі насосів, лічильників, арматури, клапани, мембрани, діафрагми. Його використовують також як низькочастотний діелектрик.
Фторопласт-4 (—СРа— СРа—)п — пухкий порошок, що перетворюється при холодному пресуванні в тверді таблетки, з яких виготовляють різні виробні Фторопласт-4 не розчиняється в жодному розчиннику. Він стійкий проти дії концентрованих кислот і лугів. За хімічною стійкістю в ряді середовищ не поступається перед золотом і платиною. Він може працювати в інтервалі температур —190°— + 250°. Фторрпласт-4 негорючий, не
гігроскопічний; він є одним з кращих діелектриків, має низький коефіцієнт тертя, малу твердість. З фторопласту-4 виготовляють ущільнювальні прокладки, хімічно стійкі труби, крани, електро і радіотехнічні вироби (ізолювальні плівки, диски, кільця), мембрани, фільтри, плівки, волокна та ін.
Полі акрилати, виробляють на основі похідних акрилової і метакрилової кислот.
З твердих поліакрилатів найбільше значення має поліметилакрилат-органічне скло [— СН2 — С (СН3) — СООСН3]п — яке є замінником звичайного силікатного скла; воно еластичне і легше, ніж звичайне скло, більш прозоре, пропускає ультрафіолетові промені. Органічне скло має високі діелектричні властивості, масло-бензо-водостійке, стійке проти дії розбавлених лугів, кислот, солей, але розчиняється у вуглеводнях, набухає,в спиртах, мало термостійке (до 80°С) і недостатньо тверде, внаслідок чого легко пошкоджується від механічної дії.
Органічне скло використовують для скління літаків, автомашин і вагЬнів, в оптичній і годинниковій промисловості, у світлотехніці. З нього виготовляють посуд, люстри і т. п., а в хімічному машинобудуванні — труби, посудини, оглядові стекла апаратів.
Полікарбонати — полімерні ефіри вуглекислоти і дифенолів, які мають кристалічність 30—70%; робоча температура — від—100° до 130º С. Полікарбонати атмосферо- і водостійкі, а також стійкі проти дії розбавлених кислот, розчинів солей, розкислювачів, мастильних масел, вуглеводнів, але руйнуються лугами, бензолом, ацетоном. З полікарбонатів виготовляють шестірні, деталі підшипників, авто і радіодеталі, плівки, деталі електроапаратури.
Поліамідні смоли (капрон, нейлон, енант) знайшли широке застосування у виробництві синтетичних волокон і меншою мірою — як конструкційні пластмаси. При нагріванні вони мають добру рідкотекучість, здатність до кристалізації, а при кімнатній температурі — високу стійкість проти стирання, низький коефіцієнт тертя.
Загальна формула поліамідів — NН — СО — (СН2)m —NН — —СО—(СН2)n—. При т=п=5 загальна формула капрону буде — N1-1 — СО — (СН2)5 —.
Капрон — продукт полімеризації капролактаму NH — (СН2)5 — СО. Він стійкий проти розбавлених мінеральних кислот, лугів, більшості розчинників, має достатню міцність на розрив, твердість, еластичність. Плавиться він при температурі 225°С, але при температурі понад 100°С і нижче 0°С його механічна міцність знижується.
Капрон застосовують для виготовлення деталей, що використовуються у вузлах тертя. У деяких випадках він є замінником кольорових металів і сплавів (при виготовленні вкладишів підшипників, втулок, манжет, зубчастих передач та ін.). Капрон використовують також для виготовлення плівок, волокон, корду, тканин, сіток, канатів та ін.
Нейлон витримує тривале нагрівання до 270° С; він має вищі стійкість проти спрацювання і ударну в’язкість, інертний до лугів, стійкий проти розбавлених мінеральних кислот, нафтових масел, мастил, нерозчинний у звичайних органічних розчинниках.
З нейлону виготовляють деталі підшипників, шестірні, електротехнічні деталі, деталі текстильних машин, труби, волокно та ін.
