Лекція №37
Навчальні питання:
1. Леговані сталі. Вплив легуючих елементів.
2. Маркування легованих сталей.
3. Класифікація легованих сталей.
Навчальне питання 1. Леговані сталі. Вплив легуючих елементів.
Легованими називають сталі з спеціально введеними легуючими елементами, які помітно змінюють їх механічні і фізико- хімічні властивості. До таких елементів належать Сr, NI, W, Мо, V, Ті та ін. Марганець у кількості понад 1 % і кремній понад 0,5% також є легуючими.
Властивості легованих сталей визначаються кількістю введених легуючих елементів і характером їх взаємодії з основними компонентами — залізом і вуглецем. За цією ознакою легуючі елементи можна поділити на дві такі групи:
а) елементи, які не утворюють карбідів (Ni, Co, Si, Al, Cu);
б) карбідоутворюючі елементи (Сr, Мn, Мо, W, V, Ті, Zn, Nb).
Елементи першої групи у відпалених сталях розчинені у фериті, а в загартованих — у мартенситі або аустеніті. Тому наявність їх у структурі сталі мікроскопічним аналізом виявити не можна.
Карбідоутворюючі елементи заміщують частину атомів заліза в цементиті, наприклад: (Fе, Сr)8С, (Fе, Мn)3С, (Fе, Мо)3С, або утворюють спеціальні карбіди — VС, ТіС, ТаС та ін. При невеликій кількості вуглецю частина цих елементів може перебувати в твердому розчині.
Легуючі елементи істотно впливають на поліморфне перетворення заліза. Одні з них (Ni, Со, Мn) знижують критичну точку A3 (рис. 27, а) і підвищують А4. Тому сталі, в яких вміст цих елементів перевищує концентрацію, що визначається точкою М, при кімнатній температурі мають аустенітну структуру і при нагріванні не зазнають фазових перетворень до початку плавлення. Інші елементи (Сr, Sі, V, Мо, W), навпаки, підвищують точку A3 i знижують A4 (рис. 27,6). При концентрації цих елементів понад кількість, визначену точкою У, сталі мають феритну структуру і також не зазнають фазових перетворень при нагріванні.
Більшість легуючих елементів підвищують стійкість переохолодженого аустеніту: зсувають С-криві на діаграмі праворуч, тобто зменшують критичну швидкість охолодження. Це. дає можливість застосовувати при гартуванні легованих сталей менш інтенсивні охолодники (масло і навіть повітря) і цим зменшувати гартівні напруження. Зменшення критичної швидкості гартування сприяє також поліпшенню прогартовуваності сталі. Так, введення 5% Ці збільшує критичний діаметр гартування сталі з 12 до 50 мм, 5% W збільшує критичний діаметр гартування її до 90 мм, а 0,4% Mo — до 100 мм. Підвищена прогартовуваність е однією з головних переваг легованої сталі перед звичайною вуглецевою.
Багато легуючих елементів (Mn, Cr, Ni та ін.) знижують температуру початку Мп і кінця Мк мартенситного перетворення, що веде до збільшення кількості залишкового аустеніту в загартованій сталі.
На перетворення в сталі при відпусканні впливають головним чином карбідоутворюючі елементи. Леговані карбіди починають виділятися в структурі при вищих температурах (450— 550° С), ніж цементит у вуглецевих сталях (200—250° С). Крім того, вони відзначаються високою дисперсністю і малою схильністю до зростання. Тому зниження твердості і міцності загартованої сталі з такими карбідами при нагріванні сповільнюється і стає помітним тільки при температурі 550—650° С, тобто теплостійкість сталі підвищується.
Навчальне питання 2. Маркування легованих сталей.
Для маркування легованих сталей у Радянському Союзі взято буквено-цифрову систему. Відповідно до неї легуючі елементи позначають такими буквами: А — азот (але не на кінці марки), Б — ніобій, В — вольфрам, Г — марганець, Д — мідь, К — кобальт, М — молібден, Н — нікель, П — фосфор, Р — бор, С — кремній, Т — титан, Ф — ванадій, X — хром, Ц — цирконій, Ю — алюміній.
Дві перші цифри на початку марки конструкційних сталей показують середній вміст вуглецю в сотих частках процента, а цифри після букв — середній вміст позначеного цими буквами елемента в процентах. Наприклад, марка 18Х2Н4В означає сталь з таким складом: 0,18% С, 2% Сr, 4% Ni і близько 1% W.
