Заломлення та відбиття радіохвиль в іоносфері
Реальна іоносфера являє собою неоднорідний по висоті іонізований газ. Відносний коефіцієнт заломлення з урахуванням (2.24):
.
З висотою змінюється N, а також й n так, що промінь переходить з оптично більш густого середовища в менш густе (див. рис. 2.8).
Рис. 2.8 |
Уявимо, що іоносфера складається з декількох смуг, в яких їхні коефіцієнти заломлення ni (i = 1, 2, 3 ... ) і коефіцієнти заломлення стратосфери при n0 = 1 співвідносяться як n0 > n1 > n2 ... ni > ... . Застосовуючи до кожної межі розділу смуг звісний закон Снелліуса, маємо такі рівності: , або Оскільки = 1 і = 90о, одержуємо співвідношення: . Промінь повернеться до Землі, якщо , тобто . Частота, при якій починається відбивання радіохвилі від іоносфери, називається граничною частотою.
На підставі викладеного вище, для визначення граничної частоти можна записати:
. (2.25)
Отримане співвідношення дозволяє ввести поняття максимальної та критичної частот радіохвиль в іоносфері.
Максимальною частотою fmax називається таке значення частоти радіохвилі, що падає на нижню поверхню іоносфери під кутом , при якому промінь ще відбивається від її глибинних шарів у бік Землі:
З цього виразу випливає, що кожному куту відповідає своє значення fmax. При f >fmax промінь піде у простір і не повернеться до Землі. При f < fmax промінь повертається до Землі.
Критичною частотою називається максимальна частота радіохвилі, що відповідає куту падіння = 00 (при вертикальному зондуванні):
. (2.26)
Кругова критична частота, що відповідає (2.26), збігається з частотою Ленгмюра (2.25). Очевидно, що
. (2.27)
Кут q обмежується значеннями q = 0° – при вертикальному падінні променя на іоносферу і qг – при випромінюванні вбік горизонту (рис. 2.8). На підставі цього рисунка легко показати, що
,
і максимальна частота (2.27) визначаться співвідношенням:
, (2.28)
де h – відстань до іоносфери.
Оскільки об’ємна густина електронів N в іоносфері змінюється з висотою, то радіохвилі будь-яких частот f відбиваються й поглинаються на різних висотах h. Для кожного іоносферного шару існує своя критична частота (2.26), при якій у випадку нормального падіння хвилі (q = 0о) на висоті h виникає ефект повного внутрішнього відбиття ( = 90о). Для N = шару F2 на підставі (2.26) = 14 МГц. При куті падіння q, яким визначається випромінювання вбік горизонту Землі, для того ж значення N на висоті 300 км на підставі (2.27) отримаємо значення максимальної частоти = 46 МГц. Таким чином, збільшення кута падіння радіохвилі на іоносферу супроводжується зростанням максимальних частот, при яких існує ефект повного внутрішнього відбиття. Тому для встановлення радіозв‘язку із земними об‘єктами в залежності від кута q необхідно використовувати частоти нижче 14 - 46 МГц, а для встановлення зв‘язку з космічними об‘єктами – частоти, що їх перевершують.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1449;