Енант має властивості, що не набагато відрізняються від властивостей капрону і нейлону. Використовують енант як конструкційну пластмасу і волокно.
Поліформальдегід (— СН2 — О —)п — непрозорий матеріал, який виробляють з формальдегіду НСНО. Кристалічність його досягає 75%, що надає йому механічної міцності, жорсткості, високої ударної в’язкості і стійкості проти стирання. Його робоча температура — від —40° до +130° С. Він не розчиняється у звичайних розчинниках, стійкий проти дії багатьох хімічних середовищ, плісені, комах, має високі діелектричні властивості, але малостійкий проти дії неорганічних кислот і лугів.
З поліформальдегіду виготовляють водопровідну арматуру, деталі з різьбою, дрібні шестірні; ізоляцію для тонких проводів, труби, листи та ін.
Фенолформальдегідні смоли.Пластмаси знаповнювачами найчастіше виробляють на основі фенолформальдегідних смол, що утворюються при взаємодії фенолів (фенолу, крезолу, ксиленолу та ін.) і альдегідів (формальдегіду, фурфуролу та ін.) у присутності каталізаторів.
Фенолформальдегідні смоли залежно від хімічного складу можуть бути термопластичними і термореактивними.
Термопластичні (новоланові) смоли утворюються внаслідок поліконденсації формальдегіду НСНО з надлишком фенолу СбНбОН у присутності мінеральних кислот. Смоли мають лінійну будову. При нагріванні до 100—120° С вони плавляться, а при охолодженні затвердівають. Вони розчиняються в спирті, ацетоні та інших органічних розчинниках.
Термореактивні (резольні) смоли утворюються внаслідок поліконденсації фенолу з надлишком формальдегіду в присутності лугів. У процесі нагрівання ці смоли спочатку переходять у рідкий стан (резол), потім стають еластичними (резитол), а потім переходять у твердий стан (резит), стаючи при цьому неплавкими, нерозчинними, такими, що не набухають, у зв’язку з переходом лінійної будови макромолекул у сітчасту.
Резит має достатню механічну міцність, електроізоляційні властивості, хімічну стійкість і теплостійкість. Резити стійкі проти дії водних і слабкокислих середовищ, бензину, масел, органічних розчинників. При температурі близько 300° С відбувається термічна деструкція резиту з виділенням води і фенолу. При вищих температурах утворюється кокс.
Для виготовлення виробів з пластмас на основі новолакових. смол ці смоли переводять у резольні (термореактивні); добавляючи до складу спресовуваних порошків таку кількість формальдегіду якої не вистачає (наприклад, 10—15% уротропіну), І нагріваючи суміш. Внаслідок цього утворюється резит.
Фенопласти. Для виготовлення технічних виробів викбристовують складні композиційні пластичні маси, до складу яких, крім фенолформальдегідної смоли, входять різні наповнювачі, речовини, які сприяють затвердіванню і переводять смолу в резит (уротропін, оксиди і гідрати окисів кальцію, магнію та ін.), мастило (стеарин), яке поліпшує процес утворення таблеток з порошків і перешкоджає прилипанню виробів до стінок прес-форми, барвники.
Амінопласти (аміноформальдегідні пластмаси) виробляють на основі продуктів поліконденсації сечовини (карбаміду), меламіну і деяких інших сполук з формальдегідом. Карбамідна смола безколірна. її змішують із сульфітною целюлозою (наповнювач), мастильними речовинами, барвниками та ін., внаслідок чого утворюються прес-порошки, забарвлені в різні кольори. З них методом гарячого пресування виготовляють різні вироби.
Амінопласти мають добру опірність поверхневим електричним розрядам, виділяючи під дією електричної дуги азот, що гасить дугу. їх використовують для виготовлення кольорових телефонних апаратів, рукояток, меблевої фурнітури, корпусів'і абажурів ламп, світильників, харчової тари та ін.