При маркуванні інструментальних і деяких інших сталей іноді відходять від розглянутої системи позначень. Так, марка 4Х9С2 означає жароміцну сталь з 0,4 а не з 0,04% С; 1X13 — нержавіючу сталь з 0,1% С; 9ХС — інструментальну сталь з 0,9% С. У марках інструментальних сталей із вмістом вуглецю, більшим ніж 1%, цифри взагалі не пишуть. Наприклад, марка Х12М означає сталь із вмістом близько 1,5% С, 12% Сг і 1,5% Мо.
Букви в кінці марки означають таке: А — високоякісна сталь з мінімальним вмістом сірки і фосфору; Л — сталь, призначена для лиття; Я — сталь, розлита у вакуумі.
Деякі леговані сталі виділено в окремі групи і позначено буквами так: Ш — шарикопідшипникові; Р — швидкорізальні; Е — магнітні; Э — електротехнічні.
Виплавлені на заводі «Електросталь» дослідні сталі позначають буквами ЭИ (дослідні) або ЭП (спробні) і порядковим номером, наприклад: ЭИ 765, ЭП 389.
Навчальне питання 3. Класифікація легованих сталей.
Структури легованих сталей. Леговані сталі поділяють на класи залежно від того, яка структура утворюється в них після нормалізації зразків ∅ 25 мм. Розрізняють сталі перлітного, мартенситного і аустенітного класів.
П ер літну (сорбітну, трооститну) структуру після нормалізації мають сталі з невеликою кількістю легуючих елементів. У цих сталей крива охолодження перетинає діаграму ізотермічного перетворення аустеніту в області високих температур (рис. 28, а).
Сталі мартенситного класу вміщують більше легуючих елементів, ніж сталі перлітного класу. Тому діаграма їх ізотермічного перетворення зміщена праворуч, а мартенситна точка Мп — вниз. У цьому випадку крива охолодження при нормалізації не перетинається з кривими діаграми, тобто аустеніт переохолоджується до точки Мп і перетворюється на мартенсит (рис. 28, б).
Для високолегованих сталей аустенітного класу діаграма ізотермічного перетворення ще більше зміщена праворуч, а мартенситна точка — нижче 0° С. Тому при нормалізації структурні перетворення в цих сталях не відбуваються і аустеніт зберігається до кімнатної температури (рис. 28, в).
Крім того, сталі з великою кількістю карбідоутворюючих елементів і досить високим вмістом вуглецю звичайно виділяють у карбідний клас, а сталі з великим вмістом феритоутворю- ючих елементів (Сг, Бі) і малою кількістю вуглецю — у ферит ний клас.
За призначенням леговані сталі поділяють на конструкційні, інструментальні і сталі з спеціальними властивостями.
Конструкційні леговані сталі призначені для виготовлення деталей машин та інших конструкцій. Ці сталі повинні мати
високу міцність, ударну в’язкість і пружність. Цьому відлові дають низько- і середньолеговані сталі, які містять Мn, Sі, Сr, Ni (рідше) W, Мо, V. Марганець, кремній і хром підвищують міцність і твердість сталі. Нікель вводять у сталь головним чином для підвищення її прогартовуваності і ударної в’язкості. Вольфрам і молібден використовують як добавки (звичайно в хромонікелевих сталях) для підвищення міцності і твердості сталі, а ванадій — для збільшення пружності при підвищених температурах.
Марганцевисті конструкційні сталі містять марганцю до 2% (15Г, 20Г, 30Г2). Вони легко обробляються тиском і різанням, добре зварюються, після цементації мають більш в'язку і міцну, ніж цементовані вуглецеві сталі, серцевину. Застосовують їх для виготовлення зварних конструкцій, а також Виробів, які піддають цементації.
Хромисті сталі 15Х, 20Х застосовують для виготовлення деталей, що цементуються, які працюють при наявності тертя і потребують підвищеної міцності і в’язкості серцевини, а сталі 30Х і 40Х — для деталей, що гартуються (валів, осей, шестерень). Хромисті сталі з вмістом 0,9—1,1% С і 0,8—1,6% Сr (ШХ9, ШХ15) мають високу твердість і стійкість проти спрацювання; їх застосовують для виготовлення деталей шарико- і роликопідшипників.