Матеріали на основі фенолформальдегідних, сечовиноформальдегідних, кремнійорганічних, поліефірних, епоксидних та інших смол можна поділити на такі групи: пластмаси з порошковими, волокнистими, шаруватими наповнювачами, а також газонаповнені.
Пластмаси з порошковими наповнювачами. Ці пластмаси в основному термореактивні. Вони термостійкі (до 1.10—150° С) і мають порівняно високі механічні властивості. Вид наповнювача впливає на властивості порошкових пластмас. Так, для виготовлення виробів загальнотехнічного призначення як наповнювач застосовують деревне борошно, для виробів з вищою термостійкістю — мелений азбест, а для підвищення водостійкості і діелектричних властивостей — кварцове борошно. Наповнювачами можуть бути також тальк, діатоміт, мелений шлак, графіт та ін. Пластмаси з порошковими наповнювачами постачають у вигляді прес-порошків, які легко спресувати в таблетки; нагріваючи останні с. в. ч., методом пресування виготовляють потрібні вироби.
Є багато прес-порошків різного складу і різного призначення.
Пластмаси з волокнистими наповнювачами. У них наповнювачами є: подрібнена бавовникова целюлоза, азбестові і скляні волокна, текстильний дріб’язок або обрізки тканини. Зв’язуючим є синтетичні термореактивні смоли. Цей вид пластмас використовується: для виготовлення деталей машин будь-якої форми методом пресування.
Волокнітнатуральний являє собою волокнисту пластмасу на фенолформальфегідній смолі з наповнювачем із бавовникової целюлози. Це ударноміцний, крупноволокнистий матеріал, що застосовується для виготовлення маховичків, ручок верстатів та інструментів, кришок, різьбових пробок, шківів, кулачків, шестерень, роликів транспортерів і т. п.
Скловолокніт. Наповнювачами є скловолокно або скляний дріб’язок. Границя міцності скловолокніту на затверділій поліефірній смолі становить 250—270 Мн/м2 (2500— 2700 кГ/см2). Скловолокніт застосовують для виготовлення виробів, які повинні мати високу механічну міцність, водостійкість і високі електроізоляційні властивості.
Скловолокнистий анізотропний матеріал (СВАМ) виробляють зорієнтованих довгих скляних волокон, зв’язаних рідкими бутварофенольними та іншими смолами. З виробленого таким способом скляного шпону склеюванням під пресом виготовляють склофанеру—матеріал, що має однакові властивості в поздовжньому і поперечному напрямах. Його міцність досягає міцності сталі і становить 480—560 Мн/м2 (48—56 кГ/мм2). СВАМ застосовують для хімічно стійких труб і резервуарів, при будівництві катерів, човнів, баків, кузовів автомобілів, залізничних цистерн, електрощитів, деталей електро і радіотехнічної апаратури.
Азбоволокніт складається з азбестового волокна, меленого кварцу і добавок, зв’язаних кремнійорганічною смолою. Він водостійкий, теплостійкий і має високі електроізоляційні властивості. Тривала робоча температура є допустимою до 200—300° С, а тимчасове перегрівання — до 600° С. Короткочасно (десятки секунд) його можна нагрівати до 2000—3000° С. З азбестоволокніту виготовляють найважливіші деталі електротехнічного устаткування і приладів.
Пластмаси з шаруватими наповнювачами виготовляють методом гарячого пресування попередньо просочених синтетичними смолами і вкладених шарами полотен тканин, паперу або деревного шпону. В результаті утворюються листи і товсті плити. Вироби з них виготовляють методом обробки різанням або тиском.
Текстоліт. Як наповнювач він має бавовняну тканину (бязь, міткаль, штапельне полотно, батист, шифон та ін.), зв’язану формальдегідною смолою. Текстоліт випускають у вигляді листів і товстих плит, стержнів, труб і фасонних виробів. Теплостійкість текстоліту досягає 60—155° С. З нього виготовляють найважливіші деталі машин: шестірні, вкладиші підшипників, антифрикційні і електроізоляційні деталі, панелі, прокладки та ін. Границя міцності при розтягуванні текстоліту становить, близько 65 Мн/м2 (650 кГ/см2).
Склотекстоліт. Наповнювачами є склотканини з різним переплетенням. Зв’язуючими є смоли: фенолформальдегід- ні, кремнійорганічні, поліефірні, епоксидні та ін. Склотекстоліт випускають у вигляді листів і плит завтовшки до 30 мм. Він міцніший за текстоліт, стійкіший проти ударних навантажень, має меншу гігроскопічність і кращі хімічну стійкість і теплостійкість (до 200° С), вищі діелектричні властивості. Склотекстоліт є дуже міцним конструкційним матеріалом, границя міцності якого при розтягу досягає 300 Мн/м2 (3000 кГ/см2), а також високоякісним електроізоляційним матеріалом.
Азботекстоліт. Наповнювачем є азбестова тканина і азбокартон, просочені резольною фенолформальдегідною смолою. Випускають його у вигляді листів і плит завтовшки до 60 мм. З нього виготовляють деталі гальмових пристроїв, фрикційні диски, деталі механізмів зчеплення, прокладки, що працюють при температурах до 250° С, та ін.
Гетинакс. Наповнювачем є аркуші спеціального паперу, просочені резольними смолами і спресовані при температурі 150—160°С і тиску 11—16 Мн/м2 (110—160 кГ/см2). Гетинакс може працювати при температурах від —60 до +70° С. його випускають у вигляді листів і плит завтовшки до 50 мм, стержнів і трубок. Матеріал має стабільні діелектричні властивості. Використовують його для виготовлення електропанелей, деталей трансформаторів, радіо і телефонних деталей.
Навчальне питання 3. Методи переробки пластмас.
Методи переробки пластмас визначаються їх фізичними і технологічними властивостями, а також формою виготовлюваних виробів. Термопластичні матеріали переробляють литтям під тиском, екструзією (видавлюванням), формуванням і каландру- ванням. Термопласти, які мають незначну пластичність, ще й пресують. Термореактивні матеріали переробляють переважно методом пресування.
Лиття під тиском є найбільш продуктивним методом виготовлення виробів з термопластів. Схему процесу подано на рис. 192, а. Гранули полімеру 9 з бункера 8 потрапляють у циліндр дозатора 11. Поршень-дозатор 10 подає певну порцію пластмаси в приймальну камеру 13. Головний поршень 12 переміщає цю порцію в нагрівний циліндр 14 з електронагрівником 7. Розплавлена пластмаса з температурою 160—200° С видавлюється поршнем 12 крізь сопло 6 і литник 5 у порожнину рознімної, охолоджуваної водою по каналах 3 прес-форми, утвореної пуансоном 4 і матрицею 2. Після короткочасного охолодження прес-форма розкривається і виріб виштовхується виштовхувачем 1.
Машина розвиває тиск 60—210 Мн/м2 (600—2100 кГ/смг). Зразки деталей, виготовлених цим методом, показано на рис. 192, б.
Литтям під тиском виготовляють вироби з високим ступенем точності. Процес оформлення матеріалу у виріб проходить надзвичайно швидко: один цикл у звичайних виливних машин триває 20—30 сек, а в швидкохідних—3—5 сек. Усі операції механізовані і керуються спеціальним реле часу.
Екструзія (видавлювання) — метод переробки нагрітих до пластичного стану термопластів безперервним видавлюванням їх крізь отвір у фільері. Цим методом виготовляють фасонні стержні, труби, шланги, плівки.
Схему екструзійної машини показано на рис. 193,6. Прес- порошок 8 з бункера 9 надходить у циліндр 7, що має водяне охолодження 6, яке перешкоджає прилипанню полімеру до стінок шнека і циліндра. Шнек 5 переміщає прес-порошок у вихідну зону циліндра, що має електронагрівник 4.