Хромонікелеві стаді е одними з найкращих конструкційних матеріалів. Після термічної * обробки вони набувають великої міцності, твердості і пружності в поєднанні з високою ударною в'язкістю. Наприклад, сталі 12ХНЗА, 15ХГНТ, 12Х2Н4А, 20ХГНР застосовують для виготовлення важконаван- тажуваних деталей, що цементуються, а сталі 37ХНЗА, 40ХН — для деталей, Що гартуються (валів, зубчастих коліс, осей і т. п.).
Xромомар ганцевокремнисті сталі 25ХГСА і ЗОХГСА, які називають хромансилями, відзначаються високою міцністю і доброю зварюваністю. Вони е основним матеріалом для виготовлення зварних конструкцій.
Хромонікельвольфрамов і хромонікельмо- лібденові сталі (наприклад, 30ХНВА, 40ХНМА) мають високі механічні властивості: велику в’язкість і міцність проти стомлюваності тощо. Ці сталі застосовують для виготовлення деталей, які працюють при великих навантаженнях і вібраціях.
Інструментальні сталі повинні мати високу твердість і стійкість проти спрацювання. Тому їх легують головним чином карбідоутворюючими елементами (Сr, W, V). Марганець і кремній вводять у ці сталі для підвищення їх прогартовуваності.
Залежно від призначення інструментальні сталі поділяють на сталі для різального, штампового і вимірювального інструменту.
Сталі для різального інструменту в свою чергу поділяють на такі, що призначені для роботи при незначному нагріванні (200—220° С) і для роботи при нагріванні до 600— 650º С. Останні називають швидкорізальними.
Сталі з теплостійкістю до 200—220°С застосовують для виготовлення свердел, мітчиків, плашок, розверток, зендерів, напилків і т. п. До них належать, наприклад, сталі марок X (1 % C; 1,4% Сr), ХВГ (1% С; 1,3% W; 1% Мn), 9ХС (0,9% С; 1,1% Сr; 1,3% Sі).
Швидкорізальні — це високолеговані сталі. Найпоширеніша швидкорізальна сталь Р18 у середньому складається з -0,75% С, 18% W, 4% Сr і 1,2% V. Швидкорізальні сталі для інструментів, які працюють у важких умовах, додатково легують кобальтом і підвищеною кількістю ванадію (Р18К5Ф5).
Структура відпалених швидкорізальних сталей має до 25% карбідів, щоб надати сталі найкращих різальних властивостей треба максимальну кількість легуючих елементів перевести з карбідів у твердий розчин. Цього досягають гартуванням швидкорізальної сталі при температурі 1200—1300° С. Після такого гартування структура сталі складається з мартенситу, карбідів і залишкового аустеніту (близько 30%). Наступне дво- або триразове відпускання при температурі 560° С зменшує вміст залишкового аустеніту до 3—5 %.
Для виготовлення штампів холодного деформування металів застосовують сталі високої твердості і міцності. Ці сталі повинні мати і достатню в’язкість, оскільки штампи з них працюють при великих ударних навантаженнях. Такі властивості є в сталей марок Х12М, 4ХС, 4ХВ2С та ін.
До штампових сталей гарячого деформування металів ставлять вищі вимоги: вони повинні мати підвищені теплостійкість і теплопровідність, добру термостійкість (5ХНМ, 5ХНСВ).
Штампи для гарячої висадки і пресування нагрібають під час роботи до вищих температур, ніж кувальні. Тому для їх виготовлення застосовують високовольфрамові сталі і сталі, додатково леговані Мо, V і Sі, наприклад: ЗХ2В8, 4ХЗВ2М2Ф.
Сталі для вимірювального інструменту повинні Мати високу стійкість проти спрацювання, невеликий коефіцієнт лінійного розширення і здатність тривалий час зберігати задані розміри. Цим вимогам відповідають сталі марок X і ХГ.
Сталі і сплави з спеціальними властивостями. До цієї групи належать сталі і сплави, що мають особливі хімічні або фізичні властивості. Сталі ці поділяють на нержавіючі, жароміцні, жаростійкі (окалиностійкі), магнітні, з високим електроопором, з особливими тепловими властивостями та ін.
Нержавіючі сталі мають високу корозійну стійкість у хімічно активних газових і рідких середовищах. Висока корозійна стійкість цих сталей забезпечується великим вмістом хрому і нікелю.