Нагрітий полімер продавлюється крізь фільер (гратки) З і потрапляє в змінну головку 2 машини. На рис. 193, б показано головку з мундштуком 1 для виготовлення прутка. Зразки виробів, виготовлених видавлюванням, показано на рис. 193, а.
Екструзія всіх видів термопластів має широке застосування. II застосовують також для нанесення ізоляційних покриттів на проводи і електричний кабель. На рис. 193, з подано схему кутової головки екструдера для нанесення ізоляції на провід. Корпус 14 головки має канал 12 для введення ізольовуваного проводу. Змотуючись з котушки 13, провід проходить через канал 12 мундштука і входить в отвір її. Шнек 5 проштовхує нагрітий полімер у кільцевий зазор у фільєрі. Полімер обтікає провід 10, утворюючи ізоляційну сорочку.
Гаряче пресування полягає в тому, що прес-матеріал у вигляді порошку або таблеток з фенопластів, амінопластів та іншого завантажують у прес-форму, де на нього діють тепло (160—200° С) і тиск 15—120 Мн/м3 (150—1200 кГ/см3.) При цьому матеріал розм’якає і під тиском розтікається по внутрішній порожнині прес-форми, набираючи її обрисів.
Прес-порошки є вихідним матеріалом для виготовлення більшості виробів з термореактивних матеріалів. Ці порошки складаються з кількох компонентів (узятих у певних співвідношеннях)^ тонко подрібнених, висушених і старанно перемішаних. Порошок висипають у прес-форму, додержуючись точного дозування. Ще краще зробити з порошку таблетки. Бажано попередньо підігрівати їх в електричних термошафах до 100—120° С.
Процес пресування складається з таких операцій: дозування матеріалу, завантаження прес-порошку або таблеток у прес-форму, пресування, видержка при заданих тиску і температурі (для полімеризації матеріалу), виймання готової деталі з прес-форми, очищання прес-форми від залишків пластмаси. Якщо виникає потреба, то перед завантаженням матеріалу встановлюють металеву арматуру (гвинти, гайки, контакти, штири, осі і т. п.). Для їх установлення в прес-формі є відповідні гнізда.
Температуру і час видержки при пресуванні вибирають з таким розрахунком, щоб смола встигла повністю полімеризуватй- ся. Фенопласте полімеризують при температурі 150—180° С, амінопласти — при 130—145° С. Час видержки вибирають у межах 0,5—2,5 хв на 1 мм товщини стінок виробу. Тиск вибирають у межах 20—60 Мн/м3 (200—600 кГ/см3). Високий тиск потрібен для пресування пластмас з довговолокнистим наповнювачем.
Розрізняють пряме і литтьове пресування.
Пряме пресування застосовують для виготовлення виробів різних форм і розмірів (переважно великих), з арматурою і без неї.
На рис. 194, о, б, в показано по переходах схему прямого пресування. Підігріті таблетки 4 або прес-порошок завантажують у матрицю 5. Пуансон 2 опускається при низькому тиску преса; потім переходять на високий тиск. Під дією нагрівників і 6, а також тиску пуансона розігріта смола плавиться, пластмаса розм’якає і заповнює порожнину матриці (рис. 194, б). Після певно! видержки пуансон піднімається, а виштовхувач 7 викидає виріб з матриці. Зразки пресованих виробів показано на рис. 194, г.
Литтьове пресування характеризується тим, що спресовуваний матеріал 4 (рис. 194, д) розм'якає не в самій порожнині прес-форми 10, а в завантажувальній камері 8, з’єднаній ливником 9 з прес-формою 10, в яку розм’якшена пластмаса видавлюється пуансоном (рис. 194, е). Тиск у завантажувальній камері досягає 150—200 Мн/м3 (1500—2000 кГ/смг), а в оформлювальній порожнині литтьової прес-форми не перевищує 50— 60 Мн/м2 (500—600 кГ/см3).