Хромисті нержавіючі сталі 2X13, 3X13, 4X13 належать до мартенситного класу, тому вони призначені для виготовлення виробів, які піддають зміцнювальній термічній обробці. З них виготовляють вали, штоки, клапани, пружини хімічного устаткування. Сталі марок XI7, Х25Т, Х28 належать до феритного класу, а тому термообробкою зміцнити їх не можна. Призначені вони в основному для виготовлення деталей штампуванням.
Хромонікелеві нержавіючі сталі додатково легують титаном, молібденом, ніобієм і деякими іншими елементами (Х18Н9Т, Х16Н15МЗБ та ін.). Ці сталі високопластичні, добре штампуються і зварюються. Застосовують їх для виготовлення апаратури, яка працює в контакті з водяною парою, кислотами та іншими хімічно активними середовищами. Сталі типу Х18Н9Т належать до аустенітного класу, тому зміцнювальній термічній обробці їх не піддають. Гартування у воді температури 1150°С сприяє підвищенню їх пластичності.
Жароміцні і жаростійкі сталі і сплави. Під жароміцністю розуміють здатність сплавів зберігати міцність, а під жаростійкістю — чинити опір газовій корозії при високих температурах.
У жароміцних сталях легуючі елементи — це Сr, Ni, Мо, W, Nb, Ті, В (наприклад, сталь 1Х14Н18В2БР). Жароміцні сталі застосовують для виготовлення деталей, що працюють тривалий час при температурах 600—750° С. Для роботи при температурах до 1000° С використовують складнолеговані сплави на основі ні- келю (ХН77ТЮ, ХН70МВТЮБ та ін.).
Основними легуючими елементами в жаростійких сталях є Сr, Sі, А1 і Ni. Вміст 10—13% Сr робить сталь жаростійкою до 750° С, 15—17% Сr —до 800—900° С, а 25% Сг —до 1000° С. У промисловості широко застосовують жаростійкі сталі 1Х12СЮ, 1Х25Н25ТР та ін.
Магнітні матеріали поділяють на магнітотверді, які застосовуються для виготовлення постійних магнітів, і магнітом’які, застосовувані для виготовлення магнітопроводів (осердь трансформаторів, реле).
Як магнітотверді використовують сталі, леговані хромом, вольфрамом і кобальтом (ЕХЗ, ЕХ7В7, ЕХ5К5 та ін.), а також спеціальні ливарні сплави типу алніко (А1 — № — Со), наприклад: ЮНДК15, ЮНДК24.
До м а г н і том’я к и х матеріалів належать: технічно чисте залізо, електротехнічні феритні сталі з вмістом до 4% Sі, а також спеціальні сплави — пермалой, альсифер та ін. Пермалой— це сплав заліза з 45—80% Ni і деякими іншими елементами (Сr, Мо, Sі, Сu); альсифер — сплав заліза з 5,5% А1 і 9,5% Sі. Електротехнічну сталь і пермалой звичайно випускають у вигляді листів, альсифер — це ливарний сплав. Магнітні сталі і сплави піддають термічній обробці за спеціальними режимами.
Сплави з високим електроопором призначені для виготовлення електронагрівних елементів, приладів і печей. Ці сплави працюють при температурах до 1300° С, тому вони повинні мати високу жаростійкість. Цим вимогам відповідають так звані фехралі — сплави заліза з хромом і алюмінієм (Х13Ю4, 0Х27Ю5А), а також ніхроми — сплави з хромом і нікелем (Х20Н80, Х20Н80ТЗ).
До сплавів з особливими тепловими властивостями належать сплави заліза з нікелем, кобальтом та іншими добавками. Ці сплави в деякому інтервалі температур мають малий коефіцієнт лінійного розширення (інвар 36Н, супер- інвар 32НКД, ковар 29НК), деякі з них — пружні властивості, які не залежать від температури (елінвар 36НХИ),та ін.
Інформаційні джерела:
1. Технологія конструкційних матеріалів./За ред. А.М. Сологуба. - К.: Вища школа, 1993 –
300 с.
2. Большаков В.І., Береза О.Ю., Харченко В.І. Прикладне матеріалознавство: Підручник. Дніпропетровськ: РВА „Дніпро VAL”.2000 – 290 с.
3. Технология конструкционних материалов. /Г.А. Прейс, М.А. Сологуб, И.А. Рожнецкий/ - К.: Вища школа 1991 – 391 с.
4. Дальский А.М. и др. Технология конструкционных материалов, М.: Машиностроение. 1990 - 351 с.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1400;