Литтьове пресування застосовують для виготовлення виробів складної форми з глибокими отворами, з різною товщиною стінок, з маломіцною і наскрізною арматурою. На рис. 194, в показано виріб із запресованим металевим кільцем 12.
Основним устаткуванням для пресування пластмас е гідравлічні преси з зусиллям 0,25—10 Мн/м3 (25—1000 Г). Преси бувають з верхнім і нижнім тиском. В СРСР для пластмас випускають гідравлічні преси спеціального призначення напівавтоматичної і автоматичної дії з зусиллям 0,63; 1,6; 2,5 Мн (63; 160; 250 Т ) та ін.
Формування — найпростіший спосіб виготовлення великогабаритних виробів з листового термопласту. При цьому методі листові термопласти нагрівають до високоеластичного стану, кладуть на спеціальну форму (матрицю) і, застосовуючи потрібний тиск, надають виробу належної форми. Найбільше застосовують пневматичне і вакуумне
формування.
Одним з видів пневматичного формування є пневмоформування з рухомим пуансоном. Нагріту заготовку кладуть на нижню камеру 5 (рис. 195, а) і виступ пуансона 4, після чого, опускаючи верхню камеру 3, що має електричний підігрівник 1, затискають краї заготовки. Потім, піднімаючи пуансон 4, виконують попереднє її витягування. Остаточне формування виробу відбувається внаслідок обтискання листового термопласту стисненим повітрям, що надходить ііо трубі 2 у верхню камеру.
Прикладом вакуумного формування може бути виготовлення виробу з глибиною витяжки понад 100 мм, показане на рис. 195, б. Листовий матеріал 6 поміщають у фіксаційну рамку 7 і нагрівають електронагрівником 1. Потім лист з рамкою кладуть на ввігнуту або опуклу форму (матрицю) 8, в якій є канали для відсмоктування повітря. Остаточно оформляють виріб за допомогою вакуумного насоса, під’єднаного до трубки 10.
Формуванням з органічного скла виготовляють деталі для скління літаків і автомобілів, а також абажури, розсіювані і відбивачі світла. З вініпласту формують санітарно-технічні пристрої, ванни. З поліетилену виготовляють порожнисті вироби.
Відцентрове лиття — простий спосіб виготовлення товстостінних великих виробів, що мають форму тіл обертання, наприклад: шківів, зубчастих коліс, втулок, або ж довгих виробів — труб, гільз, місткостей. Розплавлений полімер заливають в обертову форму. Відцентрова сила відкидав його до стінок форми,
і він набирає потрібних обрисів. При дальшому обертанні форми виріб охолоджується і затвердіває.
Каландрування застосовують для виготовлення плівок і тонких листів завтовшки 0,1—1,0 мм. Процес складається з операцій змішування пластмаси, вальцювання, каландрувйння і охолодження.
Схему процесу виготовлення плівки з полівінілхлориду на тривалковому каландрі показано на рис. 196. Твердий ПВХ нагрівають і обтискають вальцями, внаслідок чого він перетворюється в пластичну масу. Цю масу 1 пропускають через нагріті валки тривалкового каландра 2, де під високим тиском вонаі набирає вигляду плівки. Ще пластична, плівка, переходячи через холодильні валки З, затвердіває. її розрізають по ширині і змотують у рулон 4.
Інформаційні джерела:
1. Технологія конструкційних матеріалів./За ред. А.М. Сологуба. - К.: Вища школа, 1993 –
300 с.
2. Большаков В.І., Береза О.Ю., Харченко В.І. Прикладне матеріалознавство: Підручник. Дніпропетровськ: РВА „Дніпро VAL”.2000 – 290 с.
3. Технология конструкционних материалов. /Г.А. Прейс, М.А. Сологуб, И.А. Рожнецкий/ - К.: Вища школа 1991 – 391 с.
4. Дальский А.М. и др. Технология конструкционных материалов, М.: Машиностроение. 1990 - 351 с.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1008;